Anasayfa / Medya izleme / “AB’den Türkiye’ye sinsi ambargo”

01 Ağustos

“AB’den Türkiye’ye sinsi ambargo”

Sabah gazetesinin manşeti, ülkeyi daha da zor günlerin beklediğinin habercisi oldu.

Sabah gazetesi manşetinde, “AB’den Türkiye’ye sinsi ambargo” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AB ülkelerinin son bir ayda Türk şirketlerine yönelik örtülü bir ambargoyu yürürlüğe koyduğu ortaya çıktı. Özellikle işlenmiş hammaddede yoğunlaşan ambargo nedeniyle kimyadan tekstil ve otomotive kadar birçok sektörde üretim durma noktasına geldi. Almanya’nın başını çektiği AB’li üreticilerin hammadde tehdidine karşı Sanayi Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık AB’den hammadde ithal eden firmalarla, yerli üretim alternatifleri konusunda ortak çalışma başlattı” ifadeleri yer aldı.

“Telekulak yargı kararıyla çöpe”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Telekulak yargı kararıyla çöpe” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Danıştay 10. Dairesi, Adalet Bakanlığı’nın telekomünikasyon yoluyla iletişimin denetlenmesi, gizli soruşturmacı ve teknik araçlarla izleme tedbirlerinin uygulanmasına ilişkin 2007’de çıkardığı 33 maddelik yönetmeliğin ‘tamamını’, ‘hukuka aykırı olması’ nedeniyle iptal etti. Ergenekon, Askeri Casusluk ve KCK gibi tartışmalı soruşturmalardaki dinlemeler, bu yönetmeliğe dayanılarak yapılmıştı. Danıştay kararında, Adalet Bakanlığı’nın bu konuda yönetmelik düzenleme yetkisinin bulunmadığına işaret edildi. Kararda yargının bağımsızlığının, kişi temel hak ve özgürlüklerinin en önemli güvencesini oluşturan hukuk güvenliğini sağlamanın tek aracı olduğu vurgulanarak yargı yetkisinin kullanılmasının, yürütme erkine bırakılmaması gerektiği kaydedildi” ifadeleri kullanıldı.   

Gazete manşetin altında ise, “Bu da Torpil-Sen” başlıklı habere yer verdi ve “Yaklaşık 3.2 milyon memur ile 2 milyon memur emeklisinin 2018-2019 yıllarında alacakları zam oranlarının belirleneceği 4. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri bugün başlıyor. Bir aya yakın sürmesi beklenen görüşmeler için Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK taleplerini hazırladı. Kamuda en fazla üyeye sahip olduğu için imza yetkisini elinde bulunduran Memur-Sen taleplerinde bir skandala imza attı. Sendika ‘kendi üyelerine iki kat toplusözleşme ikramiyesi ödenmesi’ anlamına gelen ‘ikramiyenin yetkili sendika üyelerine bir kar artırımlı ödenmesini’ istiyor” dedi.

“TÜGVA’ya 120 lira, büfeye 4 bin lira”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “TÜGVA’ya 120 lira, büfeye 4 bin lira” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı TÜGVA’ya İzmit’te 120 liraya kiraya verilen yer, borç nedeniyle SGK’ye geçince kira bedeli 35 kat arttı. İzmit Belediyesi’ne ait, 19 Aralık 2006 tarihli ihale ile Türkiye Gençlik Vakfına verilen bina, belediyenin borcu nedeniyle SGK’ye devredildi. CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’dan, ‘TÜGVA’ya 3 yıllığına 120 lira kiraya verilen binada şimdi bir büfenin kirası 4 bin liradır’ açıklaması geldi. Küçükkaya binanın daha önce de çok uygun şartlarda Gülen Cemaati dershanelerine verildiğini fakat ’17-25 Aralık’ yolsuzluk davası sonrası tahliye edildiğini söyledi. EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, ‘Neden bir vatandaş İzmit’in orta yerinde bulunan bu binayı 120 TL’ye kiralayamaz’ diye sordu” ifadeleri kullanıldı.        
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design