Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 93

29 Temmuz

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 93

Cumhuriyet davasında mahkeme yedi kişiyi serbest bırakırken, beşinin tutukluluklarının devamına karar verdi

 
 
11’i Cumhuriyet çalışanı, biri Twitter kullanıcısı öğretmen 12 kişinin tutuklu bulunduğu Cumhuriyet davasının 24-28 Temmuz tarihlerinde görülen ilk duruşmasının sonunda ara karar açıklandı. Davayı gören İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi yedi tutuklu Cumhuriyet çalışanının tahliyesine karar verirken beş kişinin tutukluluklarının devamına hükmetti.  
 
Karara göre, Cumhuriyet gazetesi okur temsilcisi Güray Öz, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Bülent Utku, Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Hakan Kara, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Kemal Güngör ve Cumhuriyet gazetesi kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay dokuz ayı bulan tutukluluğun ardından 28 Temmuz akşamı tahliye edildi.
 
Mahkeme Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay, Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Kadri Gürsel, Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık, ve Twitter’da @Jeansbiri adlı hesabın kullanıcısı olmakla suçlanan Ahmet Kemal Aydoğdu'nun tutukluluklarının devamına karar verdi.
 
Mahkeme ayrıca duruşma savcısının talebini kabul ederek Ahmet Şık’ın savunmasına dair suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme, Şık’ın "savunma kapsamında bildirdiği birtakım söz ya da ithamların savunma sınırını aşarak suç unsuru teşkil edebileceği anlaşılmıştır’’ dedi.
 
Davanın yurtdışında bulunan diğer sanıkları gazeteciler Can Dündar ve İlhan Tanır hakkındaki yakalama kararlarının devam ettirilmesine de karar veren mahkeme cezaevindeki avukat görüşlerine dair kısıtlamanın da kaldırılmasına hükmetti. 
 
Davanın bir sonraki duruşması 11 Eylül’de görülecek. Mahkeme başkanı Ekim, Kasım ve Aralık aylarına duruşma koyarak davayı yıl sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını söyledi.
 
Kararın ardından konuşan Ahmet Şık, "Çıkan karar diyor ki 'Size diz çöktüreceğiz'... kendi adıma diyorum ama diğer arkadaşlarım da dahil; bugüne kadar ben sadece anne babamın elini öpmek için eğildim. Bundan sonra da böyle devam edeceğim,” dedi.
 
Duruşma beş gün sürdü
 
Duruşmanın ilk gününde Kadri Gürsel, Akın Atalay ve Musa Kart savunmalarını yaptı. "Karşınızda 'üyesi olmamakla birlikte, terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ettiğim için' değil, bağımsız, sorgulayıcı ve eleştirel bir gazeteci olduğum için bulunmaktayım” diye konuşan Gürsel, hakkındaki suçlamalara cevap verdi. Gürsel, hakkında ByLock kullanıcısı ya da hakkında “FETÖ/PDY terör örgütü” soruşturması olan 112 kişiyle iletişim kaydı bulunduğuna dair suçlamaya yönelik olarak, bu 112 kişiden sadece sekiziyle karşılıklı iletişiminin mevcut olduğunu, ayrıca gazetecilerin meslekleri gereği herkesle görüşebileceklerini söyledi.
 
(Kadri Gürsel’in savunmasının tam metnini buradan okuyabilirsiniz.)
 
Akın Atalay ise savunmasında savcılığın Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının 2013’ten sonra “radikal bir şekilde” değiştiği iddiasına ve bazı mali işlemlerle ilgili suçlamalara cevap verdi. Yayın politikasının değişmediğini söyleyen Atalay, böyle bir tartışmanın yerinin de mahkemeler olamayacağını söyledi. Atalay, "demokratik toplumlarda gazetelerin yayın politikasını değerlendirmek, ölçmek, saptamak ve suçlama konusu yapmak savcıların haddi de hakkı da değildir,” diye konuştu.
 
(Akın Atalay’ın savunmasının tam metnini buradan okuyabilirsiniz.)
 
