Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 100

19 Ağustos

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 100

13 gazetecinin yargılandığı “darbe” davasında mahkeme iki gazetecinin tahliyesine karar verdi

 
Aralarında Murat Aksoy, Atilla Taş ve Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun da bulunduğu 12’si tutuklu 13 gazetecinin yargılandığı “darbe teşebbüsü” davasının 18 Ağustos günü tamamlanan ilk duruşmasında mahkeme iki tutuklu gazetecinin tahliyesine, diğerlerinin ise tutukluluklarının devamına karar verdi.
 
Davada, “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandıkları bir başka davada Mart ayında haklarında tahliye kararı verilen Habertürk TV yayın koordinatörü Abdullah Kılıç, Zaman gazetesi haber müdürü Ali Akkuş, eski şarkıcı ve Meydan gazetesi yazarı Atilla Taş, Aksiyon dergisi muhabiri Bünyamin Köseli, Bugün gazetesi muhabiri Cihan Acar, Türk Solu dergisi baş yazarı Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Cihan Haber Ajansı muhabiri Hüseyin Aydın, Yeni Şafak ve Millet gazeteleri yazarı Murat Aksoy, Özgür Düşünce gazetesi editörü Mustafa Erkan Acar, Habertürk TV koordinatörü Oğuz Usluer, TRT Haber muhabiri Seyid Kılıç, Zaman gazetesi adliye muhabiri Yakup Çetin ve Aktif Haber sitesi genel yayın yönetmeni Yetkin Yıldız yargılanıyor.
 
İddianamede gazeteciler hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamalarıyla ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet talep ediliyor.
 
Duruşmanın görüldüğü İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, Bünyamin Köseli ile Cihan Acar’ın yurtdışı yasağı şartıyla tahliyesine karar verirken diğer tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına hükmetti. Mahkeme, tutuksuz yargılanan Ali Akkuş’un adlî kontrol şartlarının devam etmesini de kararlaştırdı.
 
Mahkeme ayrıca mevcut “darbe girişimi” davasının halen devam etmekte olan “terör örgütü üyeliği” davasıyla birleştirilmesine karar verdi. Birleştirilen davanın bir sonraki duruşması 24 Ekim’de görülecek.
 
13 gazeteci, 29 sanıklı “FETÖ’nün medya yapılanması” davasında “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılanırken, ilk duruşma sonunda 31 Mart günü duruşma savcısının mütalaasına uygun olarak tahliye edilmiş, ancak tahliyeler gerçekleşmeden başlatılan yeni “darbe” soruşturması kapsamında tekrar gözaltına alınmışlardı. Tahliye kararını veren mahkeme heyeti ve duruşma savcısı görevden alınmıştı.
 
Savunmalar
 
16 Ağustos günü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde başlayan duruşmanın ilk gününde Cihan Acar, Abdullah Kılıç, Bünyamin Köseli ve Gökçe Fırat Çulhaoğlu savunma yaptı.
 
Savunmasında tahliye olduğu gece jandarma aracında gözaltına alındığını anlatan Acar, “O gece yargılanan ben değildim, annemdi, ablamdı, ailemdi. Ben o gece defalarca ölmeyi istedim,” diye konuştu.
 
13 aydır cezaevinde bulunan Acar, cezaevinde psikolojik destek aldığını söyledi.  Acar, iddianamede ByLock kullanıcısı ya da hakkında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma yürütülen kişilerle telefon kayıtları bulunmasına yönelik olarak, görüşme yaptığı kişilerin gazeteci ve avukat olduklarını, yaptığı görüşmelerin tümünün mesai saatleri içinde gerçekleşen ve tamamen haber ve bilgi amaçlı görüşmeler olduğunu söyledi.
 
Acar, 215,000 ByLock kullanıcısı olduğu haberlerine atıfla, her bir kullanıcı “100’er kişiyle görüşse 21 milyon kişi suçlu sayılabilir mi?” diye sordu.
 
Acar’ın ardından savunmasını yapan Habertürk TV Genel Yayın Koordinatörü Abdullah Kılıç 15 Temmuz gecesi darbe girişimini öğrendiği andan itibaren pek çok tweetle darbeyi lanetlediğini aktardı.
 
