Anasayfa / Medya izleme / “Öztürk ısrarlı: Akar’a sorun”

08 Ağustos

“Öztürk ısrarlı: Akar’a sorun”

Yandaş gazeteler Akıncı Üssü davasında, Akın Öztürk’ün çapraz savunmasındaki kritik açıklamalarını saklamayı tercih etti


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Öztürk ısrarlı: Akar’a sorun” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Akıncı davası sanığı, eski YAŞ üyesi Akın Öztürk sorgusunda, darbe girişimini Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’dan işittiğini iddia etti. Akar’ın talimatlarıyla hareket ettiğini savunan Öztürk, Çankaya Köşkü’nde Akar’ın, Başbakan ve toplantıdakilere, ‘Siz ne diyorsunuz, gidin ya’ diyerek, kendisini savunduğunu duyduğunu söyledi. Öztürk, ‘Hulusi Akar, 400 gün geçtiği halde neden size sahip çıkmıyor’ sorusu üzerine bazı şeylerin zamanla değiştiğini, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın da sonradan değişik şeyler söylediğini belirtti. Öztürk, ‘Akıncı’da Akar’a herkes bir komutan gibi davranmaya devam ediyordu’ dedi” ifadeleri yer aldı.    

Birgün gazetesi ise habere ön sayfasının altında, “Öztürk: Darbeyi Hulusi Akar’dan öğrendim” başlığıyla yer ayırdı ve “15 Temmuz Darbe Girişimi’nin komuta merkezi olan Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan davaya, darbenin askeri kanadının bir numarası olduğu iddiasıyla yargılanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün çapraz sorgusuyla devam edildi. Akın Öztürk, çapraz sorgusunda ‘darbe girişimi olduğunu Hulusi Akar’dan öğrendiğini’ iddia etti” dedi.

Sabah, Yeni Şafak, Star ve Akşam gazeteleri ise Akın Öztürk’ün çapraz sorgusundaki bu ifadelerini okuyucularıyla paylaşmadı.

Sabah gazetesi ön sayfasının altında, “Torununu bahane etti, darbe yapmaya gitti” başlıklı habere yer verdi ve “Cuntacı Akın Öztürk’ün ‘Torunlarımı görmek için Akıncı Üssü’ne gittim’ iddiasının doğru olmadığı ortaya çıktı” dedi.

Yeni Şafak ise birinci sayfasının altında, “Avukatlar da şova başladı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “15 Temmuz davalarında FETÖ’cü sanıkların tepki çeken provokasyonlarına sanık avukatları da dahil oldu” ifadeleri yer aldı.

Star gazetesi manşetin yanındaki, “Damadım FETÖ’cü ama söyleyemem” başlıklı haberinde, “Akıncı Üssü davasında darbeci Akın Öztürk, mahkemede ‘Damadın FETÖ’cü mü?” sorusuna ‘Olduğunu söylersem ‘babası onu ihbar etti’ derler’ cevabını verdi” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi birinci sayfasının altında, “Akıncı’daki ihanetin ilk itirafı Öztürk’ten” başlıklı habere yer verdi ve “15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü’nde darbecileri yöneten Akın Öztürk, güvenlik kameralarındaki kişinin kendisi olduğunu itiraf etti, damadını ele vermedi” dedi.

“Ucube mülakat”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Ucube mülakat” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, memur alımlarında kullanılan mülakat sisteminin ‘yandaş kadrolaşma’ amaçlı olduğunu belirterek, bu sınavları protesto edeceklerini belirtti. Koncuk, ‘Ucube’ dediği sistem düzeltilene kadar sınavlara girmeyeceklerini açıkladı. Üyelerinin ve hak edenlerin bu kadar küçük düşürülmesini artık sineye çekmeyeceklerini söyleyen Koncuk’a, sosyal medya üzerinden yaptığı ankete katılanların yüzde 91’i de destek verdi. Koncuk, hükümete bu sistemden vazgeçme çağrısı yaptı” ifadeleri kullanıldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design