Anasayfa / Medya izleme / “Biz hiç kanmadık”

27 Temmuz

“Biz hiç kanmadık”

Birgün, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinin manşeti, gündemin öne çıkan haberleri oldu.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Biz hiç kanmadık” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhuriyet davasının 3. gününde yazarımız Hakan Kara, ne kendisinin ne de Cumhuriyet’in FETÖ’yle ilgisi olduğunu söyledi. Kara, iddianamede kendisini Şubat 2013’te arayan kişide ByLock olduğu ‘suçlaması’nın yer aldığını hatırlattı ve ‘O zaman ByLock icat edilmemişti’ dedi. Kara şöyle devam etti: ‘Dün FETÖ’cüler Cumhuriyetçileri Ergenekonculukla suçlayıp hapse attılar. Bugünse Cumhuriyetçiler, FETÖ’cü diye hapisteler. Amaç aynı: Cumhuriyet’i susturmak. Fakat bu sefer ikinci bir amaç daha var. Tüm medyaya gözdağı vermek. Cumhuriyet Kitap Yayın Yönetmeni Turhan Günay da savunmasında, ‘Turhan Günay, Cumhuriyet Vakfı yöneticisi diye yazıyor. Ben hiçbir zaman Cumhuriyet Vakfı yöneticisi olmadım’ diyerek iddianamedeki bir saçmalığa daha dikkat çekti. Günay, bu iddiayla 9 aydır hapiste. Savunma yapmayacağını söyleyen Ahmet Şık ise AKP ile Gülen’in iktidar ortaklığı ve 15 Temmuz’a gelinen süreçteki ortak sorumluluklarını örnekleriyle anlattı. Muhasebe müdürümüz Özaltay, gazetenin son denetlemeden de temiz çıktığını söyledi. Gazetemizin eski çalışanı Bülent Yener ise telefonunda ByLock bulunmadığına dair rapor olmasına karşın 112 gündür tutuklu Emre İper’le görüşmesini suç sayıldığını belirtti” ifadeleri kullanıldı.    

“Bu dava babam için”

Hürriyet gazetesinin manşetinde, “Bu dava babam için” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Yüksekova’da bakkal işleten Mehmet Zeki Yılmaz 1994’te kaçırıldı ve üç gün sonra 30 mermiyle paramparça edilmiş bedeni bulundu. Ancak cinayetle ilgili soruşturmada yıllarca tek bir işlem yapılmadı. Sonuçta Yüksekova Savcılığı, 25 Şubat 2009’da zamanaşımının dolduğunu savunarak ‘meçhul’ failler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Artık yetişkin olan Fehmi ise işin peşini bırakmadı. Van, Başkale ve Yüksekova’da dönemin tanıklarıyla konuşup kameraya kaydetti. 25 Şubat 2013’te karara itiraz etti. Van 1. Daire Mahkemesi’nde de tazminat davası açıldı. Ve Mayıs 2017’de mahkeme ‘etkin soruşturma yapılmadığı için’ aileye 120 bin TL ödenmesine karar verdi” ifadelerine yer verildi. 

“Sivil darbe sonrasında patron güldü, işçi öldü”

Birgün gazetesinin manşetindeki, “Sivil darbe sonrasında patron güldü, işçi öldü” başlıklı haberde, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre, özellikle 2016 yılı Şubat ayı ile başlayan ve OHAL sonrası devam eden süreçte iş cinayetlerinde büyük bir artış meydana geldi. OHAL sonrası toplu iş cinayetlerinden ziyade tek tek gerçekleşen iş cinayetleri çoğaldı, seri ve sürekli bir biçim aldı. OHAL’in ilanından bu yana geçen bir yılda en az bin 963 işçi, iş cinayetleri sonucu hayatını kaybetti. Elektrik çarpmalarına karşı alınacak önlemlerin maliyetlerinin çok az olduğuna dikkat çekilen rapora göre, bu veri OHAL döneminde iş güvenliği önlemlerinin iyice rafa kalktığını gözler önüne seriyor. Rapora göre, iş cinayetlerinin nedenlerinde trafik/servis kazaları (486 işçi), ezilme/göçükler (358 işçi) ve yüksekten düşmeler (335 işçi) her zaman olduğu gibi ilk üç sırada. Ancak özellikle elektrik çarpmalarına bağlı iş cinayetlerinde (104 işçi) oransal bir artış yaşanması dikkat çekiyor” ifadeleri kullanıldı.       

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design