Anasayfa / Medya izleme / “Sağlık sisteminde de ‘kandırılmışlar’”

23 Ağustos

“Sağlık sisteminde de ‘kandırılmışlar’”

Birgün gazetesinin manşeti gündemin öne çıkan haberi oldu.Birgün gazetesi manşetinde, “Sağlık sisteminde de ‘kandırılmışlar’” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “2011 yılında 663 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı’nı icracı olmaktan çıkarıp, düzenleyici ve denetleyici bakanlık haline getiren uygulama işlemez hale geldi. Sağlık meslek örgütlerinin ‘işlemeyeceği’ uyarısına rağmen cemaat kadrolaşmalarına yol veren, kamu bütçesini ciddi anlamda zarara uğratan ve hastaneleri şirket gibi görerek başlarına yerleştirilen Birlik genel Sekreteri’ne (CEO) ballı maaşlar ödenmesinin önünü açan uygulamadan vazgeçildi. Hükümet Sağlık Bakanlığı’nda Menzil Tarikatı’nın etkisini kırmak için ‘tek çatı’ altında toplanma kararı aldı. Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Dünya Bankası destekli Sağlıkta Dönüşüm Projesi ‘birinci faz’ında sınıfta kaldı. Sistem ile birlikte, AKP hükümetinin ‘çağ atladık’ iddialarına karşın geleneksel tıp uygulamalarının önünün açılmasıyla sağlıkta ortaçağa geri dönüldü, performans dayatması hayata geçirildi ve hekim-hasta ilişkisi bozuldu. Öte yandan 15 Temmuz sonrası partisinin yanı sıra tüm kamudaki hakimiyetini, kendisine bağlılığı kanıtlanmış kadrolarla sürdürme kararlılığı bilinen Erdoğan, Menzil Tarikatı’nın kamuda yeni bir cemaat yapılanmasına doğru gittiği bilgileri üzerine düğmeye bastı” ifadeleri yer aldı.

“‘Helal’ sefalet”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “‘Helal’ sefalet” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Hükümet ile Memur-Sen, 3.2 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisini kapsayan toplusözleşme görüşmelerinde 2018 için yüzde 4+3.5, 2019 için de yüzde 4+5 zamda anlaştı. 2015’teki sözleşmenin altında bir rakama imza atmayacaklarını söyleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu açıklamadan 7 saat sonra 0.5 puanlık artışa razı oldu. Hükümet ile yandaş Memur-Sen, memurlar ve memur emeklilerini enflasyona ezdirecek kararı imzalarken yıllardır kadro bekleyen 4-B’li sözleşmeli ve 4-C’li geçici personel yine hayal kırıklığına uğradı. Memur-Sen yemekhanelerde helal gıda sertifikalı ürün kullanılması ve hac izni verilmesi taleplerinde ise ‘başarılı’ oldu” ifadeleri kullanıldı.
Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Sefalet zammına ortak oldular” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Memur-Sen 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon memur emeklisini yine hüsrana uğrattı. Hükümetin ilk 6 ay yüzde 3.5 artış teklifi için ‘Kalem verdiler ama mürekkep vermediler’ diyen Memur-Sen Başkanı Yalçın, yarım puan üzerini kabul etti. İmzalanan sözleşme çok eleştirilen geçen dönem sözleşmesinin bile altında kaldı. Yarım puanlık artışla bir şişe mürekkep bile alınamadığını söyleyen Kamu-Sen Başkanı Koncuk, emekçilerin yoksulluğa mahkum edildiğini belirtti” yer aldı.
Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “Memura ihanet sözleşmesi” başlığıyla yer ayırdı ve “AKP hükümetinin 2018 yılı zam teklifini kabul eden Memur-Sen’e tepki büyüyor. Konuyla ilgili açıklama yapan KESK, ‘gerçek toplu sözleşmeyi gerçek sendika yapar, yandaş yüzde 0.5 artışa imza atar! Tüm kamu emekçilerini ihanet-satış sözleşmelerine karşı mücadele etmeye çağırıyoruz’ dedi” ifadelerine yer verdi.
   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design