Musa Kart ise savunmasında tüm suçlamaları reddettiğini, bir tatil rezervasyonu için yaptığı aramanın bile “terör örgütüyle irtibat” sayıldığını söyledi. Kart, “Bodrum’da deniz manzaralı bir odada 3 gün kalmayı umarken, Silivri’de beton manzaralı hücrede 9 ay kaldım. Yaşadıklarım bir rezervasyon hatası diye geçiştirilecek gibi değil!” dedi.
 
(Musa Kart’ın savunmasının tam metnini buradan okuyabilirsiniz.)
 
Duruşmanın ikinci gününde Murat Sabuncu, Bülent Utku, Güray Öz, Önder Çelik ve Mustafa Kemal Güngör savunmalarını yaptı.
 
İlk gün evraklarına el konduğu için savunmasını yapamayan Murat Sabuncu, ikinci gün yaptığı savunmasında “Türkiye'de bağımsız gazeteciliğin bedeli tutuklanmak ve cezaevine konmak, iddianamenizi beş ay boyunca cezaevinde beklemek ve ilk kez savunma için 9 ay mahkemenin başlamasını beklemek. Biz bunların hepsini yaşadık” dedi.
 
Gazetenin bazı manşetleriyle ilgili suçlamalara cevap veren Sabuncu, bu manşetlerden biriyle ilgili olarak “’Cadı Avı Başladı’ manşetini anlatmaya gerek yok, karşınızdayız" diye konuştu.
 
Sabuncu, “Zaman zaman ailem ya da milletvekili arkadaşlar ‘Süreçte sana en ağır gelen neydi?’ diye sordular. Evimin basılması mı? Terörle Mücadele'de bodrum katında bekletilmem mi? Çocuğu olan 47 yaşındaki bir adam olarak Silivri Cezaevi'nde pantolonumu çıkarmaya zorlanmam mı? Bir gazeteci olarak, manşetlerin üstünden geçmem bana ağır geliyor. Burada yargılananlar 28 ile 60 yıl arasında gazetecilik yapmış kimseler. Cumhuriyet gibi laikliğin, demokrasinin savunulduğu gazetedeki insanlara FETÖ suçlaması yöneltilmesi bana zor geliyor. Bugün burada duruşma salonunda Cumhuriyet manşetlerini ortaya koyup ‘şöyle şöyle’ demek zor geliyor,” dedi.
 
Duruşmanın üçüncü gününde ise Hakan Kara, Turhan Günay, Ahmet Şık, Ahmet Kemal Aydoğdu, Bülent Yener, Günseli Özaltay savunma yaptı.
 
Günay, iddianamede iletişim irtibatı olduğu iddia edilen kişilerin kendisini kitap fuarına davet etmek ve kitaplarını göndermek isteyen kişiler olduğunu söyledi. "Sadece dört iletişim kaydı ve Vakıf yöneticisi gösterildiğim için 267 gündür tutukluyum" diyen Günay, iddianamede Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olduğunun yazdığını, ancak kendisinin hiçbir zaman Cumhuriyet Vakfı yöneticisi olmadığını söyledi.
 
Günay, şimdiye kadar neredeyse tamamı beraatle sonuçlanmış 786 davasının olduğunu belirterek Cumhuriyet davasında 787. kez yargılandığını aktardı.
 
Aynı gün savunma yapan Ahmet Şık, kendisinden önceki savunmalarda “davanın hukuksuzluğunun yeterince anlatıldığını,” söyleyerek kendisinin ve Cumhuriyet’teki meslektaşlarının da tutukluluğunu içeren sürece dair açıklamalar içeren siyasi bir savunma yaptı.
 
"Ben burada savunma yapmıyorum, ifade vermiyorum, aksine itham ediyorum,” diyen Şık, “Hukuktan; hak, adalet, vicdan ve liyakati çıkardığınızda geriye kalan ne ise, Türkiye yargısı şu an odur. Yaşadığımız tecrübelerden yola çıkarak gayet iyi biliyoruz ki hak, adalet, hukuk, insanlık çağrıları size ulaşmıyor. Dolayısıyla, hiç bir talebim de olmayacak,” diyerek tahliye talebinin olmadığını da ifade etti.
 
(Ahmet Şık’ın savunmasının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.)
 
Duruşmanın dördüncü gününde Aydın Engin, Orhan Erinç ve Hikmet Çetinkaya’nın savunmalarını yapmalarıyla sanık savunmaları tamamlandı.
 
