Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 103

13 Eylül

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 103

Cumhuriyet davasının ikinci duruşmasında tahliye kararı çıkmazken AİHM BM raportörünün müdahillik istemini kabul etti

 
 
 
Altısı tutuklu 20 sanıklı Cumhuriyet davasının ikinci duruşması 11 Eylül Pazartesi günü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri’de görüldü.
 
Duruşmanın sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti tutuklu yargılanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay, Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Kadri Gürsel, Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık, Cumhuriyet gazetesi muhasebe çalışanı Emre İper ile tweetleri nedeniyle suçlanan Ahmet Kemal Aydoğdu'nun tutukluluklarına devam kararı verdi.
 
Savcı mütalaasında "Delilleri karatma şüphesi” ve “adlî kontrol yeterli olmayacak" diyerek tüm tutukluların tutukluluk hâlinin devamını istemişti.
 
Mahkeme, bir sonraki duruşmanın 25 Eylül’de Çağlayan’da görülmesini kararlaştırırken, mahkeme başkanı üçüncü duruşmaya ilişkin olarak “kalan tanıkların dinlenmesinden sonra tutuklulukla ilgili daha sağlıklı karar vereceğiz” dedi.
 
Duruşmada 19 Nisan’da ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan ve dosyası daha sonra ana davayla birleştirilen Cumhuriyet gazetesi muhasebe çalışanı Emre İper ilk kez savunma yaptı. ByLock kullanıcısı olmadığını söyleyen İper, “örgüt üyeliği” suçlamasını da reddetti.
 
İper, “Beni FETÖ’den bir gün tutuklu tutmanızdansa ömür boyu sorgusuz sualsiz tutmanızı tercih ederim. Utanç verici bu davadan beraatimi talep ediyorum” dedi.
 
Duruşmada daha sonra tanıkların dinlenmesine geçildi. Gece geç saatlere kadar süren duruşmada, Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, Cumhuriyet gazetesi Haber Koordinatörü Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı eski Yönetim Kurulu üyesi Nevzat Tüfekçioğlu, Cumhuriyet muhabiri Miyase İlknur, Cumhuriyet Vakfı eski yöneticisi Nail İnal, Cumhuriyet gazetesi yazarı Şükran Soner, Cumhuriyet Vakfı eski mali müşaviri ve eski vakıf yöneticisi Mustafa Pamukoğlu ve Cumhuriyet Vakfı eski yöneticisi İnan Kıraç tanık olarak dinlendi.
 
Mahkeme heyetinin sorularına cevap veren tanıklardan bazılarının vakıf yönetimine ilişkin konularda şikayetlerini dile getirdikleri, ancak sanıklara yöneltilen terör örgütü suçlamalarını ise kabul etmedikleri görüldü.
 
Cumhuriyet Vakfı eski yöneticisi İnan Kıraç, "İfademde 'Bir Cumhuriyet okuruydum ama artık Cumhuriyet gazetesini okumuyorum ve yayın politikasını da doğru bulmuyorum' dedim. Bundan kastım değişik terör örgütleriyle temas edilmesi değil. Kastım İlhan Selçuk, Uğur Mumcu'nun yolundan kademe kademe ayrılmalarıdır,” derken, bir başka tanık, Miyase İlknur, “zoraki bir tanık” olduğunu çünkü kendi isteğiyle gelmediğini, gazete yönetimine dahil olmayan bir muhabir olarak bilgilerinin sadece duyum ve yorumlardan ibaret olabileceğini söyledi.
 
"Tutuklu olmamın sebebi muhalif gazeteci olmam"
 
Duruşmada söz alan Kadri Gürsel mahkemenin tutukluluğunun devamını ön gören ilk ara kararına tepki gösterdi. Gürsel, “Benim 45 gün daha tutuklu kalmam konusunda savunmam hiç dikkate alınmadı. Âdil yargılanma hakkım engellendi” diye konuştu.
 
ByLock kullanıcılarıyla ilişkide olduğu iddialarına cevap olarak ise HTS kayıtlarının incelenmediğini, incelenseydi kayıtların büyük kısmının bir defaya mahsus olarak atılmış ve cevaplanmamış SMS’lerden ibaret olduğunun görüleceğini söyledi.
 
Gürsel, HTS kayıtlarına bakıldığında kendisinin ByLock kullanıcısı olduğu ifade edilen kişilerce son aranma tarihinin Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başlamasından 6.5 ay önce olduğunun da görüleceğini söyledi.
 
Gürsel, “Anadolu'daki durumu incelemedim ama İstanbul ve Ankara'da bu medya davalarında bahsedildiğinde sanıyorum ByLockçular mesaj attı diye tutuklu olan tek benim,” dedi.
 
