Anasayfa / Medya izleme / “Savaş için zam yağdı”

28 Eylül

“Savaş için zam yağdı”

Yeni Şafak ve Star gazeteleri zam yağmurunu okuyucularına “müjdeledi”.

Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program büyük zamlarla birlikte geldi.

Cumhuriyet manşetten verdiği habere, “Savaş için zam yağdı” başlığını attı ve “Hükümet yeni Orta Vadeli Programı (OVP) açıklarken Meclis’e yollanan 130 maddelik torba yasayla vergi zamları da art arda geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi düzenlemelerinin Savunma Sanayii Fonu’na yeni kaynaklar oluşturmak üzere yapıldığını söyledi. Zamlarla Savunma Sanayii Fonu’na 8 milyar lira ek gelir sağlanacak. Plana göre işsizlik ancak 2019’da tek haneye düşüp 2020’de yüzde 9.6 olacak. Bu yılki tahmin ise yüzde 10.8. Büyüme hedefi yüzde 5.5’te kalırken enflasyon tahmini 2020 için yüzde 5. Cari açık, borç stoku ve kamu borçlarının gayri safi yurtiçi hasılaya oranı gibi ekonominin can damarı olan verilerde ise 2020’ye kadar hiçbir iyileşme hedefi yok” ifadelerini kullandı.   
Birgün gazetesi habere manşetinde, “Bırakın artık şu halkın yakasını!” başlığıyla yer verdi ve “Ekonomide hedefleri tutturamamasıyla akıllara kazınan hükümet 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programı’nda (OVP) da hedefi yine yüksek tutarken, OVP’ye vergi artışları damgasını vurdu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini yüzde 40 oranında artıracaklarını açıkladı. Ağbal, motor silindir hacmi yanında binek otomobilin değerini de kapsayan bir sisteme geçildiğini ifade ederek, ‘Böylece aracın vergisiz değeri ödenecek vergi de belirleyici olacak’ dedi. Ağbal’ın açıkladığı MTV haricindeki vergi artışları da şu şekilde: Finans sektöründe kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkacak. Kurumların dağıtılmayan kar paylarından yüzde 1 oranında vergi tevfikatı yapılacak. Gelir vergisi tarifesinde değişikliğe gidilecek. Üçüncü dilimde gelirler için uygulanan yüzde 27 oranı yüzde 30’a çıkarılacak. Şans oyunlarında ve çekilişlerde elde edilen vergilerde yüzde 10 olan vergi oranı yüzde 20’ye çıkarılacak. Makaron denilen sigara kağıtlarına da ÖTV gelecek” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi ön sayfasının altındaki haber için, “Bu nasıl zam!” başlığını kullandı ve “Bütçe açığını kapatmak için kaynak arayan hükümet, yine vatandaşın cebine gözünü dikti. Hem yeni vergiler kondu hem de mevcut vergiler fahiş oranda zamlandı” dedi.
Yeni Şafak habere manşetin yanında, “Kamuya 74 bin kişi alınacak” başlığıyla yer verdi ve “Hükümetin 2018-20 yıllarını kapsayacak Orta Vadeli Programı (OVP) Türkiye’ye sınıf atlatacak. Programı açıklayan Maliye Bakanı Ağbal, gelecek yıl kamuya 74 bin personel alınacağını söyledi. Programa göre, binek otomobilden alınan motorlu taşıtlar vergisi yüzde 40 artacak. İşsizliğin tek haneye düşürülmesinin beklendiği OVP’de enflasyon 2017 sonunda yüzde 9.5 öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

Star gazetesi sürmanşetindeki habere, “Torba yasayla vergi düzenlemesi” başlığını attı ve “vergi gelirlerini artıracak 130 maddelik torba kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu. Düzenlemelerle finans sektörüne yönelik Kurumlar Vergisi’nin yüzde 20’den 22’ye yükseltilmesi, otomobilde MTV’nin yüzde 40 artırılması öngörülüyor. Cep telefonunda ise Özel İletişim Vergisi yüzde 7.5’e düşürülüyor” dedi.

Hürriyet habere sürmanşetinde, “Taşıt vergisine yüzde 40 zam” başlığıyla yer ayırdı. Haberde, “Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’dan vergi artışı çıktı. Yüksek vergiden yakınan otomotiv sektörüne bir kötü haber de MTV’den geldi. OVP hedefleri için hazırlanan torba yasayı Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı. Paketteki en yüksek artış yüzde 40’la motorlu taşıtlar vergisinde. Yeni sistemle binek otomobillerdeki artış en az 258 TL, en çok 9 bin 434 TL olacak” ifadeleri yer aldı.  

“Danıştay, kamuda mülakata ‘dur’ dedi”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Danıştay, kamuda mülakata ‘dur’ dedi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “KESK’in Başbakanlık ve PTT aleyhine Danıştay’da açtığı davada karar çıktı. Danıştay, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tartışmalı sözlü sınav uygulamalarında yargının denetiminin sınırlandırıldığını belirterek KPSS’ye ek olarak sözlü sınavın yapılacağına ilişkin kuralın yürütmesini durdurdu. Danıştay, kararınsa sözlü sınavın her türlü öznel değerlendirmeye açık olduğunu da belirtti. Mülakat yöntemi AKP’nin kamuda ‘kadrolaşması’ nedeniyle eleştiriliyordu. Bu kararın ardından PTT, personel alımları için yeni bir düzenleme yapmak zorunda kalacak” ifadeleri kullanıldı. 

“Hedef sıfır kaza dediler, 753 işçi can verdi”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Hedef sıfır kaza dediler, 753 işçi can verdi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan ‘istihdam seferberliği’ çerçevesinde yürütülen ve 4 ay süren ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır’ kampanyası sona erdi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre 13 Mayıs-12 Eylül arasında sürdürülen kampanya döneminde en az 753 işçi can verdi. ‘AKP döneminde iş kazaları azalıyor’ söyleminin doğru olmadığı belirtilen raporda, işçi ölümlerinin artarak sürdüğü bildirildi” ifadelerine yer verildi.  

“Bir sınav bakanlıktan”

Hürriyet manşetinde, “Bir sınav bakanlıktan” başlıklı habere yer verdi: “Milli Eğitim Bakanlığı, liseye geçişte ‘hormonlu not’u önlemek için her dersten bir sınavı merkezden gönderilecek sorularla yapacak. Taslak modele göre öğrenciler, yılda iki kez merkezde hazırlanan sorularla kendi branş öğretmenlerinin gözetiminde sınava girecek, yanıtları sınava giren branş öğretmenleri değerlendirecek. Bu notlar tek başına yerleştirmede kullanılmayacak, sadece hormonlu not için fren olacak. Bu sınavların notları, 81 ilde kurulacak ölçme ve değerlendirme merkezlerinde toplanacak. En çok talep gören özel nitelikli yaklaşık 300 okul kendi sınavını yapacak. Bazı liseler isterse bir diğer okulun sınavıyla öğrenci alabilecek. Böylece öğrenci ayrı ayrı sınavlara girmeyecek. Örneğin Ankara Fen Lisesi’nin yapacağı sınavdan öğrencinin aldığı puanı İstanbul Fen Lisesi kabul edecek. Bazı okullar ‘Ben Ankara Fen Lisesi’nin puanına göre öğrenci alıyorum’ diyebilecek.”    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design