Anasayfa / Medya izleme / “Enflasyon yeniden çift haneli”

06 Eylül

“Enflasyon yeniden çift haneli”

Yeniden çift haneye ulaşan enflasyon rakamları havuz medyasında yer bulamadı.

Enflasyon ağustos ayında yüzde 10.68 olarak açıklandı.

Cumhuriyet gazetesi habere ön sayfasının altında, “Enflasyon yine artışta” başlığıyla yer verdi ve “Ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 0.15 ile yüzde 0.20 arasındaki beklentileri yaklaşık üçe katlayarak yüzde 0.52’ye çıktı. Temmuz ayında yüzde 9.79’a inen enflasyondaki tek hane, sadece bir ayın ardından tekrar çift haneye ulaştı” dedi.

Evrensel gazetesi manşetindeki haber için, “Dar gelirli ezildi, memur kandırıldı” başlığını kullandı ve “Temmuz ayında aylar sonra tek haneye düşen enflasyon ağustos ayında yüzde 10.68 oranıyla yeniden çift hane. İşçi, emekçi ve dar gelirli vatandaşları yakından ilgilendiren ana tüketim kalemlerinde enflasyon çok daha yüksek düzeyde. Gıda fiyatlarındaki artış yüzde 12. Ulaşımda yüzde 17, sağlıkta yüzde 11.5 düzeyinde. Geçen ay hükümet memur ve emekliye yüzde 3.5+3.5 oranında zammı reva gördü. Oysa sadece bir ayda yumurta fiyatı yüzde 16, süt yüzde 5, peynir 4.5 arttı. Memurun kendi enflasyonu yüksek. Üstelik hükümet halkın borçla, şirketlerin kredi ile harcamalarını artıracak, enflasyonu azdıracak politikalar izliyor” ifadelerine yer verdi.   

Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Enflasyonda yükseliş devri” başlığını attı ve “TÜİK’e göre ağustosta yıllık enflasyon yüzde 10.67 ile çift haneli rakamlara yükseldi. Ücretli çalışanların alım gücü erirken asgari ücretlinin maaş kaybı büyüdü. Asgari ücretlinin aylık alım gücü kaybı ortalaması yılın ilk 8 ayı için yüzde 2.5 olarak gerçekleşti” dedi.

Sözcü habere birinci sayfasının altında, “Enflasyon yeniden çift haneye çıktı” başlığıyla yer verdi ve “Enflasyon, geçen ağustos ayında yüzde 0.52 artarak yıllıkta yüzde 10.68’e çıktı. Zam şampiyonu yumurta oldu” dedi.

Hürriyet ön sayfasının altındaki haber için, “Enflasyon yine çift haneli” başlığını kullandı ve “Yıllık tüketici enflasyonu ağustosta yüzde 10.68 ile yeniden çift hane oldu. Artış otomobil, benzin ve LPG zamlarından kaynaklandı” ifadelerine yer verdi.

“Yazdığını okuyamadı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Yazdığını okuyamadı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, adli yıl açılışı için 36 sayfalık bir metin hazırladı. Kitapçık açılış için salona gelenlere dağıtıldı. Cirit konuşmasında, ‘yargının hükümetten ayrı ve bağımsız olması gerektiğini anlatan kuvvetler ayrılığı’ bölümünü okumadı, bunun yerine Başbakan’dan maaşlarına zam istedi. Hakim ve savcıların yaklaşık üçte birinin FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla ihraç edildiklerini hatırlatan Cirit, halkın gözünde yargıya olan güvenin sarsıldığını söyledi. Cirit, ‘Toplumun yargıya güven duymadığı bir hukuk sisteminde, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanamaz’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

Gazetenin ön sayfasının altındaki, “Akademi kan kaybediyor” başlıklı haberde ise, “Türkiye, 77 ülkeden bin üniversitenin değerlendirmeye alındığı ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri’ sıralamasında geçen yıla göre daha da geriye düştü. Oxford’un birinci olduğu sıralamaya Türk üniversiteleri ancak 301-350 bandından başlayarak girebildi. Sıralamayı yapan Times Higher Education’ın editörü Phil Baty, ‘Sonuçlar, Türkiye’deki akademik özgürlükler konusundaki dünya çağındaki endişelerin ülkenin gelecekteki performansına zarar verme ihtimalini ve küresel rekabeti gösteriyor’ dedi” ifadeleri yer aldı.    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design