Anasayfa / Medya izleme / “Ordu ve poliste kargaşa”

21 Ağustos

“Ordu ve poliste kargaşa”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yaşanan atama krizi, çok az sayıda gazetede yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Ordu ve poliste kargaşa” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “TSK’de ‘gecikmeli’ açıklanan atama listeleri, alışılmadık ölçüde bir rütbe krizine yol açtı. Daha kıdemsiz bir komutanla çalışmak istemeyen çok sayıda generalin istifa kararında olduğu ileri sürülüyor. Ancak ikna çabaları da halen devam ediyor. O yüzden kesin rakam verilemiyor ve henüz ‘isimlendirme’ yapılamıyor. Atama listelerindeki en büyük sürpriz Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın terfi gibi görünen ama pasif görev olduğu kabul edilen 2. Kolordu Komutanlığı’na getirilmesi oldu. Darbenin önlenmesinde kilit işlev gören Aksakallı’nın istifa kararı aldığı ileri sürüldü, ancak bu bilgi henüz kesinleşmedi” ifadeleri yer aldı.

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Krizin nedeni kadrolaşma” başlığıyla yer ayırdı ve “Son atamalar TSK’de kriz yarattı. Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan 2. Kolordu Komutanlığı’na atanan Korgeneral Zekai Aksakallı’nın istifa ettiği, uzun uğraşlar sonucu geri döndürüldüğü bildirildi. Aksakallı ile birlikte 10 kadar generalin de atama kararları sonrasında istifa ettiği iddia edildi” dedi.

Haber Hürriyet gazetesinde manşetin yanında, “Bordo bereli depremi” başlığıyla yer aldı. Haberde, “TSK, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan atama sürprizleriyle sarsıldı. Atamalar ‘istifa’ söylentilerine neden oldu. Darbe girişiminin önlenmesinde rol alan ve Fırat Kalkanı harekatını yöneten Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, ‘pasif görev’ olarak değerlendirilen 2. Kolordu Komutanlığı’na getirildi. Aksakallı’nın istifa dilekçesini hazırladığı ve emekliye ayrılacağı ileri sürüldü. Aksakallı ile birlikte piyade ve komando komutanları dahil 10 generalin daha istifa dilekçesi hazırladığı konuşuluyor. Aksakallı’nın TSK’da kalması için iknaya çalışıldığı ve şimdilik görevde kalmayo tercih ettiği de belirtiliyor” ifadeleri kullanıldı.

“Ailelerin yüzde 73’ü güvenlikten endişeli”

Birgün gazetesi manşetinde, “Ailelerin yüzde 73’ü güvenlikten endişeli” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İzmir’de kreşin servisinde unutularak yaşamını yitiren Alperen’in ölümü ülkede okul güvenliğinin olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye’de ilk kez hayata geçen ‘Okul Güvenliği’ projesinin yaratıcısı Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Osman Öztürk, ‘Servis araçlarının birçoğu Bakanlığın yayımlamış olduğu yönetmeliklere uygun değil’ diyor. Öztürk’e göre, ‘Velilerin yüzde 64’ü çocuklarının okul yolundaki güvenliğinden, yüzde 73’ü çocukların okulda bulunduğu saatlerde güvenliğinden endişe duyuyor. Yüzde 52’si de okulu güvenli bulmuyor. İzmir’deki olaya baktığımız zaman da, servis standartlarına sahip olmayan bir araç söz konusu, sürücünün de belgesi yok’” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design