Anasayfa / Medya izleme / “Adalet dayanışması”

03 Ağustos

“Adalet dayanışması”

CHP’nin HDP’nin başlattığı ‘Adalet ve Vicdan Nöbeti’ne verdiği destek az sayıda gazetede yer bulabildi.Evrensel gazetesi manşetinde, “Adalet talebi ortak paydamızdır” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “HDP’nin ‘Durmayalım, dur diyelim, faşizmi durduralım’ şiarıyla açıkladığı ‘Demokrasi Mücadele Planı’ deklarasyonunun ardından başlattığı ‘Adalet ve Vicdan Nöbeti’nin İstanbul bölümüne ziyaretler sürüyor. Polis, vekillerin halkla buluşmasına dün de izin vermedi. Parkın çevresi bariyerlerle çevrili, sadece ziyaretçiler parka alınabiliyor. Dün CHP heyeti ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret etti. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ın aralarında olduğu bir heyet HDP’li vekillere dayanışma ziyaretinde bulundu. Canpolat, polis bariyerlerine tepki göstererek ‘Ülkenin adalete ve özgürlüğe ne kadar ihtiyaç duyduğunu buraya gelirken bir daha gördük. Adalet talebi bütün yurttaşlarımızın ortak talebi haline gelmiştir. Bu bizim ortak paydamızdır’ dedi” ifadeleri yer aldı.   

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin altında, “Adalet dayanışması” başlığıyla yer verdi ve “HDP’nin Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirdiği ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne dün CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin dayanışma ziyaretinde bulundu. CHP’lileri HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Mithat Sancar karşıladı. Akşam saatlerinde ise Yoğurtçu Parkı’nın konukları KESK üyeleriydi” dedi.

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki haber için, “Adalet için dayanışma” başlığını kullandı ve “HDP’nin İstanbul Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’na taşıdığı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ ikinci gününü geride bırakırken, parktaki polis ablukası da devam etti. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve ilçe başkanları, HDP’lileri ziyaret etti” ifadelerine yer verdi. 

Haber Akşam gazetesinde ise, “Kaos nöbetinde HDP-CHP buluşması” başlığıyla yer aldı. Haberde, “CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun sözde ‘adalet’ yürüyüşüne HDP’nin verdiği destek karşılıksız kalmadı. HDP’nin halkı 6-7 Ekim’deki gibi sokağa dökmek için başlattığı Kadıköy’deki eyleme CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve İl Başkanı Cemal Canpolat da katıldı” ifadeleri kullanıldı.

“AİHM’ye göre hayati tehlike yok”

AİHM, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan tedbir başvurusunu reddetti.

Cumhuriyet ön sayfasının altındaki habere, “AİHM’ye göre hayati tehlike yok” başlığını attı ve “AİHM, dosya içerisindeki 24 uzman hekimin raporuna rağmen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın hayati bir tehlikesi olmadığına karar verip acil tedbir başvurusunu reddetti. Hukuksal sürecin sonuna gelinirken avukatları, ‘Mahkemenin kararı, temsil ettiği varsayılan ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ değerleri açısından bir utanç’ dediler” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet haberi birinci sayfasının altından, “Gülmen ve Özakça’ya AİHM’den ret” başlığıyla anonsladı.

“Vergiyi ‘fullediler’”
Birgün gazetesi manşetinde, “Vergiyi ‘fullediler’” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Türkiye yeni haftaya 11 kuruşluk benzin, motorin ve gazyağı zammıyla girerken, dün zam furyasına LPG de eklendi. LPG’nin litresi, 23 kuruşluk zamla 2 lira 27 kuruştan 2 lira 97 kuruşa yükseldi. Akaryakıttaki zam furyasına ilişkin kamuoyuna bir rapor sunan CHP, son 10 yılda İstanbul’da ortalama kurşunsuz benzin fiyatının 2.73 TL’den 5.19 TL’ye, motorin fiyatının ise 2.32 TL’den 4.54 TL’ye çıktığı bilgisini verdi. Vergiler Avrupa ülkeleri ile denkmişçesine uygulanıyor ve yurttaşların alım güçleri oldukça düşüyor” ifadeleri yer aldı.  
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design