Muhalif tutumu nedeniyle tutuklu olduğunu söyleyen Gürsel, “Burada yargılanmamın nedeni ByLockçular tarafından aranmam değil, muhalif olmamdır. Ben düşüncelerimden ve gazetecilik faaliyetimden yargılanıyorum. Ve tek talebim âdil yargılanmaktır” dedi.
 
"Burada ne karar çıkarsa çıksın vicdanım rahattır,” diyen Gürsel, konuşmasını “Adaletin ayaklar altında çiğnendiği bu dönemde biraz bile adalet varsa beraat edeceğimi biliyorum,” diyerek bitirdi.
 
Sabuncu: Bu dava kara bir leke
 
Duruşmada söz alan bir başka tutuklu sanık olan Murat Sabuncu ise 12 aya varan genel yayın yönetmenliği görevinin 10.5 ayını cezaevinde geçirdiğini, davanın iddianamesinde bilirkişi olarak geçen kişinin hiç gazetecilik yapmamış, kendisinin meslek hayatı kadar yaşı olan birisi olduğunu söyledi.
 
"Bu dava fikir ve ifade özgürlüğünün tarihine kara bir leke olarak geçti” diyen Sabuncu, “daha da fazla yatsak gazeteciliği ve ifade özgürlüğünü tüm Türkiye'deki gazeteciler için savunacağız” şeklinde konuştu.
 
Ahmet Şık ise, "Ben FETÖ/PDY, DHKP-C ve PKK propagandası iddiasıyla tutuklandım, sonra dosyam bu davayla birleştirildi. ‘Ahmet Şık'a cemaatçi dediler’ diye kamuoyu kendisiyle dalga geçildiğini düşündü ki iddianamede FETÖ/PDY iddiası düştü. ‘PKK ve DHKP-C propagandası’ olarak geçti,” dedi.
 
Duruşmada söz alan tutuklu sanık Akın Atalay, davayı “Türkiye'nin getirildiği demokratik seviyenin bir fotoğrafı” olarak niteledi, “Ben bu fotoğrafa bakıp üzülenlerdenim” dedi.
 
Atalay, "Basın özgürlüğü konusunda en kötü ülkelerden biri olduğumuz çeşitli uluslararası örgütlerin raporlarında yer alıyor. Hepimiz adalet göçüğünün altında yaşıyoruz. Burada öyle bir dava görülüyor ki dosyayı eşeledikçe adaletsizlik fışkırdı,” dedi.
 
Dava hakkında
 
Davanın 24-28 Temmuz tarihlerinde görülen ilk duruşmasının ardından Cumhuriyet gazetesi okur temsilcisi Güray Öz, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Bülent Utku, Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Hakan Kara, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Kemal Güngör ve Cumhuriyet gazetesi Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay tahliye edilmişti.
 
Cumhuriyet eski genel yayın yönetmeni ve köşe yazarı Can Dündar ile gazetenin eski muhabiri İlhan Tanır hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.
 
Toplam 20 sanıklı davada Ahmet Kemal Aydoğdu hariç tüm sanıklar Cumhuriyet çalışanı veya yöneticisi.
 
BM raportörü AİHM’deki gazeteci davalarına görüş sunacak
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye’in aralarında Ahmet ve Mehmet Altan, Şahin Alpay, Nazlı Ilıcak, Deniz Yücel ve Cumhuriyet gazetecilerinin de bulunduğu toplam 10 tutuklu gazeteci davasına müdahil olma talebini kabul etti.
 
AİHM’den 11 Eylül tarihinde yapılan bildirimde Kaye’in 30 Ağustos’ta mahkemeye ilettiği müdahillik talebinin kabul edildiği ve en fazla 10 sayfadan oluşacak yazılı metnin 23 Ekim’e kadar AİHM’e iletilmesi gerektiği belirtildi.
 
BM Özel Raportörü Kaye, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Atilla Taş, Ahmet Şık, Şahin Alpay, Murat Sabuncu ve diğer Cumhuriyet gazetecileri, Murat Aksoy, Nazlı Ilıcak, Ali Bulaç ve Deniz Yücel davalarına Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 36. maddesinin 2. paragrafı ve AİHM İç Tüzüğü’nün 44. maddesinin 3. paragrafı uyarınca 30 Ağustos tarihinde toplu müdahillik başvurusunda bulunmuştu.
 
Gazeteci Eryılmaz’a Özgür Gündem davasında ceza istemi
 
Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katılan gazeteci Tuğrul Eryılmaz’ın
“örgütlerin suçlarını basma ve yayınlama” suçundan cezalandırılması istendi.
 
