Anasayfa / Medya izleme / “İtirafı toplattılar”

21 Eylül

“İtirafı toplattılar”

Günün dikkat çeken haberleri Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gazetelerinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “İtirafı toplattılar” başlıklı habere yer verdi: “155 gazetecinin cezaevinde olduğu Türkiye’de basın özgürlüğüne artık kitaplarda da izin verilmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni 7. sınıf Sosyal Bilgiler öğrenci çalışma kitabını binlerce öğrenciye dağıttıktan sonra, iktidarın basına sansürünü anlattığı bölümü fark edince ‘acil’ toplatma kararı aldı. Çalışma kitabında ‘Bir ülkede iktidara tek başına gelen parti, yolsuzluk haberlerinden bir süre sonra rahatsız olur ve haberlere sansür uygular. Bu haberlerin yayınlanmadığını bilenler daha da fazla yolsuzluk yapınca yaşanan ekonomik kriz ülkeyi bir kaosa sürükler’ ifadeleri yer aldı.” 

“Veliler değil onlar rahat”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Veliler değil onlar rahat” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Müfredat ve sistem değişikliği iki kesimi çok rahatlattı: Parası olanları çocuklarını özel okula göndermeye ittiği için özel okul sahiplerini ve gericiliği kışkırttığı için cihatistleri. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ‘Arkadaşlarımız çalışıyor, bir ay içinde yeni düzenlemeyi Bakanlar Kuruluna sunacağız’ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Artık aileler, çocuklar rahat etsin. Sadece kendi derslerine odaklansınlar’ önerisi yaptı. Açıklamaların aksine önerilen yeni sistem endişeleri artıracak nitelikte! TEOG’un kaldırılması ve gündeme gelen ‘Yüzde 5 kriteri’ ile ilgili Prof. Dr. Rıfat Okçabol, ‘Bu nitelikli eğitimin yüzde 5’lik bir orana verileceği anlamına gelir. Bunun dışında kalan yüzde 95 ise kötü eğitim alacak. Yüzde 95’i kandıracaklar. Tek dertleri imam hatip!’ değerlendirmesini yaptı” ifadeleri kullanıldı.    

“İslamcıda oyun çok!”

Birgün gazetesi manşetinde, “İslamcıda oyun çok!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının kaldırılması ile ilgili talimatının ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, bu kez de benzer bir çalışmayı üniversite sınavları için başlattı. New York’ta konuşan Erdoğan, üniversiteye girişlerde sistem değişikliğinin olup olmayacağına ilişkin soruya, ‘O da olacak, o konuda da çalışılıyor’ yanıtını verdi. Böylece, AKP’nin TEOG’un ardından üniversiteye girişte de sistem değişikliğine gideceği ortaya çıktı. Konuyu Birgün’e değerlendiren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, AKP’nin imam hatip liselerinin TEOG ve LYS’deki başarısızlıkları üzerine yeni bir eğitim planlaması yaptığını belirterek, eğitimin siyasi iktidarın ideolojik hedeflerini hayata geçirmesinin aracı olarak kullanıldığını söyledi. Bozdoğan, üniversite yönetimleri tarafından yapılacak sınavların torpil kaygıları nedeniyle meşruluğunun sağlanamayacağını savundu” ifadeleri yer aldı.   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design