Anasayfa / Medya izleme / “Saray’da koalisyon”

07 Eylül

“Saray’da koalisyon”

Sözcü, Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerinin manşeti, gündemin dikkat çeken haberleri oldu.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Saray’da koalisyon” başlıklı haber yer aldı. “Erdoğan, oylardaki erimeyi ‘Başkanlık ile bitecek’ dediği modelle aşmayı planlıyor” üst başlığıyla verilen haberde, “Bütün hesaplarını 2019’da yapılacak seçimi kazanmak üzerine kuran Recep Tayyip Erdoğan, AKP’de yaşanan kan kaybını ‘ittifaklar’ yoluyla aşmayı planlıyor. Kulislerde Erdoğan’ın yeni dönem için Devlet Bahçeli ve Tansu Çiller’e Cumhurbaşkanı Yardımcılığı önerebileceği konuşuluyor. Bu plan hayata geçerse, AKP’nin yıllardır kötülediği koalisyon hükümetlerine 17 yıl sonra fiilen dönülmüş olacak. AKP hükümetinin TBMM’ye sunduğu anayasa değişikliğine uyum yasa tasarısında ‘Cumhurbaşkanı yardımcılarının da partili olabilmesi’ öngörülüyor. Bu düzenleme, MHP lideri Bahçeli’nin seçimde Erdoğan’a destek vermesi durumunda partisinin başında kalarak Saray’da görev alabilmesinin önünü açacak. Böylece kabineye MHP’den isimlerin girmesi de gündeme gelecek” ifadeleri kullanıldı.

Gazetenin ön sayfasının altındaki, “Devletten beslenmiş” başlıklı haberde ise, “Mersin’de MİT ile yan yana olan polis merkezine saldırı girişiminde bulunan canlı bomba Abdülkadir E. vurularak öldürüldü. Suriye uyruklu saldırganın MİT binasına 150 metre uzaklıkta ikamet ettiği ortaya çıktı. Saldırganın oturduğu mahallenin muhtarı, ‘Bu ailenin burada 3 yıldır oturduğuna dair kayıtların hepsi var. Sosyal yardım fonlarından para alıyorlar’ dedi. İçişleri Bakanlığı, saldırganın IŞİD üyesi olduğunu açıkladı” ifadeleri yer aldı.

“Gerçek FETÖ’cüler dışarıda fink atıyor”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Gerçek FETÖ’cüler dışarıda fink atıyor” başlıklı habere yer verdi: “Kayseri eski milletvekili Hasan Ali Kilci, ‘AKP’nin en yetkili makamında oturanlardan birisi 2 gün savcılıkta bekledi, bazı adamlar kurtardı’ dedi. ‘FETÖ’nün Türkiye’de en önemli şehri Kayseri’dir’ diyen Kilci şöyle devam etti: ‘Burada FETÖ’yle mücadelenin %5’i bile yapılmadı. Bakıyoruz, 3-5 gariban ya tutuklu ya ihraç edilmiş. Gerçek FETÖ’cüler şu anda fink atıyorlar. Birçoğu da devlet kademelerinde… AKP’nin en yetkili makamında oturanlardan birisi, 2 gün Cumhuriyet Savcılığı’nda Kayseri Adliyesi’nde bekledi ve bazı adamları kurtardı. İşte sulandırma budur. Bu işin siyasi ayağı halledilmedikçe, FETÖ ile ilgili mesele çözülmüş sayılmaz.’”   

“Öne eğilen bir yargıya nasıl itiraz edeceğiz?”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Öne eğilen bir yargıya nasıl itiraz edeceğiz?” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “AKP Türkiye’sinde, yaşam alanlarından çalışma yaşamına değin birçok hukuksuzluk yaşanıyor. Ancak adil yargı sisteminin AKP eliyle yok edildiği Türkiye’de, ‘adaletsizliğe itiraz edecek’ hiçbir mekanizma kalmadı. Son bir yılda karar bağlanan Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu sayısı 445 oldu, hepsi yatırımcı lehine sonuçlandı. Yurttaşların rızası olmadan evler kentsel dönüşüme uğrayabilecek. İş davalarını Bakanlığın devreye girmesiyle yine patronlar kazanacak. Konuya ilişkin eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen, hukuk devletinin rafa kaldırıldığının altını çizerek, ‘Yargının ortadan kaldırılması sorunu birkaç boyutludur. Birincisi, yargı kararlarına karşı itiraz mercileri tamamen kapanmış durumda. Bu noktada, yerel yargı yolları aslında mevcut değil. Şikayetinizi, itirazınızı ileri sürebileceğiniz bir yargı organı yok. Bir diğeri ise yargının iktidarın bir aracı haline getirilmiş olmasıdır. Hukuk devleti var mı, yok mu, derken neye bakacaksınız?’ dedi” ifadelerine yer verildi.    

“Saya işçileri ayakta”

Evrensel gazetesinin manşetindeki, “Saya işçileri ayakta” başlıklı haberde, “Adana’da bini aşkın sayıda saya işçisinin yüzde 25 zam talebiyle başlattığı iş bırakma eylemi sürüyor. İşçiler Türk, Kürt, Suriyeli tüm işçi kardeşlerine birlik çağrısı yapıyor. Ucuza diktirilen sayaların fahiş fiyatlarda satıldığını dile getiren Adana saya işçilerinin eylemi sürüyor. Eyleme Suriyeli işçilerde katılıyor. Polis OHAL gerekçesiyle işçilerin yürüyüş yapmalarına ve başka atölyelere gitmelerine izin vermezken, işçiler Türk, Kürt, Suriyeli tüm işçileri birlik olmaya çağırıyor. İşçiler bir yanda da dernek çatısı altında birlik olmayı tartışıyor” ifadeleri kullanıldı. 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design