Anasayfa / Medya izleme / “Darbeci generalin ağabeyi Beştepe’ye danışman oldu”

31 Ağustos

“Darbeci generalin ağabeyi Beştepe’ye danışman oldu”

Kardeşi 15 Temmuz’un kritik isimlerinden olan Şaban Dişli’nin Erdoğan’ın başdanışmanlığına getirilmesi yalnızca birkaç gazetede yer aldı.


AKP’li Şaban Dişli, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın başdanışmanlığı görevine getirildi.
Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “AKP, Dişli’den vazgeçmiyor” başlığıyla yer verdi ve “Kardeşi 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden olan AKP’li Şaban Dişli, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın başdanışmanlığı görevine getirildi. CHP’li Mahmut Tanal, ‘Akın Atalay, evine parke döşeyen kişinin oğlu FETÖ’cü restorana gitti diye tutuklandı. Şaban Dişli başdanışman oldu. Karikatür gibi’ diyerek tepki gösterdi” dedi. 
Birgün gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Dişli, Erdoğan’a danışman oldu” başlığını attı ve “AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’nin, Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu başdanışmanlığına getirildiği belirtildi. Şaban Dişli’nin kardeşi, FETÖ’nün darbe girişiminin kilit isimlerinden Tümgeneral Mehmet Dişli ise tutuklu olarak yargılanıyor” ifadelerine yer verdi.
Sözcü gazetesi manşetin üstünde yer verdiği haber için, “Darbeci generalin ağabeyi Beştepe’ye danışman oldu” başlığını kullandı ve “FETÖ’den tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli’nin ağabeyi Şaban Dişli, Cumhurbaşkanı’nın ekonomi başdanışmanlığına getirildi” dedi.

“FETÖ davaları işte böyle sulandırılıyor”

Birgün gazetesinin manşetinde, “FETÖ davaları işte böyle sulandırılıyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “FETÖ davalarının sulandırıldığı biliniyor; kimlerce ve nasıl sulandırıldığı da. Davalara ilişkin anayasal kurallar ve bunların muhatapları da belli. İşte, ihlaller zincirinin on kalem: Ölü cezası gündemi: Geri getirilmesi çok zor; getirilse bile 15 Temmuz darbe girişimcilerine uygulanması, Türkiye’nin içinde yer aldığı hukuk düzeni bakımından mümkün olmadığı halde idam söylemi, darbe örgütleyici ve faillerin iadesini zorlaştırdı. Demokratik muhalefeti temizleme aracı olarak OHAL: Darbeci olası şöyle dursun, darbe sözcüğünü bile kullanmaktan kaçınan kişilerin ‘katli’, herhalde en çok darbeci ve cemaatçileri sevindirmekte. Anayasal düzeni kaldırma hizmetindeki OHAL: darbe girişimi ile bozulan anayasal düzeni tesis için ilan edildiği halde OHAL, başta yürütme, siyasal ve idari makamlar, ‘kalıcı tek kişi OHAL’i için seferber edildi; anayasa hukuku tarihinin en büyük yalanları eşliğinde. Hukuk ve liyakat yerine cemaat ve partizanlık: Yargı, güvenlik ve üniversitelerde giriş ve yükselme bakımından ‘görevin gerekleri’ yerine cemaat aidiyeti ve partizanlık, eski FETÖ’cülerin şimdiki gözde cemaatlere sığınmasını kolaylaştırmakta. Dini politikaya alet etme: 15 Temmuz’a gelinmesinin baş nedeni, dini siyasete alet etme olduğu halde, bu alışkanlık farklı biçimlerde sürdürülmekte” ifadeleri kullanıldı.

“Açlıkla terbiye”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Açlıkla terbiye” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Diyarbakır merkezli SAMER’in işlerinden ihraç edilen 40 KHK mağduruyla yaptığı araştırma, yaşanan travmayı gözler önüne serdi. Görüşmeciler, atıldıkları için başka yerde iş verilmediğini ve gelecekle ilgili ciddi kaygı yaşadıklarını söylerken KHK’leri muhalifleri ‘hizaya çekme’ sopası olarak değerlendirdi. İhraçlarla Yaşam Deneyimi başlıklı araştırmaya göre kadınlar bu süreçte iki kez mağdur edildi. Ekonomik özgürlüklerini kaybeden kadınlar ‘eve kapatılma’yla yüz yüze. Bir katılımcı, ‘Suçlu olmadığımı kanıtlamak zorunda kalıyordum. Güvencede olmama duygusu kötü’ diye konuştu” ifadeleri yer aldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design