Anasayfa / Medya izleme / “Kadri Gürsel’e tahliye”

26 Eylül

“Kadri Gürsel’e tahliye”

Kadri Gürsel’in tahliyesi çok az sayıda gazetede yer alırken, 10 Ekim Ankara katliamıyla ilgili davaya yalnızca Evrensel yer ayırdı.

Cumhuriyet davasının dünkü duruşmasında gazetenin yayın danışmanı Kadri Gürsel tahliye edildi.

Cumhuriyet gazetesi manşetten verdiği habere, “‘Hukuk’ işkencesi” başlığını attı. Haberde, “Cumhuriyet Davası’nın 3. duruşmasına yine hukuk skandalları damga vurdu. Tanıklar iddiaları çürütecek ifadeleri verdi. Daha ilk günden çöken iddianameye rağmen savcı, beş arkadaşımızın tutukluluğunu istedi. Mahkeme hiçbir hukuki dayanak olmaksızın Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Emre İper’in 31 Ekim’e kadar tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme, beş Cumhuriyetçiden sadece Yayın Danışmanımız Kadri Gürsel’i tahliye etti. Savcı, tutukluluğun devamı talebinde, delillerin hala toplanmamasını gerekçe gösterdi. Avukat Köksal Bayraktar bu gerekçeye, ‘330 gündür süren bir tutuklulukta delilleri kim toplayacak?’ İddia makamı ve siz sorumluluk altındasınız’ sözleriyle isyan etti” ifadeleri yer aldı.   

Birgün gazetesi sürmanşetinde yer verdiği haber için, “Tüm gazetecilere özgürlük istendi” başlığını kullandı ve “Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper’in çürütülmüş iddialarla hala cezaevinde tutulduğu davaya dün Çağlayan’daki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Cumhuriyet Davası Koordinasyonu ‘Bizler arkadaşlarımızın gazeteciliğinin tanığıyız’ dedi” ifadelerine yer verdi. 

Sözcü gazetesi birinci sayfasının altındaki habere, “Gazeteciliğe tanığız, hepsi tahliye edilsin” başlığını attı ve “Cumhuriyet’in 5 tutuklu çalışanı bir kez daha hakim karşısına çıktı. Duruşmaya gelenler, ‘Gazeteciler serbest kalsın, hakikatin ışığı karanlığı aydınlatsın’ dedi. Davada ise savcının en önemli tanığı olan Alev Coşkun dinlendi. Coşkun, ‘Bu arkadaşlardan terörist, FETÖ’cü olmaz’ diyerek sanıkların tahliyesini istedi” ifadelerine yer verdi.

Star gazetesi habere ön sayfasının altında, “Gürsel tahliye oldu” başlığıyla yer verdi ve “Cumhuriyet Gazetesi yazarlarının da aralarında olduğu 6’sı tutuklu 20 sanığın yargılandığı ‘terör davası’nda Kadri Gürsel tahliye edildi” dedi.

Hürriyet ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Kadri Gürsel’e tahliye” başlığını attı ve “Cumhuriyet yönetici ve yazarlarından 6’sı tutuklu 20 kişinin yargılandığı davanın 3. duruşmasında Kadri Gürsel tahliye edildi. Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Emre İper ve Kemal Aydoğdu’nun ise ‘tutukluluğunun devamı’ kararı çıktı” ifadelerini kullandı.

“10 Ekim’de sadece 9 ambulans olay yerine gitmiş”

10 Ekim Ankara Katliamı davasının 5. duruşması dün görüldü.

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “10 Ekim’de sadece 9 ambulans olay yerine gitmiş” başlığıyla yer verdi ve “10 Ekim davasının dünkü duruşmasında Ankara İl Sağlık Müdürlüğünü yalanlayan GPS kayıtları ortaya çıktı. Müdürlük, ön inceleme raporunda 10 Ekim’de 51 ambulansın görevli olduğunu ve bunlardan 17’sinin ilk 5 dakika içerisinde olay yerine gittiğini ileri sürmüştü. Ancak avukatlar GPS kayıtlarına göre sadece 9 ambulansın patlamadan yarım saat sonra olay yerine gittiğini söyledi. GPS kayıtlarını gündeme getiren mağdur avukatlarından Ziynet Özçelik, ‘Ambulansların çok büyük bir bölümü saldırının 1 km ötesinde beklemişler. İnsanlar burada ölürken onlar orada beklemişler. Ambulansların büyük bölümü insanlar çırpına çırpına hayatını hayatını kaybettikten sonra ölüleri taşımışlar’ diye konuştu” ifadelerini kullandı. 

“Eğitim çağ atladı ama Ortaçağ’a”

Birgün gazetesi manşetinde, “Eğitim çağ atladı ama Ortaçağ’a” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP’nin Eskişehir’deki merkez ilçe 4’üncü Olağan Kongresi’nde konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AKP döneminde eğitimin çağ atladığını iddia etti. UNICEF’in Türkiye’deki eğitime ilişkin yayımladığı rapor ise eğitimde gelinen noktanın Yılmaz’ın sözlerinden farklı olduğunu gözler önüne serdi. UNICEF’in raporunda, Türkiye’deki çocukların çoğunun aldığı eğitim kalitesinin yüksek olmadığı kaydedilerek, ‘Eğitimin ve eğitim ortamlarının kalitesi açısından bir yerden diğerine ve okuldan okula büyük eşitsizlikler görülmektedir’ ifadelerine yer verildi. UNICEF’in raporu, dini yapılanma ve cemaatlerle MEB eliyle imzalanan işbirliği anlaşmalarıyla gerici vakıflara teslim edilen eğitimin içinde olduğu çıkmaza bir kez daha işaret etti. Yılmaz’ın, ‘Eğitimde kaliteyi artırdık’ ifadelerine karşın UNICEF’in raporunda, ‘Türkiye, cinsiyeti ve kökeni ne olursa olsun tüm çocukların okullaşmasını sağlamada, verilen eğitim kalitesini artırmada, yere ve okula göre ortaya çıkan kalite eşitsizliklerini gidermede güçlüklerle karşı karşıyadır’ denildi” ifadeleri yer aldı.  
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design