İddianamede Meydan gazetesinde 11 ay çalışmasının suç gibi sunulduğunu söyleyen Kılıç, 20 gazeteciyle görüşme kayıtlarına yönelik suçlamada bulunulduğunu, bu görüşmelerin hepsinin habercilikle ilgili görüşmeler olduğunu söyledi.
 
Kılıç’ın ardından savunmasını yapan Köseli ise darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz günü açmayı düşündüğü antikacı dükkanı için gerekli evrakları tamamlamak için bütün gün babasıyla birlikte koşuşturduklarını anlattı.
 
Köseli, “Aynı akşam gerçekleştirilecek darbe girişiminden haberi olan bir kişi bu işlerle mi uğraşır? Birileri darbe planları yaparken, ben antikacı dükkanı açmak için uğraşarak mı darbeye katkı yapıyorum?” diye sordu.
 
Köseli’nin ardından söz alan Gökçe Fırat Çulhaoğlu savunmasında kendisinin ve Türk Solu dergisinin “en başından beri FETÖ karşıtı” olduğunu söyleyerek “Gökçe Fırat’dan bir darbeci çıkaramazsınız. Hele FETÖ’cü bir darbeci hiç çıkaramazsınız,” diye konuştu.
 
Çulhaoğlu, “Gazetecilik bir suçlama olamaz. Gazeteciliğin cezasını ancak okuru verir,” dedi.
 
Duruşmanın ikinci gününde ise Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Erkan Acar, Oğuz Usluer, Atilla Taş, Seyid Kılıç ve Yakup Çetin savunma yaptı.
 
İlk sözü alan Hüseyin Aydın, Cihan Haber Ajansı’nda muhabirlik yaptığını, Bank Asya hesabındaki para girişlerinin maaş ve mesai ödemeleri olduğunu, sadece Cihan’da çalıştığı için darbe girişimi gibi ağır bir suçla suçlanmayı kaldıramadığını söyledi.
 
Aydın, iddianamede yer alan görüşme kayıtlarıyla ilgili olarak ise “Benim bu hain darbeyi gerçekleştirenle bir bağlantım var mı? Yok. İş yerimdeki adam ByLock kullanmışsa nereden bilebilirim?” diye sordu.
 
“Gazetecilik suç değil”
 
Ardından savunma yapan Murat Aksoy, kendisinin her zaman sivil siyaseti savunduğunu, daima “daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok adalet” vurgusu yaptığını anlattı.
 
Aksoy, “Ne yazık ki biz burada gazeteciliği savunuyoruz, ama beğenmeseniz de eleştirseniz de gazetecilik suç değil,” dedi. Aksoy, iddianamede kendisine yöneltilen suçlamalara kaynak olarak 12-13 kişiyle yaptığı telefon görüşmeleri, yurtdışı seyahatleri ve Taraf gazetesinde yedi ay çalışmasının gösterildiğini söyledi.
 
Aksoy, “Eğer eleştirmek suçsa, suçlanabilirim, tartışılır. Ama ben 13 kişiyle yaptığım görüşmeler nedeniyle 2 müebbetle yargılanıyorum,” diye konuştu.
 
Daha sonra savunma yapan Erkan Acar ise en son çalıştığı Özgür Düşünce gazetesi için iddianamede terör örgütü yayın organı denildiğini, ancak kendisinin bunu hiç hissetmediğini, çünkü gazetenin yasal bir kuruluş olduğunu söyledi.
 
Usluer: Gazeteci herkesle konuşur
 
Ardından söz alan Oğuz Usluer savcılığın darbeye teşebbüs ettiğine dair bir delil sunmadığını söyledi. Bir gazeteci olarak herkesle konuşabileceğini söyleyen Usluer, “Ben gazeteciyim ve gazeteci herkesle konuşur. Kamu yararı gördüğümüz her şeyi de haber yaparız,” dedi.
 
“Ben Zeus’un kulu muyum?”
 
