Anasayfa / Medya izleme / “MİT’in dışında bir birim mi kurdular?”

10 Ağustos

“MİT’in dışında bir birim mi kurdular?”

CHP sözcüsü Bülent Tezcan’ın tartışma yaratacak iddiası yalnızca Birgün, Evrensel ve Sözcü gazetelerinde yer bulabildi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “MİT’in dışında bir birim mi kurdular?” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “CHP’nin MYK toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapıldı. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan toplantı sonrası açıklama yaptı. Konuşmasında, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir FETÖ soruşturmasındaki ‘resmi yazışmaları’ gösteren ve buradaki ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’ ibaresine dikkat çeken Tezcan, ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’, böyle bir örgüt yok. Fişleme yapan bu örgütler hukuk karşısında suç örgütüdür’ diye konuştu. Tezcan, ‘devletin böyle bir kurumu yoktur’ dedi ve hükümete ‘bunu açıklayın’ çağrısı yaptı. Bülent Tezcan’ın açıklaması üzerine akşam saatlerinde ise Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı. Açıklamada tutanaktaki ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik’ ibaresinin, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ‘Ulusal Güvenliğe Yönelik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün kısaltması olduğu ifade edildi” ifadeleri kullanıldı.

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “Saray’a bağlı istihbarat birimi mi var?” başlığıyla yer ayırdı ve “CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, devlet içerisinde resmi olarak var olmayan bir kurumdan bir mahkemenin istihbarat bilgisi istediğini söyledi. AKP eliyle yeni bir paralel devlet kurulduğunu öne süren Tezcan, tarihte Hitler’in, Mussoli’nin, Pinochet’nin, Saddam’ın, Kaddafi’nin kendilerine bağlı özel istihbarat örgütleri olduğunu ifade ederek, ‘Demek ki Türkiye’de aynı şekilde bir diktatöre bağlı özel istihbarat örgütleri oluşturuluyor’ dedi” ifadelerine yer verdi.   

Sözcü manşetindeki haber için, “Belgeli şok iddia” başlığını kullandı ve “CHP’li Bülent Tezcan, dün şok bir iddiayı gündeme getirdi. Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir FETÖ soruşturmasındaki resmi yazışmaları göstererek, buradaki ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’ ibaresine dikkat çekti. ‘Devletin böyle bir kurumu yoktur’ diyen ve hükümete ‘bunu açıklayın’ çağrısı yapan Tezcan, ‘Mahkemeler ve savcılıklar, soruşturmalar için Jandarma İstihbarat, Milli İstihbarat ve Emniyet İstihbarat’tan bilgi alabilir’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Olan çocuklara oldu”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Olan çocuklara oldu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından MEB’in milyarlarca lira yatırım yaptığı imam hatip liselerinin başarı oranı tartışma yarattı. Eğitim sendikaları, hükümetin tanıdığı ayrıcalıklara karşın İHL mezunu her beş kişiden birinin lisans programlarına girebilmesini ‘bilimin dışlanmasının faturası’ olarak değerlendirdi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, ‘Sorgulamayan, bilim referansı olmayan bir eğitimden başarı elde edemezler. Çocuklara yazık ediyorlar’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Manşetin altındaki, “Son umut Merkel” başlıklı haberde ise, “Türkiye, Almanya ile yaşanan gerilimin kalıcı hasara yol açmaması için formül arıyor. AKP hükümeti, Almanya’nın talebi doğrultusunda Türkiye’ye verilecek AB fonlarının kesilmesinin müzakerelerin fiilen durması anlamına geleceğini düşünüyor. Mülteci sorunu nedeniyle AKP’ye taviz verme yanlısı Merkel’in Almanya’daki seçimlerde elini zayıflatmak istemeyen Ankara, 1 Ekim 2017’de yürürlüğe girecek olan Geri Kabul Anlaşması’nı askıya alma tavrından geri adım atmayı planlıyor” ifadelerine yer verildi.  
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design