Anasayfa / Medya izleme / “Katliama yol açan ihmalin görüntüleri ortaya çıktı”

27 Eylül

“Katliama yol açan ihmalin görüntüleri ortaya çıktı”

Gündemin en dikkat çeken haberi Evrensel gazetesinin manşetinde yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Katliama yol açan ihmalin görüntüleri ortaya çıktı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “HDP’nin 5 Haziran 2015 tarihindeki Diyarbakır Mitingine yapılan bombalı saldırıya ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Miting alanını gören 3 sabit ve 1 hareketli kamerayla yaşananların görüntüsüne Evrensel ulaştı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturma sonucunda müfettişlerin hazırladığı raporda da ihmaller zincirine yer verilmişti. Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturmanın dosyasında yer alan görüntülerde, Orhan Gönder’in iki bombayı nasıl yerleştirdiği, polislerin bombanın bulunduğu çöp kutusuna baktıkları halde bombayı görmedikleri ve bombaya yönelen arama köpeğinin uzaklaştırıldığı görülüyor. IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda 5 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı” ifadeleri kullanıldı.

“OHAL kadını eve kapatıyor”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “OHAL kadını eve kapatıyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “HDP’nin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne sunduğu olağanüstü hal dönemi kadın hakları raporuna göre OHAL sürecinde kamudan 25 bin 523 kadın ihraç edildi. Bu rakam toplam ihraçların yüzde 23’üne denk geliyor. ‘Türkiye’de Kadın Hakları İhlalleri’ başlıklı raporda, kamudan ihraç edilen kadınların OHAL şartlarında yeni iş bulamadığı ve ekonomik özgürlüklerini kaybettiklerine dikkat çekildi. OHAL’de kadın düşmanlığının yoğunlaştığı belirtilen raporda, bazı dini cemaatlerin ‘kadınların evde oturup dua ve zikirle meşgul olmaları’ söylemlerini kullandığı kaydedildi. OHAL döneminde 35 kadın belediye başkanının, 16 kadın gazetecinin ve 6 kadın milletvekilinin tutuklandığı belirtilirken 11 kadın derneği ile bir çocuk hakları derneğinin de kapatıldığı ifade edildi” ifadeleri yer aldı.  

“Kendi getirdiği sistemi alkışlarla iptal etti!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Kendi getirdiği sistemi alkışlarla iptal etti!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile TEOG’un ani bir kararla kaldırılmasından sonra üniversiteye giriş sınavında yapılacak değişiklik de netleşti. İki aşamalı sınavdan vazgeçilerek, tek sınav sistemine geri dönülecek. Sınav bir hafta sonunda çok oturumlu olarak yapılacak. Saray’daki Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite sınav sistemiyle ilgili beklenen açıklamayı yaptı. Saraç, sınavda köklü değişiklikler yapılacağını belirterek, eski sınav sistemine geri dönüşün sinyallerini verdi. Dört ay aralıkla iki aşamalı olarak yapılan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarının (LYS) ayrımı kaldırıldı. Üniversiteye girişte yapılacak bir diğer önemli değişiklik ise YGS ve LYS ayrımının kalkması ile birlikte sınav puanının hesaplanmasında olacak. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, yapılacak değişiklikle 10 yıl öncesine geri dönüldüğünü söyledi” ifadeleri kullanıldı.

Haber Hürriyet gazetesinin manşetinde, “Tek sınavla üniversite” başlığıyla yer aldı. Haberde, “YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite sınavının artık tek aşamalı olarak yapılacağını açıkladı. Yeni sistem, 2018’deki sınavla başlayacak. Planlanan sisteme göre iki aşamalı YGS ve LYS’nin yerine tek sınav, çoklu oturumla yapılacak. Sınavlar bir hafta sonunda tamamlanacak. Eski sistemde 18 olan puan türü de 4’e düşürülecek. Dil puanı dışında sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Mevcut sistemdeki baraj uygulaması devam edecek. Tıp, mühendislik, mimarlık, hukuk fakülteleri gibi bazı alanlara getirilen başarı sıralaması şartında da değişiklik yok. YÖK yetkilileri, yeni sistemin büyük ihtimalle 2018 Haziran ayında uygulanacağını belirttiler” ifadelerine yer verildi.   

“Yüksek Seçim Kurulu’na yeni yasa ile AKP damgası”

Birgün gazetesi manşetin altında, “Yüksek Seçim Kurulu’na yeni yasa ile AKP damgası” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Referandum sonrası geçilen yeni sisteme uyum amacıyla seçim yasaları ve Siyasal Partiler Yasası’nda değişiklik çalışmalarını yürüten hükümet, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) için de teşkilat yasası hazırlıyor. Adalet Bakanlığı bürokratları, uzmanlar ve AKP’li siyasilerin sürdürdüğü ve muhalefetle paylaşılmayan çalışmalar YSK’yi bugüne kadar olmayan teşkilat yasasına kavuşturma bahanesiyle kontrollü ve yönlendirmesi daha kolay, iktidar ağırlığının daha fazla olduğu yeni bir çerçeveye oturtacak. Üyelerinin altısı Yargıtay, beşi Danıştay Genel Kurulları’nca kendi üyeleri arasından salt çoğunluğun gizli oyu ile seçilen YSK üyelerinin daha sonra belirlenecek sayıdaki bir bölümü TBMM Genel Kurulu’nda seçilecek” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design