Engin yaptığı kısa savunmada daha önce savunma yapan Akın Atalay ve Bülent Utku’nun iddianameye gereken cevabı verdiklerini, kendisinin ekleyecek bir şeyi olmadığını söyledi. “İddianameye suç kanıtı gibi yerleştirilmiş ve yasal süre içinde basın savcılığınca herhangi bir soruşturmaya konu edilmemiş dokuz makalemle ilgili herhangi bir açıklama yapmayı da anlamsız buluyorum,” diyen Engin, savunmasını “Böyle bir iddianame ile benim ve arkadaşlarımın sanık iskemlesine oturtulmuş olmamız bana hukuk adına utanç, ülkem adına acı veriyor” diyerek bitirdi.
 
Çetinkaya ise savunmasında, "İleri sürdüğüm görüşlerim nedeniyle Fethullah Gülen örgüt kurmak ve yönetmekten yargılandı. Şimdi geçmişi unutmuş savcıların iddianamesiyle FETÖ terör örgütüne yardım ve yataklıktan yargılanıyorum" dedi.
 
Erinç ise bir gazetenin yayın politikasının değişikliğini sorgulamanın ceza mahkemelerinde yapılamayacağını söyledi. Erinç, “Bu konunun ağır ceza mahkemesinde tartışılmasını anlamıyorum” dedi.
 
Özgürlükçü Demokrasi çalışanları tutuklandı
  
Mersin’de birer gün arayla gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi çalışanları Özkan Erdoğan ve Serkan Erdoğan tutuklandı.
 
27 Temmuz’da gözaltına alınan Özkan Erdoğan, 28 Temmuz’da çıkartıldığı mahkeme tarafından “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklandı.
 
Erdoğan’ın üzerinde bulundurduğu bir dergi nedeniyle gözaltına alındığı bildirildi. Savcılık tarafından ifadesi alınan gazeteci Erdoğan, üzerinde kanun hükmünde kararnameyle kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tanıtım kartı bulunduğu gerekçesiyle “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla mahkemeye sevk edildi.
 
Özkan Erdoğan’ın ev arkadaşı olduğu bildirilen Serkan Erdoğan ise evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Serkan Erdoğan 29 Temmuz’da “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklandı.
 
Özgürlükçü Demokrasi çalışanlarının tutuklanması, Cumhuriyet duruşması sonrasında yaşanan tahliyeler ve tutuklu listesinde yer alan İsa Siyi’nin tutuklu olmadığının yakınlarınca bildirilmesi sonrasında, P24 tutuklu gazeteci listesini güncelledi. Şu an Türkiye’de cezaevinde en az 162 gazeteci bulunuyor. Tam listeye buradan erişilebilir.
 
Gazeteciler cezaevinde 365 günü doldurdu
 
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Fethullah Gülen grubuna yakın medya kuruluşlarında çalışan gazetecilere yönelik operasyonlar kapsamında gözaltına alınıp daha sonra tutuklanan pek çok gazetecinin hapisteki bir yılı doldu.
 
Aralarında Şahin Alpay, Nazlı Ilıcak, Ahmet Turan Alkan ve Ali Bulaç gibi isimlerin bulunduğu gazeteciler 25 ve 27 Temmuz 2016 tarihlerindeki iki ayrı operasyonla gözaltına alınmış, birkaç gün sonra da çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanmışlardı.
 
Bir yıldır tutuklu bulunan gazeteciler arasında Mustafa Ünal, Bayram Kaya, Seyid Kılıç, Emre Soncan, Cuma Ulus, Büşra Erdal, Habib Güler, Ufuk Şanlı, Yakup Çetin, Mustafa Erkan Acar, Abdullah Kılıç, Cihan Acar, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu ve Hüseyin Aydın da bulunuyor.  
 
Şahin Alpay, Ahmet Turan Alkan, Ali Bulaç ve Mustafa Ünal’ın ise yargılanmalarına henüz başlanmadı.
 
25 Temmuz tarihinde aralarında Ilıcak’ın da bulunduğu 42 gazeteci için, 27 Temmuz tarihinde ise aralarında Alpay’ın da bulunduğu 47 gazeteci için gözaltı kararı verilmişti.
 
