Anasayfa / Medya izleme / “Silahlar askıda”

13 Eylül

“Silahlar askıda”

Almanya’nın Türkiye’ye silah satışını askıya almasını yalnızca Hürriyet gazetesi öne çıkardı


Almanya, Türkiye’ye silah satışının askıya alındığını açıkladı.
Hürriyet habere manşetinde, “Silahlar askıda” başlığıyla yer verdi ve “Almanya-Türkiye arasında son aylarda giderek tırmanan krizde gerilimi daha da artıran açıklama Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’den geldi. Handelsblatt gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye’nin talep ettiği ‘önemli miktarda’ silah satışının askıya alındığını açıkladı. Silah satışının ne kadar süreyle askıya alındığını açıklamayan Gabriel, sadece, ‘Türkiye’nin talep ettiği silahların, ki gerçekten de çok büyük miktarda, satışını beklemeye aldık’ demekle yetindi. Alman hükümeti, bu yılın başından düne kadar Türkiye’ye 25 milyon Euro’luk silah satışına onay vermişti” ifadelerini kullandı.

“Duruşmaya iki gün kala avukatlara gözaltı!”

189 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatları, duruşmaya iki gün kala gözaltına alındı.
Cumhuriyet manşetin altında yer verdiği habere, “Avukatları da gözaltına alındı” başlığını attı ve “OHAL’in sopası haline gelen KHK’lerle görevden alınan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yargılanacağı davanın 14 Eylül’deki ilk duruşması öncesinde, savunmaları üstlenen Halkın Hukuk Bürosu’na operasyon düzenlendi. 18 avukat gözaltına alındı” dedi.

Evrensel gazetesi manşetin yanındaki haber için, “Duruşmaya iki gün kala avukatlara gözaltı!” başlığını kullandı ve “Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın davasına iki gün kala avukatları gözaltına alındı. Halkın Hukuk Bürosu’na baskın yapıldı. ÇHD Ankara Şube Başkanı Avukat Murat Yılmaz, ‘Bu operasyon savunmaya yönelik bir saldırıdır’ diye tepki gösterdi” ifadelerine yer verdi. 

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Avukatsız kaldılar” başlığıyla yer ayırdı ve “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, KHL ile ihraç edilen ve 189 gündür açlık grevi yapan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 18 avukatı hakkında ‘terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla gözaltı kararı verdi. Gülmen ve Özakça’nın duruşması yarın” dedi.

“Düşman hukuku”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Düşman hukuku” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhuriyet davasında tahliye çıkmaması üzerine BM ve AGİT’ten Türkiye’ye yönelik sert bir ortak açıklama geldi. AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir ve BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Raportörü David Kaye, ‘İfade özgürlüğü sadece iktidardakiler uygun gördüğünde kullanılacak bir hak değildir’ dedi. Cumhuriyet davasında yargılanan gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını isteyen BM ve AGİT, basın ve ifade özgürlüğünün yeniden düzenlenmesine ‘acil ihtiyaç’ olduğunu belirtti. Bir tepki de Uluslararası Basın Enstitüsü’nden geldi. Duruşmayı izleyen Steven Ellis, ‘Bir dava var gibi görünüyor ama iddialar inanılır gibi değil’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design