Anasayfa / Medya izleme / “AİHM yargıç arıyor”

07 Ağustos

“AİHM yargıç arıyor”

Günün en önemli haberi Cumhuriyet gazetesinin manşetindeydi


Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “AİHM yargıç arıyor” başlıklı haber yer aldı. “Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi için bildirdiği aday listesi ikinci kez reddedildi” üst başlığıyla verilen haberde, “Türkiye ile Avrupa arasında önemli bir kriz de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlığı konusunda yaşanıyor. Türkiye’nin, görev süresi dolan Işıl Karakaş’ın yerine önerdiği adayları, seçimi yapacak olan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ndeki özel komisyon ikinci kez mülakata bile çağırmadan reddetti. Hükümet en son Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı ve Hollanda’da avukatlık yapan Fatma Arslan’ı aday gösterdi. Konsey, Türkiye’nin bürokrat ağırlıklı ikinci listesini de gerekli kriterleri taşımadıkları gerekçesiyle bir kez daha geri çevirdi” ifadeleri kullanıldı. 

“Müftülerin nikah kıyması açık bir anayasa ihlalidir”

Birgün gazetesi manşetinde, “Müftülerin nikah kıyması açık bir anayasa ihlalidir” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Nazan Moroğlu, müftülere resmi nikah yetkisi verilmesini içeren tasarıyı değerlendirdi: ‘Müftülere de resmi nikah yetkisi verilmesinin gerekçesi olarak vatandaşların evlilik hizmetlerine daha kolay ulaşması, işlemlerin daha seri bir şekilde tamamlanması gösteriliyor. Ne ki, belediyelerin evlendirme hizmetlerinde nasıl bir zorluk yaşanıyor, bu ihtiyaç nereden çıktı, bu soruların yanıtı yok. Resmi nikah yetkisini din görevlisine vermek anayasa ihlalidir. Resmi nikahı kimin kıydığı çok önemli. Ülkedeki son gelişmelere bir bütün olarak bakıldığında hayatın her alanında bir din devleti referansı görüyoruz. Eğitimde müfredatın tamamen dine dayalı hale getirilmesi, kadınların yaşam tarzına yapılan müdahaleler bunların başlıcaları. O nedenle resmi nikahı kimin yaptığının elbette önemi var. Ama müftüye verilecek böyle bir yetki laik hukuk devletini temelden ve kalıcı bir biçimde zedeler” ifadeleri yer aldı.     

“Göz göre göre ölüme yolladılar”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Göz göre göre ölüme yolladılar” başlıklı habere yer verdi: “Elazığ’ın Baskil ilçesinde 4 Ağustos Cuma günü 2 makinistin ölümüyle sonuçlanan tren kazasına ilişkin gazetemize konuşan bir makinist, kazanın ihmalden kaynaklandığını ve tamir edilmesi gereken trenin tonlarca demir cevheri ile yola çıkarıldığını söyledi. Makinist, ‘Bütün makinistler ve demiryolu çalışanları ölümle burun buruna’ dedi. Kaza sonrası olay yerinde incelemeler yapan KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Malatya Şube Başkanı Hasan Akdemir, vagonların fren aksanının çalışmadığını ifade etti. Akdemir, trende eksikleri belirlemekle görevli tren teşkil memurlarının görevinin makinistlere yüklendiğini, trende görevli memur sayısının 4 kişiden 2 kişiye düşürüldüğünü anlattı.”   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design