Anasayfa / Medya izleme / “Gazetecilere gözdağı davası”

26 Temmuz

“Gazetecilere gözdağı davası”

“Cumhuriyet davası”nın ikinci gününde yaşanan gelişmeler belli başlı gazetelerde yer bulabildi.

Cumhuriyet gazetesi çalışanları ve yöneticilerinin yargılandığı davanın ikinci gününde savunma yapan Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, ‘Bu dava, gazetecilere gözdağı davasıdır” dedi.

Cumhuriyet manşetten verdiği habere, “Biz gazeteciyiz” başlığını attı. Haberde, “Cumhuriyetçilerin yargılandığı davanın ikinci günüde Genel Yayın Yönetmenimiz Murat Sabuncu, gazetemiz hakkındaki iftiralara cevap verdi. Davanın gazetecilere gözdağı vermek için açıldığını söyleyen Sabuncu, ‘Hangi bedel ödetilmeye çalışılırsa çalışılsın, Mumcu, Selçuk, Dink, Anter ve Göktepe’nin yolundan dönmedik, dönmeyeceğiz’ dedi. Gazetemiz avukatlarından Bülent Utku, son dönemde yaşanan hukuk ihlallerinden örnekler vererek, ‘Zamanın ruhunun bizleri getirdiği nokta budur. Bu koşullara ve ruha karşı çıkıyorum. İnsanların cesaret hakkı vardır. Ben bu hakkımı sonuna kadar kullanacağım’ diye konuştu. Bülent Utku, ‘Cumhuriyet’ten örgüt çıkaramazsınız’ dedi. Cumhuriyet Gazetesi Ombudsmanı Güray Öz, FETÖ şüphelisi bir kişiyle iletişim kurduğu suçlamasına çarpıcı bir yanıt verdi. Güray Öz, ‘İletişim kurduğum iddia edilen kişi Çankaya’da bir pidecidir. Ben arada bir pide ısmarladığım pidecinin, hakkında soruşturma yürütülen bir kişi olduğunu bilme şansına nasıl sahip olayım ki’ diye sordu. Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Önder Çelik, vakıf seçimi nedeniyle ceza davası açılmasının hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak, ‘Vakıfta ele geçirme yok, seçilme var’ dedi. 6 yıl önce oto tamir parçası olarak 345 TL gönderdiği hesap sahibinin, 8 yıl önce çalıştığı şirket hakkında işlem yapıldığı için kendisinin şüpheli sayıldığını anlatan Çelik, ‘Bu kadar olmaz’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Evrensel gazetesi habere ön sayfasının altında, “‘Karşınızda olmamız cadı avının ispatı’” başlığıyla yer ayırdı ve “Cumhuriyet gazetesi çalışanı ve yöneticisinin yargılandığı Cumhuriyet davasının ilk duruşmasının ikinci günü savunmalarla devam etti. İkinci günde savunma yapan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet davasının Türkiye’deki bütün gazetecilere gözdağı olduğunu söyledi. Sabuncu iddianameye alınan gazete manşetlerine ilişkin yaptığı savunmada ise, ‘Manşetlerden biri ‘Cadı avı başladı’. Bu manşeti anlatmaya gerek yok, biz karşınızdayız’ dedi” ifadelerine yer verdi.  

Birgün gazetesi sürmanşetindeki haber için, “‘Gazeteye soruşturma kararı çok daha önceden alındı’” başlığını kullandı. Haberde, “Cumhuriyet gazetesi yönetici, yazar, muhabir ve avukatları hakkındaki dava, gözaltılardan 9 ay, iddianamenin hazırlanmasından 3 ay sonra; önceki gün başladı. 12’si tutuklu 19 kişinin yargılandığı davaya dün devam edildi. Cumhuriyet gazetesi avukatlarından Bülent Utku’ya göre Cumhuriyet gazetesine operasyon fikri Can Dündar’ın MİT TIR’ları ile ilgili haberi sonrası oluştu” ifadeleri yer aldı.

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Hüseyin Gülerce gibilerin söylediklerinin hiçbir hukuki değeri yoktur” başlığını attı: “İşte hakim ile Cumhuriyet’in imtiyaz sahibi Akın Atalay arasında geçen o diyalog. Atalay: Bizim davamızda tanıklar Cem Küçük, Latif Erdoğan, Hüseyin Gülerce. Bu seviye ve kalitede yürütülen soruşturmada 9 aydır tutukluyuz. Mahkeme Başkanı: Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir takım insanların görüşleri. Bunların bir kısmını tanık olarak çağıracağız. Gülerce’yi değil tabii. Dışarıdan dedikodu mahiyetinde olanların hukuki değeri yok.”

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Gazetecilere gözdağı davası” başlığıyla yer verdi ve “Cumhuriyet’in 17 çalışanı ve yöneticisinin yargılandığı davanın ikinci gününde savunma yapan Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, ‘Cumhuriyet davası bütün gazetecilere gözdağı davasıdır’ dedi” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design