Eski şarkıcı ve Meydan gazetesi yazarı Atilla Taş ise yer yer gözyaşlarına hakim olamadığı savunmasında darbeye teşebbüs suçlamalarını reddetti ve “En ufak bir suçum olsa ayakta duramaz canıma kıyardım,” dedi.
 
“Attığı tweet yüzünden cezaevinde yatan bir Allah'ın kulu yok diyorlar. Ben Zeus'un kulu muyum? Attığım tweetle suçlanıyorum,” diye soran Taş tahliyesini istedi.
 
Seyid Kılıç ve Yakup Çetin de savunmalarında suçlamaları reddederken Kılıç bugüne kadar yaptığı hiçbir haber nedeniyle herhangi bir soruşturmaya uğramadığını, her zaman hukuktan ve demokrasiden yana olduğunu anlattı.
 
“Aynı suçlamayla iki dava”
 
Duruşmanın son gününde Ali Akkuş ve Yetkin Yıldız savunmalarını yaptı. Hakkındaki darbe davası iddianamesinin “terör örgütü üyeliği” ile yargılandığı davanın iddianamesinden farklı olmadığını söyleyen Yıldız,  “aynı suçlamayla bir taraftan örgüt üyeliği ile bir taraftan darbe ile yargılanıyorum,” dedi.
 
Akkuş da hakkında önceki davadan farklı bir iddia olmadığını belirtti ve “aynı konuda ikinci kez yargılama yapılamayacağından bu davanın reddini talep ediyorum,” dedi.
 
DİHA muhabiri tutuklandı
 
Hakkında açılan bir soruşturma kapsamında ifade vermek için Mardin Kızıltepe Adliyesi’ne giden DİHA muhabiri Mehmet Sıddık Damar, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlar gerekçe gösterilerek 18 Ağustos günü tutuklandı.
 
Damar ifadesinin ardından sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek, “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Aynı suçlamayla tutuklanan Damar, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
 
“Darbe girişimi” davasında Bünyamin Köseli ve Cihan Acar’ın tahliyesi ve Mardin’de Mehmet Sıddık Damar’ın tutuklanmasıyla Türkiye’de cezaevindeki gazeteci veya medya çalışanı sayısı en az 170 oldu. Ayrıntılı listeye buradan erişilebilir.

Yazar Akhanlı İspanya’da gözaltına alındı
 
Alman vatandaşı yazar ve insan hakları savunucusu Doğan Akhanlı Türkiye'nin talebiyle tatil için gittiği İspanya'nın Granada kentinde 19 Ağustos günü gözaltına alındı.
 
Uluslararası PEN üyesi Akhanlı’nın polis tarafından yapılan bir kimlik kontrolünde, Interpol tarafından kırmızı bülten ile arandığı gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.
 
1992 yılından beri Köln'de yaşayan 60 yaşındaki yazarın, Türkiye'ye teslim edilip edilmeyeceği yönünde karar verilene kadar İspanya'da tutulabileceği belirtildi. 

Meşale Tolu davasına sınırlamalar getirildi
 
Tutuklu ETHA çevirmeni Meşale Tolu’nun 11-12 Ekim’de yapılacak ilk duruşmasına davayı gören İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla çeşitli sınırlamalar getirildi.
 
Silivri cezaevi yerleşkesindeki duruşma salonunda yapılacak duruşmayı yabancı basından sadece beş gazeteci izleyebilecek. Ulusal basın mensupları ise güvenlik soruşturmasından geçirilecek ve salonda aynı basın grubundan sadece bir kişi olabilecek. Mahkemenin aldığı diğer kararlara göre, duruşma salonuna ancak giriş kartları olanlar alınacak. Yani ailelerin ve izleyicilerin akredite olması gerekecek.
 
Alman vatandaşı Tolu davada 15’i tutuklu toplam 18 kişiyle birlikte yargılanıyor. Tolu hakkında 20 yıla kadar hapis isteniyor.
 
