Anasayfa / Medya izleme / “330 bin yeni işsiz”

16 Ağustos

“330 bin yeni işsiz”

Gittikçe artan işsizlik rakamlarıyla yalnızca birkaç gazete ilgilenirken, Yeni Şafak işsizliğin düştüğünü iddia etti.

Son açıklanan işsizlik rakamlarına göre işsiz sayısı 330 bin kişi daha arttı.

Evrensel gazetesi manşetten verdiği habere, “330 bin yeni işsiz” başlığını attı ve “TÜİK Mayıs ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre işsizlik geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.4 düzeyinden yüzde 10.2’ye yükseldi. İşsiz sayısı 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bine ulaştı. İşsizliğin en fazla hissedildiği gençler arasındaki işsizlik ise 2.4 puanlık artış ile yüzde 19.8’e tırmandı. DİSK-Ar raporunda geniş tanımlı gerçek işsizlik rakamının 5 milyon 879 bine yükseldiği bildirildi. Hükümetin patronlara verdiği teşviklerle sürdürdüğü seferberliğin, istihdama etkisinin olmadığı gibi işsizlik ivmesinin de arttığı belirtilen raporda, İŞKUR’un sağlanan istihdamın büyük kısmının da kalıcı değil geçici olduğuna dikkat çekildi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Kıskanılan ülkeyiz, bir de işimiz olsa!” başlığıyla yer verdi ve “Hükümetin ‘istihdam seferberliği’ adını verdiği süreç, işsizliği düşürmeyip artırdı. İşsizlik 0,8 puan artarak 10.2’ye çıktı. Son bir yılda işsiz sayısı 330 bin arttı. Gerçek işsiz sayısı ise 6 milyon kişiye dayandı. Son bir yılda istihdam sadece 621 bin artarken, iş gücüne katılanların 330 bini ise iş bulamayarak işsizler ordusuna dahil oldu. DİSK-AR raporunda genç işsizlik, kadın işsizliği ve tarım dışı işsizlikte ciddi artış yaşandığı görüldü. Mayıs 2017 döneminde genç (15-24 yaş arası) işsizliği 2,4 puan artarak yüzde 19,8’e yükseldi. Doç. Dr. Aziz Çelik, işsizliğin artış göstermesinin istihdam yaratamayan bir büyümeye işaret ettiğini ifade etti” dedi.

Sözcü manşetin üstünde yer ayırdığı haber için, “İşsiz sayısı 330 bin kişi daha arttı! Eyvah” başlığını kullandı ve “Mayıs 2017 itibarıyla işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre; yüzde 0,8 artışla 10.2’ye çıktı. İşsiz sayısı da 330 bin artışla 3 milyon 225 bin oldu. İstihdam seferberliği çağrısı da işe yaramadı” ifadelerine yer verdi.

Yeni Şafak ise haberi ön sayfasının altından, “İşsizlik tek haneye iniyor” diye anonsladı.

“CHP tehditlere meydan okudu”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “CHP tehditlere meydan okudu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP vekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na iktidar tarafından yöneltilen tehdit ve suçlamalara parti örgütleri tepki gösterdi. CHP’nin 81 il başkanı, aynı anda açıklama yaparak ‘Tehditlere asla boyun eğmeyeceğiz, iktidara karşı mücadelemiz sürecek’ dedi. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, ‘Genel Başkanımızın arkasındayız. Milyonlar sokakta olacak’ açıklaması yaptı. CHP il başkanları, AKP ile FETÖ’nün işbirliğinin hala sürdüğünü vurguladı, iktidarın FETÖ yöntemlerini devam ettirerek, kumpaslar kurarak muhalefeti sindirmeye çalıştığını söyledi” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design