 
Cezaevindeki gazetecilerin listesi
 
1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kılıç, Habertürk
3          Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
4          Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
5          Abdürrahim Ersöz, Antalya
6          Ahmet Altan
7          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
8          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
9          Ahmet Şık
10       Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
11       Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12       Akın Atalay, Cumhuriyet
13       Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
14       Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
15       Ali Aşikar – Azadiya Welat
16       Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
17       Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yaz,arı
18       Ali Konar, Azadiya Welat temsilcisi
19       Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
20       Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
21       Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
22       Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
23       Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
24       Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
25       Ayşe Nazlı Ilıcak
26       Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
27       Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
28       Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
29       Bayram Kaya, Zaman muhabiri
30       Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
31       Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
32       Bünyamin Köseli, Aksiyon Dergisi muhabiri
33       Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik muhabiri
34       Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
35       Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
36       Cihan Acar, Bugün Gazetesi muhabiri,
37       Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
38       Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
39       Deniz Yücel, Die Welt
40       Emin Demir, Serbest Gazeteci,
41       Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
42       Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
43       Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
44       Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
45       Erdoğan Alayamut, Dihaber
46       Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
47       Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
48       Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
49       Faruk Akkan, Cihan Ajansı
50       Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
51       Fevzi Yazıcı
52       Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
53       Gökmen Ulu, Sözcü
54       Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
55       Gültekin Avcı
56       Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
57       Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
58       Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
59       Hakan Taşdelen
60       Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
61       Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
62       Hamza Günerigök, TRT spikeri
63       Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
64       Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
65       Haşim Söylemez, Eski Aksiyon Dergisi yazarı
66       Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
67       Hayati Yıldız, Azadiya Welat
68       Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
69       Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü
70       Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
71       Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
72       İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
73       ibrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
74       İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
75       İdris Sayılgan, DİHA
76       İlker İlkan, Azadiya Welat
77       İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü,
78       İsmail Avcı, Zaman
79       İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
80       Kadri Gürsel, Yayın Danışmanı
81       Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
82       Kemal Sancılı
83       Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
84       Lokman Erdoğan, Çorum Manşet
85       Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu
86       Mediha Olgun, Sözcü
87       Mehmet Altan
88       Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
89       Mehmet Çakmakçı, Medyascope.tv muhabiri
90       Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
91       Mehmet Güleş, DİHA
92       Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
93       Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
94       Meltem Oktay, DİHA
95       Meşale Tolu, ETHA çevirmen
96       Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
97       Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
98       Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
99       Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
100     Murat Aksoy,eski Yeni Şafak yazarı
101     Murat Avcıoğlu, Zaman
102     Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
103     Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
104     Murat Sabuncu, Genel Yayın Yönetmeni
105     Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
106     Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
107     Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
108     Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
109     Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
110     Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
111     Nedim Türfent,DİHA
112     Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
113     Nur Ener, Yeni Asya
114     Nuri Durna, TRT
115     Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
116     Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
117     Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
118     Osman Yakut, Zaman Antalya
119     Ozan Kaplanoğlu, Bursa Muhalif
120     Ömer Çelik, DİHA haber müdürü
121     Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
122     Ömer Özdemir, Antalya eski Zaman muhabiri
123     Özcan Keser, TRT muhabiri
124     Özkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi
125     Rabia Özkaya, Özgür Halk
126     Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
127     Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
128     Sadık Demir – Radyo Karacadağ
129     Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
130     Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
131     Selman Keleş, Dihaber
132     Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
133     Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
134     Serkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
135     Seyid Kılıç, TRT Haber
136     Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
137     Sezgin Kartal, Sosyalist Dayanışma Yazı İşleri Müdürü
138     Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
139     Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
140     Şeref Yılmaz, Irmak TV,
141     Şerife Oruç, DİHA muhabiri
142     Şirin Çoban, Azadiya Welat
143     Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesesi Ulaştırma Departmanı
144     Togay Okay, Özgür Gelecek
145     Tunca Öğreten, eski Diken editörü
146     Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
147     Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
148     Ulaş Sezgin, ETHA muhabir
149     Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
150     Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
151     Vedat Beki, Sözcü 18
152     Vedat Demir, eski Yarına Bakış Yazarı
153     Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
154     Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
155     Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
156     Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
157     Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
158     Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
159     Yusuf Karataş, Evrensel yazarı
160     Zafer Özsoy
161     Zehra Doğan, Jinha
162     Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design