19 Temmuz 2017 itibariyle cezaevindeki gazeteciler listesi
 
1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kılıç, Habertürk
3          Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
4          Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
5          Abdürrahim Ersöz, Antalya
6          Ahmet Altan
7          Ahmet Feyzullah Özyurt
8          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
9          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
10       Ahmet Şık
11       Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
12       Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13       Akın Atalay, Cumhuriyet
14       Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
15       Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
16       Ali Aşikar – Azadiya Welat
17       Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
18       Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
19       Ali Konar, Azadiya Welat temsilcisi
20       Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
21       Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
22       Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
23       Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
24       Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
25       Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
26       Ayşe Nazlı Ilıcak
27       Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
28       Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
29       Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
30       Bayram Kaya, Zaman muhabiri
31       Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
32       Burak Ekici, BirGün gazetesi internet editörü
33       Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
34       Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik muhabiri
35       Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
36       Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
37       Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
38       Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
39       Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
40       Deniz Yücel, Die Welt
41       Emin Demir, Serbest Gazeteci,
42       Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
43       Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
44       Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
45       Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46       Erdoğan Alayamut, Dihaber
47       Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
48       Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
49       Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
50       Faruk Akkan, Cihan Ajansı
51       Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
52       Fevzi Yazıcı
53       Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
54       Gökmen Ulu, Sözcü
55       Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
56       Gültekin Avcı
57       Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
58       Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
59       Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
60       Hakan Taşdelen
61       Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
62       Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
63       Hamza Günerigök, TRT spikeri
64       Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
65       Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
66       Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
67       Hayati Yıldız, Azadiya Welat
68       Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
69       Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü
70       Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
71       Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
72       İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
73       ibrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
74       İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
75       İdris Sayılgan, DİHA
76       İlker İlkan, Azadiya Welat
77       İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü,
78       İsmail Avcı, Zaman
79       İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
80       Kadri Gürsel, Yayın Danışmanı
81       Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
82       Kemal Sancılı
83       Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
84       Lokman Erdoğan, Çorum Manşet
85       Loup Bureau
86       Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu
87       Mediha Olgun, Sözcü
88       Mehmet Ali Ay
89       Mehmet Altan
90       Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
91       Mehmet Çakmakçı, Medyascope.tv muhabiri
92       Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
93       Mehmet Güleş, DİHA
94       Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
95       Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
96       Mehmet Sıddık Damar
97       Meltem Oktay, DİHA
98       Meşale Tolu, ETHA çevirmen
99       Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
100     Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
101     Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
102     Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
103     Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
104     Murat Aksoy,eski Yeni Şafak yazarı
105     Murat Avcıoğlu, Zaman
106     Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
107     Murat Çelikkan
108     Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
109     Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni
110     Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
111     Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
112     Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
113     Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
114     Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
115     Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
116     Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
117     Nedim Türfent,DİHA
118     Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
119     Nur Ener, Yeni Asya
120     Nuri Durna, TRT
121     Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
122     Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
123     Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
124     Osman Yakut, Zaman Antalya
125     Ömer Çelik, DİHA haber müdürü
126     Ömer Faruk Aydemir, İHA istihbarat şefi
127     Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
128     Ömer Özdemir, Antalya eski Zaman muhabiri
129     Özcan Keser, TRT muhabiri
130     Özkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi
131     Rabia Özkaya, Özgür Halk
132     Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
133     Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
134     Sadık Demir – Radyo Karacadağ
135     Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
136     Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
137     Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
138     Selman Keleş, Dihaber
139     Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
140     Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
141     Serkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
142     Seyid Kılıç, TRT Haber
143     Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
144     Sezgin Kartal, Sosyalist Dayanışma Yazı İşleri Müdürü
145     Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
146     Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
147     Şeref Yılmaz, Irmak TV,
148     Şerife Oruç, DİHA muhabiri
149     Şirin Çoban, Azadiya Welat
150     Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı
151     Togay Okay, Özgür Gelecek
152     Tunca Öğreten, eski Diken editörü
153     Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
154     Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
155     Ulaş Sezgin, ETHA muhabir
156     Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
157     Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
158     Vedat Beki, Sözcü 18
159     Vedat Demir, eski Yarına Bakış Yazarı
160     Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
161     Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
162     Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
163     Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü
164     Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
165     Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
166     Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
167     Yusuf Karataş, Evrensel yazarı
168     Zafer Özsoy
169     Zehra Doğan, Jinha
170     Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design