Anasayfa / Medya izleme / “‘Adalet ve huzur hareketi doğuyor’”

30 Ağustos

“‘Adalet ve huzur hareketi doğuyor’”

Adalet Kurultayı’nın sonuç bildirgesiyle ilgili haberler belli başlı birkaç gazetede yer aldı


CHP’nin Çanakkale’de düzenlediği Adalet Kurultayı sone erdi.

Cumhuriyet manşetin altında yer verdiği habere, “‘Adalet ve huzur hareketi doğuyor’” başlığını attı ve “Adalet Kurultayı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun okuduğu sonuç bildirgesiyle sona erdi. Bildirgede, ‘Adalet Yürüyüşü korku zincirimi kırdı. Cesaret ve umudu ateşledi. Dört gün süren kurultayımız bize demokrasi, adalet ve huzur ekseninde bir siyasi hat çizmiştir. Bu hat Türkiye’nin karanlıktan çıkış hattıdır’ denildi. Adalet Yürüyüşü ve kurultayın daha şimdiden demokrasi, adalet ve huzur hareketine dönüştüğü belirtilen bildirge şu çağrıyla bitti: ‘Bu hareket farklılıklar üzerinden değil, ortak noktalar üzerinden tarif edilir. Demokrasi, adalet ve huzur talebi olan herkese yer vardır. Kayıtsız kalma. Bir tuğla da sen koy’” ifadelerine yer verdi. 
Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Kayıtsız kalma, seyirci olma” başlığıyla yer ayırdı: “CHP’nin Çanakkale’de düzenlediği Adalet Kurultayı tamamlandı. Kurultayın sonuç bildirgesinde; mahkemelerde, devlette, seçimde, geçimde, inançta, eğitimde, medyada adalet olmadığı belirtildi ve çözüm önerileri sunuldu. Bildirgede, ‘Kayıtsız kalma. Seyirci olma. Bir tuğla da sen koy…’ ifadelerine yer verildi.”
Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki haber için, “Adaletsizliğe karşı mücadele meşrudur” başlığını kullandı ve “CHP’nin Adalet Kurultayı dördüncü gününde sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla noktalandı. CCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Adaletten sapan iktidarlara karşı halkın mücadelesi meşrudur’ ifadelerini kullandı” dedi.
Hürriyet habere birinci sayfasının altında, “Demokrasi ve adalet hareketi” başlığıyla yer verdi ve “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale Kocadere’de dört gündür süren ve dün sona eren Adalet Kurultayı’nın ardından sonuç bildirgesini okudu” ifadelerini kullandı.

“Akademide ‘partili rektörlük’ dönemi”

Birgün gazetesi manşetinde, “Akademide ‘partili rektörlük’ dönemi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Kaldırmak istediği rektörlük seçimlerinde tepkiler üzerine geri adım atan AKP hükümeti, üniversitelerde partili rektörler dönemi başlattı. Birçok üniversitenin rektörü açık bir şekilde AKP propagandası yapmaya başladı. YÖK kanununa göre siyasi partilere üye öğretim üyelerinin, üniversitelerin yetkili kurullarında yer almaması gerekirken partili rektörler bu kanunu açıkça ihlal ediyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan ‘AKP’li rektörler’in son örneği Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin. Sosyal medyadaki bir tartışmaya dahil olan Şahin, ‘Konya durduğu yerde durur. Reisine ve ideallerine her zaman bağlıdır. Gerisi tamamen boş laflardır’ dedi. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın da sitesinde defalarca AKP ilçe örgütlerini ziyaret ettiğine ilişkin fotoğraflar yer alıyor. Ayrancı’nın AKP rozeti taktığı da açıkça görülüyor” ifadelerine yer verildi. 

“Eğitime bu kez de ‘sürgün’ darbesi”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Eğitime bu kez de ‘sürgün’ darbesi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Diyarbakır’da 264, Elazığ’da 72, Antep’te 51, Van’da 51, Urfa’da 367, Mardin’de 120, Dersim’de 62 Eğitim Sen üyesi öğretmen sürgün edildi. Sürgün kararını değerlendiren KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, ‘ Tüm toplumu susturmak istiyorlar. Bu konuda demokrasi, barış ve emeğin hakları için mücadele eden herkesi de dayanışmaya çağırıyoruz’ dedi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan ise, ‘Bu sürecin sonunda biz kazanacağız. Arkadaşlarımız geri dönecek’ dedi. Sürgün kararları Diyarbakır, Antep, Urfa ve Mardin’de protesto edildi. Yapılan açıklamalarda sendikal faaliyetin suç sayılamayacağı vurgulandı. Gazetemize konuşan Eğitim Sen Urfa Şube Başkanı İsmail Tutal ise sürgünlerle aile birliğinin de parçalandığına dikkat çekerek, ‘İhraçlardan sonra sürgünler gündeme geldi. Bize karşı kinle hareket ediliyor’ dedi” ifadeleri kullanıldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design