Anasayfa / Medya izleme / “MEB kadından itaat istiyor”

05 Eylül

“MEB kadından itaat istiyor”

Cumhuriyet gazetesinin manşeti gündemin öne çıkan haberi oldu.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “MEB kadından itaat istiyor” başlıklı haber yer aldı. “Öğrenciler için hazırlanan kitap, eşitlik karşıtı önerilerle dolu” üst başlığıyla verilen haberde, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘Hz. Muhammed’in hayatı’ ders kitabında evliliğe ilişkin skandal önerilerde bulundu. Bakanlık, ‘Bekarlık sultanlık değil, sancılı bekleyiştir’ diyerek gençleri evlenmeye teşvik ederken Medeni Kanun’a aykırı pek çok değerlendirmede bulundu. Kitapta kadın ve erkeklerin evlenerek ‘iffet’lerini korudukları, bunun ‘geçici bir heves olmadığı’ belirtilirken çocuklar da ‘ahirete yatırım’ olarak tanımlandı. Ateist ve diğer dinlerden kişilerle evlilikleri ‘kabul edilemez’ bulan bakanlık, küçük yaşta evliliğe ise sınır koymadı. MEB’in kitabında kadın-erkek eşitliği konusunda da skandal değerlendirmeler yapıldı. Ailenin liderinin erkek olduğu belirtilen kitapta, ‘Kadın da ona karşı gereken hürmet ve itaati gösterirse aile içinde düzen ve uyum sağlanmış olur’ denildi” ifadeleri kullanıldı.

“İmam hatiplerde üste para dönemi”

Birgün gazetesi manşetinde, “İmam hatiplerde üste para dönemi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP, LYS sonuçları ile başarısızlığı bir kez daha kanıtlanan imam hatip liselerine öğrenci çekmeye yönelik taktiklerine bir yenisini daha ekledi. TEOG’dan 450 ve üzeri puan alanlara Anadolu İmam Hatip Proje Liselerine kayıt yaptırmaları durumunda burs verilecek. Birgün’ün gündeme taşıdığı İzmir Konak’ta bulunan Şehit Astsubay Bülent Aydın İmam Hatip Ortaokulu’na kayıt yaptıran her öğrenciye aylık 250 TL burs verileceği haberi tartışma yaratırken, AKP’nin ‘para’ ile öğrenci çekmek için başka taktiklere başvurduğu da ortaya çıktı. AKP, iki yıl önce kurulmaya başlayan, Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin müfredatını uygulayan proje Anadolu İmam Hatip Liseleri ilgi çekmeyince ‘burs’ yöntemine başvurdu. Bursun kaynağı ise açıklanmadı. Burs ayrıcalığını Birgün’e değerlendiren Eğitim İş ve Eğitim Sen yöneticileri ayrımcılığa tepki gösterdi” ifadeleri yer aldı. 

“5 yılda 260 çocuk çalışırken öldü!”

Evrensel gazetesinin manşetindeki, “5 yılda 260 çocuk çalışırken öldü!” başlıklı haberde, “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun çıktığı 2013 yılından bu yana en az 260 çocuk, ekmek peşinde iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre çocuk işçi ölümleri en fazla tarım-orman, inşaat-yol, metal ve ticaret-büro-eğitim-sinema iş kollarında gerçekleşti. Devletin, 2002-2014 yılları arasında 127 çocuğun yaşamını yitirdiğini açıkladığını belirten İSİG, ‘Devlet ya çocuk işçiliğin durumunu bilmiyor ya da doğruyu söylemiyor’ dedi. DİSK/Genel-İş Sendikasının nisan ayında yayımladığı ‘Emek araştırmaları/Türkiye’de çocuk işçi olmak’ raporuna göre Türkiye’de 2 milyon çocuk çalışmak zorunda. 2016 TÜİK verilerine göre çocukların yüzde 78’i kayıt dışı çalışıyor. Ayrıca Türkiye’de çalışan çocuk sayısının artışında, çocuk yoksulluk oranının yüksek olmasının önemli bir etkisi bulunuyor” ifadelerine yer verildi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design