Anasayfa / Medya izleme / “MEB Ensar’a teslim oldu”

02 Ağustos

“MEB Ensar’a teslim oldu”

Cumhuriyet gazetesinin manşeti, günün en çok konuşulacak haberi oldu.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “MEB Ensar’a teslim oldu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Ensar Vakfı’na ortaokul ve liselerde kurs açabilme yetkisi veren Milli Eğitim Bakanlığı, yeni bir kapı daha açtı. MEB’in Ensar Vakfı ile imzaladığı son protokol, bu vakfa ülke genelindeki 1000’e yakın Halk Eğitim Merkezi’nde kurslar düzenleme hakkı verdi. Ensar’a müfredat belirleme yetkisi de veren protokolün bam telini, ‘Vakıf tarafından yapılacak yeni öğretim programları teklifleri’ oluşturuyor. Vakıf, LYS kursundan din adamlığı kursuna kadar birçok alanda milyonlarca kişiye ulaşabilecek” ifadeleri yer aldı.

“Depremzedeye 19 yıl sonra borç çıkardılar”

Evrensel gazetesinin manşetindeki, “Depremzedeye 19 yıl sonra borç çıkardılar” başlıklı haberde, “Adana’nın Ceyhan ilçesinde 1998 yılında meydana gelen ve 145 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından yapılan konut yardımları geri istendi. AFAD tarafından depremzedelere gönderilen tebligatta, borçların 20 gün içerisinde ödenmesi istendi. Yardım yapılırken geri ödeneceğinin söylenmediğini anlatan vatandaşlar, 19 yıl sonra borçlu çıkarılmalarına tepki gösterdi. Geçitli Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Elçin, ‘Vatandaş bunu hibe olarak kabul etti. Şimdi borçlu olduğumuzu öğrendik’ dedi. Ekonomik durumlarının kötü olduğunu söyleyen Elçin, borçların silinmesini istediklerini söyledi. BAĞ-KUR emeklisi Karahan ise, ‘Benden 1190 lira ödememi istiyorlar. 1100 lira aylık alıyorum. Nasıl ödeyeceğim? Kökten iptal etsinler’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

“Botanik Bahçesi müftülüğe verildi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Botanik Bahçesi müftülüğe verildi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Uluslararası Botanik Bahçeleri’ne kayıtlı iki bahçeden biri olan ve 3 bini aşkın canlı türüne ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, İstanbul Müftülüğü’ne devredildi. 1933 yılında üniversite reformu gerçekleştiğinde bizzat Atatürk’ün davet üzerine Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Alfred Heilbronn ve Prof. Dr. Leo Brauner tarafından 1935’te kurulan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, Osmanlı döneminde bu alanda Şeyhülislamlık bulunduğu gerekçesiyle müftülüğe devredildi. Fatih Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Uğur Soylu, konuya dair Başbakanlık İletişim Merkezi’ne bir dilekçe yazdı. Topkapı Emlak Müdürlüğü’nden gelen yanıtta şu ifadelere yer verildi: ‘İstanbul Üniversitesi’ne tahsisli 14.878.00 metrekarelik kısmının tahsisinin kaldırılması ve Botanik Anabilim Dalı binasının yeni inşa edilecek Biyoloji binasına taşınıncaya kadar süre verilmek kaydıyla, Müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisin uygun görüldüğü bildirilmiştir’” ifadelerine yer verildi.     

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design