Anasayfa / Medya izleme / “Tahliye yine yok”

12 Eylül

“Tahliye yine yok”

Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının yargılandığı davanın ikinci duruşması belli başlı gazetelerde yer bulabildi.

Cumhuriyet gazetesi davasının ikinci duruşmasında yine tahliye çıkmadı. Dava 25 Eylül’e ertelendi.

Cumhuriyet habere manşetinde, “Adalet göçüğü” başlığıyla yer verdi ve “Cumhuriyet Davası’nın Silivri’deki ikinci duruşmasında, çöken iddianameye, tanıkların ifadelerine rağmen mahkeme beş arkadaşımızın tutukluluğunun devamına karar verdi. Cumhuriyet Davası’nda arkadaşımız Emre İper, 158 gün sonra hakim karşısına çıktı. İper, telefonunda ByLock olmadığını bir kez daha anlattı ve ‘Benden FETÖ’cü çıkmaz’ dedi. Duruşmada dinlenen tanıklar ifadelerinin çarpıtıldığını söyledi. Akın Atalay davanın saçmalığını şöyle anlattı: ‘Burada öyle bir dava görülüyor ki, dosyayı eşeledikçe adaletsizlik fışkırıyor. Hepimiz adalet göçüğü altındayız.’ Murat Sabuncu, Kadri Gürsel ve Ahmet Şık da mahkemede daha önce olduğu gibi iddiaların asılsızlığına ve ülkedeki adaletsizliğe dikkat çekti. Tüm bunlara rağmen mahkeme heyeti, arkadaşlarımızın tutukluluğunun devamına karar verdi. Gerekçe, duruşmaya gitmeyen üç tanığın dinlenmemiş olması. Arkadaşlarımız 25 Eylül’deki duruşmaya kadar tutuklu kalacak” ifadelerini kullandı.  

Evrensel gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Duyumdan suç üretmeye çalıştılar” başlığını attı ve “Silivri’de görülen Cumhuriyet gazetesi davasının 2. duruşması da skandallara sahne oldu. Aydınlık gazetesi yazarının tanıklığı ile Cumhuriyet’in haberciliğinin yargılandığı duruşmada, Mahkeme Başkanı ilk duruşmada çürütülen iddiaları ısrarla gündeme getirdi. ‘Bildiklerin duyum ve yorumlarım’ diyen gazetenin muhabiri Miyase İlknur’a ısrarla duyumlarını sordu. İlnur ise duyumların erezyona uğrayacağını hatırlattı. Duruşma salonu dışında da yasaklar vardı. Destek için duruşmayı izlemeye gelenlerin ellerindeki ‘adalet’ flamalarına ve tutuklu gazetecilerin fotoğraflarına el konuldu. Gazetecilerin açıklama yapmasına izin verilmedi. Gazetecilere yaptırılan açıklamayı okuyan HDP’li Filiz Kerestecioğlu, ‘Bu utanç da buraya yeter’ dedi” ifadelerine yer verdi.  

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Silivri’de bir kez daha gazetecilik tutuklu” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Gazetecilik faaliyetlerinin yargılandığı Cumhuriyet gazetesi davasının ikini duruşması Silivri Yerleşkesi’nde görüldü. 6’sı tutuklu 20 kişinin yargılandığı duruşmayı izlemek üzere Silivri’ye gelen CHP, HDP milletvekilleri, meslek örgütü, sendika ve uluslararası gözlemciler ile jandarma arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Bir saat gecikmeyle salona gelen heyet, ‘Ara kararların bir kısmı bir önceki ara kararla aynı’ diyerek sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdiğini duyurdu” ifadeleri yer aldı. 

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Muhalif olduğumuz için hedef olduk” başlığını attı. “Cumhuriyet davasının sanık gazetecileri duruşmada haykırdı” üst başlığıyla verilen haberde, “317 gündür tutuklu olan Kadri Gürsel, ‘Laik, demokratik bir parlamenter demokrasiyi savunduğum için muhalifim. Basın özgürlüğünü savunduğum için FETÖ’nün hedefi oldum’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

Hürriyet habere birinci sayfasının en altında, “Tahliye yine yok” başlığıyla yer ayırdı ve “Cumhuriyet gazetesi davasının dünkü duruşmasında mahkeme 6 tutuklu sanığın da tutukluluğunun devamına karar verdi” dedi.

“Hedef göstereceğinize iddiaları araştırın”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Hedef göstereceğinize iddiaları araştırın” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Hakkari’de 31 Ağustos günü, 4 sivilin Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tarafından vurulmasını gündeme taşıyan CHP ve HDP’lileri hedef haline getiren hükümet, olaydaki karanlık noktaların aydınlatılmasına yanaşmıyor: Hükümetin ‘işbirlikçi-terörist’ ilan ettiği köylüler, vuruldukları yere giderken aramadan geçtikleri polis noktasında neden durdurulmadı? Olay yerinde neden hala savcı incelemesi yapılmadı? Ayrıca öldürüldüğü açıklanan 4 PKK’linin cenazesi nerede?” ifadeleri yer aldı.   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design