Eryılmaz’ın yargılandığı dava Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 Eylül Salı günü görüldü.
 
Duruşmada mütalaa veren savcı, Eryılmaz’ın “Örgütlerin suçlarını basma ve yayınlama” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Eryılmaz’ın avukatları Özcan Kılıç ve Hazal Pekşen Demirhan ek süre talep etti.
 
Talebi kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmanın 20 Ekim’de görülmesine karar verdi.
 
 
Türkiye’de cezaevinde bulunan gazeteci listesi
 
1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kılıç, Habertürk
3          Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
4          Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
5          Abdürrahim Ersöz, Antalya
6          Ahmet Altan
7          Ahmet Feyzullah Özyurt
8          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
9          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
10       Ahmet Şık
11       Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
12       Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13       Akın Atalay, Cumhuriyet
14       Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
15       Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
16       Ali Aşikar – Azadiya Welat
17       Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
18       Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yaz,arı
19       Ali Konar, Azadiya Welat temsilcisi
20       Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
21       Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
22       Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
23       Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
24       Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
25       Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
26       Ayşe Nazlı Ilıcak
27       Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
28       Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
29       Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
30       Bayram Kaya, Zaman muhabiri
31       Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
32       Burak Ekici, BirGün gazetesi internet editörü
33       Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
34       Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik muhabiri
35       Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
36       Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
37       Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
38       Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
39       Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
40       Deniz Yücel, Die Welt
41       Emin Demir, Serbest Gazeteci,
42       Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
43       Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
44       Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
45       Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46       Erdoğan Alayamut, Dihaber
47       Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
48       Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
49       Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
50       Faruk Akkan, Cihan Ajansı
51       Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
52       Fevzi Yazıcı
53       Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
54       Gökmen Ulu, Sözcü
55       Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
56       Gültekin Avcı
57       Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
58       Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
59       Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
60       Hakan Taşdelen
61       Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
62       Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
63       Hamza Günerigök, TRT spikeri
64       Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
65       Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
66       Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
67       Hayati Yıldız, Azadiya Welat
68       Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
69       Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü
70       Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
71       Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
72       İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
73       İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
74       İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
75       İdris Sayılgan, DİHA
76       İlker İlkan, Azadiya Welat
77       İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü,
78       İsmail Avcı, Zaman
79       İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
80       Kadri Gürsel, Yayın Danışmanı
81       Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
82       Kemal Sancılı
83       Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
84       Lokman Erdoğan, Çorum Manşet
85       Loup Bureau
86       Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu
87       Mediha Olgun, Sözcü
88       Mehmet Ali Ay
89       Mehmet Altan
90       Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
91       Mehmet Çakmakçı, Medyascope.tv muhabiri
92       Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
93       Mehmet Güleş, DİHA
94       Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
95       Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
96       Mehmet Sıddık Damar
97       Meltem Oktay, DİHA
98       Meşale Tolu, ETHA çevirmen
99       Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
100     Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
101     Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
102     Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
103     Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
104     Murat Aksoy,eski Yeni Şafak yazarı
105     Murat Avcıoğlu, Zaman
106     Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
107     Murat Çelikkan
108     Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
109     Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni
110     Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
111     Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
112     Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
113     Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
114     Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
115     Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
116     Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
117     Nedim Türfent,DİHA
118     Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
119     Nur Ener, Yeni Asya
120     Nuri Durna, TRT
121     Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
122     Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
123     Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
124     Osman Yakut, Zaman Antalya
125     Ömer Çelik, DİHA haber müdürü
126     Ömer Faruk Aydemir, İHA istihbarat şefi
127     Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
128     Ömer Özdemir, Antalya eski Zaman muhabiri
129     Özcan Keser, TRT muhabiri
130     Özkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi
131     Rabia Özkaya, Özgür Halk
132     Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
133     Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
134     Sadık Demir – Radyo Karacadağ
135     Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
136     Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
137     Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
138     Selman Keleş, Dihaber
139     Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
140     Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
141     Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
142     Serkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
143     Seyid Kılıç, TRT Haber
144     Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
145     Sezgin Kartal, Sosyalist Dayanışma Yazı İşleri Müdürü
146     Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
147     Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
148     Şeref Yılmaz, Irmak TV,
149     Şerife Oruç, DİHA muhabiri
150     Şirin Çoban, Azadiya Welat
151     Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı
152     Togay Okay, Özgür Gelecek
153     Tunca Öğreten, eski Diken editörü
154     Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
155     Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
156     Ulaş Sezgin, ETHA muhabir
157     Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
158     Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
159     Vedat Beki, Sözcü 18
160     Vedat Demir, eski Yarına Bakış Yazarı
161     Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
162     Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
163     Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
164     Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü
165     Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
166     Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
167     Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
168     Yusuf Karataş, Evrensel yazarı
169     Zafer Özsoy
170     Zehra Doğan, Jinha
171     Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design