Anasayfa / Medya izleme / “Ateşten sandık”

25 Eylül

“Ateşten sandık”

K. Irak’ta bugün gerçekleşecek olan bağımsızlık referandumu gazetelerin manşetinde geniş yer buldu.

Cumhuriyet ön sayfasının altındaki, “Barzani kararlı: Geri dönüş yok” başlıklı haberinde, “IKBY Başkanı Barzani, bağımsızlık referandumundan geri dönüş olmadığını söyleyerek, ’25 Eylül’de kararımızı vereceğiz’ dedi. Barzani, referandumun ‘sınırların belirlenmesi’ olmadığını da ifade ederek, ‘Bağdat’la diyalog ve müzakereler devam edecek’ diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile telefonda referandumu görüştü. Başbakan Yıldırım ise referandumun gayri meşru olduğunu belirterek ‘Hesap soracağız’ dedi” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Savaş karşıtı muhalefet birleşmeli” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “IKBY’deki referandum öncesi çıkarılan tezkereyi değerlendiren EMEP Genel Başkanı Gürkan, muhalefete ülkeyi felakete götürecek savaş politikalarına karşı birleşme çağrısı yaptı. Akın Birdal, referandumun demokratik bir hak olduğunu söyledi” ifadelerine yer verildi.

Birgün gazetesi manşetinde, “En zorlu seçim” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Irak merkezi yönetimi, Türkiye ve İran’ın tüm uyarılarına, ABD’nin telkinlerine rağmen Barzani geri adım atmadı. Bölgede tansiyonu yükselten bağımsızlık referandumu için bugün sandık başına gidilecek” ifadeleri yer aldı.   

Sözcü gazetesi, “Sen kaşındın Barzani” manşetiyle çıktı: “Peşmergebaşı, başta Türkiye olmak üzere Irak ve İran’ın uyarılarına rağmen bugün oylamaya gidiyor. Ankara öfkeli. Küstah Barzani’ye operasyon yolda.” 

Sabah gazetesinin manşetinde, “Barzani’ye son dakika uyarıları” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Ankara’dan Tahran ve Washington’a kadar tüm kritik merkezlerden IKBY’ye referandum konusunda ‘Aklını başına topla’ uyarısı geldi” ifadeleri kullanıldı.

Yeni Şafak manşetinde, “Bu evde ne söz verildi” başlıklı habere yer verdi: “Irak’ı parçalayıp, bölgeyi yeni bir ateşe atacak ‘bağımsız Kürdistan’ projesinin mimarları Barzani’nin danışmanı Hoşyar Zebari’nin Kerkük’teki evinde sır bir toplantı yaptı. 2003’teki Irak işgalinin mimarlarından Zalmay Halilzad’ın katıldığı toplantıda İsrail dostu ABD ve Avrupalıların ne söz verdiği ve hangi taahhütleri aldığı merak ediliyor.”

Star gazetesi sürmanşetinde, “Barzani’nin kaos inadı” başlıklı habere yer verdi ve “TBMM’nin hükümete Irak ile Suriye’ye operasyon ve müdahale yetkisi vermesinden sonra Barzani dün fitnenin fitilini yaktı. ABD’nin yarım ağız itirazı ve İsrail’in tam desteğinden cesaret alan Barzani, ‘Referandumda kararlıyız’ dedi. Türkmen şehri Kerkük’te de sandıklar kuruldu” dedi.

Akşam gazetesinin manşetinde, “Hesabını soracağız!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Barzani tüm uyarılara rağmen referandumdan vazgeçmeyerek bölgeyi ateşe attı. Başbakan Yıldırım, ‘Ne sonuç çıkarsa çıksın hesabını bu yanlışta ısrar edenden soracağız’ dedi” ifadelerine yer verildi.

Hürriyet manşetinde, “Ateşten sandık” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Barzani dünyadan gelen uyarılara rağmen K. Irak’taki bağımsızlık referandumunun bugün yapılacağını açıklarken ‘Umarım Türkiye sınırı kapatmaz’ dedi. Türk tankları dün taarruz tatbikatı yaptı. İran, K.Irak’a hava sahasını kapattı” ifadeleri kullanıldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design