Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 107

23 Eylül

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 107

Sözcü’den Mediha Olgun ve Evrensel’den Yusuf Karataş’ın tahliye edilmesiyle cezaevlerindeki gazeteci sayısı 170 oldu

 
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay ile gazetenin bazı çalışanlarına yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan internet sorumlu haber müdürü Mediha Olgun 22 Eylül günü serbest bırakıldı.
 
Soruşturmayı yürüten savcılık, Olgun'un tutukluluk hâlinin sonlandırılmasını ve tahliyesine karar verilmesini istedi. Talebi değerlendiren nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimliği, Olgun'un sağlık ve ailevî sorunları, sabit ikametgâh sahibi oluşu, soruşturmanın geldiği aşamayı dikkate alarak adlî kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Hâkimlik, Olgun’un adlî kontrol hükümleri kapsamında ayda bir kere karakola giderek imza atmasını ve yurt dışına çıkış yasağı konulmasını kararlaştırdı.
 
Olgun 19 Mayıs günü “FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” iddiasıyla gözaltına alınmış, ardından tutuklanmıştı. Aynı operasyonda gözaltına alınan muhabir Gökmen Ulu hâlen tutuklu bulunuyor.
 
Evrensel yazarı Yusuf Karataş tahliye oldu
 
27 Temmuz’dan beri Diyarbakır’da tutuklu bulunan Evrensel gazetesi yazarı Yusuf Karataş 22 Eylül günü tahliye edildi.
 
Karataş'ın aylık tutukluluk incelemesi sonucunda Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye kararı verildiği belirtildi.
 
Karataş Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi’ne  (DTK) yönelik bir operasyon kapsamında “terör” suçlamalarıyla gözaltına alınıp sonrasında da tutuklanmıştı.
 
Olgun ve Karataş’ın tahliyesiyle cezaevlerindeki gazeteci veya medya çalışanı sayısı en az 170 oldu. Ayrıntılı listeye buradan erişilebilir.
 
Gazeteci Ömer Turan gözaltına alındı
 
Manşet24 haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Ömer Turan 21 Eylül günü gece geç saatlerde gözaltına alındı.
 
Turan’ın gözaltına alındığı Manşet24 tarafından duyuruldu. İlgili haberde Turan'ın sitede yayımlanan MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili bir haber nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.
 
Turan, 22 Eylül günü akşam saatlerinde Emniyet’teki işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design