Anasayfa / Medya izleme / “Bebeğini hapiste doğuracak”

03 Ekim

“Bebeğini hapiste doğuracak”

Ayşe öğretmene verilen hapis cezası yalnızca Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerinde yer aldı


Kanal D’deki Beyaz Show programına telefonla bağlanıp “Çocuklar ölmesin” diyen Ayşe öğretmenin 1 yıl 3 aylık hapis cezası onandı.
Cumhuriyet ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Bebeğini hapiste doğuracak” başlığını attı ve “Kanal D’deki Beyaz Show programında ‘Çocuklar ölmesin’ dediği için yargılanan öğretmen Ayşe Çelik hakkında verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezası onandı. Hamile olan Ayşe Öğretmen bebeğini cezaevinde doğuracak” ifadelerine yer verdi.
Evrensel gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Ayşe Öğretmen’in cezası onaylandı” başlığıyla yer verdi ve “Sokağa çıkma yasakları döneminde Beyaz Show’a bağlanarak ‘Çocuklar ölmesin’ dediği için 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen Ayşe Öğretmen’in cezası onaylandı. Avukatları, 3 aylık hamile olan Ayşe Öğretmen’in çocuğunu cezaevinde doğuracağını söyledi” dedi.
“10 yıldır adalet nerede?”
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili dava 10 yıldır devam ediyor.
Cumhuriyet manşetin altındaki habere, “10 yıldır adalet nerede?” başlığını attı ve “Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davaya dün devam edildi. ‘Hrant’ın arkadaşları’ Dink cinayeti davasının 10 yıl 3 aydır sürdüğünü hatırlatıp, ’10 yıl 3 aydır adaletin neresindeyiz’ diye sordu” ifadelerine yer verdi.
“Katliamdan geri kalanlar çöp arabasıyla temizlendi”
Evrensel gazetesi sürmanşetinde, “Delilleri böyle süpürmüşler!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “10 Ekim katliamı sonrasında, olay yeri incelemesindeki ihmalleri gözler önüne seren görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde olay yeri incelemesi sürerken belediye ekiplerinin patlama alanındaki delil niteliğindeki kalıntıları süpürdüğü görülüyor. Delillerin özensiz şekilde toplanması nedeniyle, katliamdan 3 gün sonra vatandaşlar tarafından ceset parçaları bulunmuştu” ifadeleri kullanıldı. 
Haber Birgün gazetesinin ön sayfasının altında, “Katliamdan geri kalanlar çöp arabasıyla temizlendi” başlığıyla yer aldı. Haberde, “10 Ekim Ankara Katliamı dava dosyasına giren polis kamerası görüntüleri, olay yerinin patlamadan sadece 13 saat sonra tazyikli suyla itfaiye ve belediye ekipleri tarafından ‘temizlendiğini’ ortaya koydu” ifadelerine yer verildi. 
“AKP’de metal fırtına”
Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “AKP’de metal fırtına” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “‘Partide metal yorgunluğu var’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in yanı sıra Bursa, Balıkesir, Uşak, Niğde ve Nevşehir belediye başkanlarının da istifasını istediği iddia edildi. Konunun 27 Eylül’deki MKYK toplantısında da gündeme geldiği, Gökçek’in direndiği öne sürüldü. Erdoğan’ın Topbaş’ın istifasının ardından bu isimlere AKP’deki kongre sürecinin tamamlanmasına kadar süre verdiği ileri sürüldü. İddiayı yalanlayamayan Hükümet Sözcüsü Bozdağ ise, ‘Bilgim yok. Parti sözcümüze sorun’ dedi. Afyonkarahisar’da hafta sonu düzenlenecek toplantıda istifaların gündeme gelmesi bekleniyor” ifadeleri kullanıldı. 
Gazete manşetinde ise, “Saray para yutuyor” başlıklı habere yer verdi: “Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı sarayının harcamalarına ilişkin raporunda örtülü ödenek olarak bilinen ‘Gizli Hizmet Gideri’ gizlendi. Bu kalem 2015 yılında 150 milyon TL’ydi. 2016 yılını kapsayan rapora göre, Erdoğan’ın maaşı 3 yılda yüzde 21 arttı ve 53 bin 300 TL oldu. Yolluk gideri olarak ise 10 milyon 231 bin TL harcandı. Sarayın su tüketimi, ısıtma ve elektrik giderleri, internet aboneliği gibi harcama kalemleri ise raporda yer almadı.”
Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Saray harcamaları dudak uçuklattı” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Yapım süreci, Atatürk Orman Çiftliği’nden yapılan arsa tahsisatındaki usulsüzlük, büyüklüğü, lüks ve şatafatı tartışma konusu olan Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı harcama rekorları kırıyor. 2015’te 471 milyon 929 bin lira olan yıllık harcama tutarı, 2016’da yaklaşık 3 katına çıkarak 1 milyar 292 milyon lira oldu. Proje bedeli resmi makamlarca 1 milyar 370 milyon TL olarak açıklanan Saray’ın bir yılda neredeyse yapım maliyeti kadar harcaması dikkat çekti. Sayıştay raporuna göre Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl 525 bin lira olan ödeneği bu yıl 591 bin liraya çıktı. 41 bin lira harcama yapılan canlı hayvanlar için 44 bin liralık da yem alındı. Saray’ın bitki, çiçek ve çimleri için yapılan harcama ise 106 milyon lira oldu” ifadeleri yer aldı.
“Diyanet parayı faize koymuş!”
Birgün gazetesinin manşetindeki, “Diyanet parayı faize koymuş!” başlıklı haberde, “Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) 2016 yılı Sayıştay Denetim Raporu yayımlandı. Bütçeden bir yılda 6 milyar 482 milyon 979 bin TL ödenek alan DİB’in, İslamiyet’te ‘haram’ olarak kabul edilen faiz yoluyla bir yılda 255 bin TL kazandığı belirtildi. 2015 yılında da 197 bin TL faiz geliri elde eden DİB, geçtiğimiz yıl kira gelirlerinden 2 milyon 884 bin TL, bağışlardan 10 milyon 435 bin TL, para cezalarından 104 bin TL ve özel gelirlerden de 4 milyon 476 bin TL’yi kasasına koydu. AKP döneminde bütçesi düzenli bir biçimde artırılan ve birçok tartışmalı ‘fetva’sı ile bilinen DİB’in yüksek tutarlı harcamaları da dikkat çekti. DİB’in harcamalarını kalem kalem a.ıklayan Sayıştay raporuna göre, en fazla harcama ‘personel giderleri’ kaleminden yapıldı. DİB, bir yılda personeli için 5 milyar 129 milyon TL harcadı. ‘Mal ve hizmet alımı’ için 222 milyon 579 bin TL harcayan DİB, ‘temsil ve tanıtma’ giderlerine 2 buçuk milyon TL harcadı” ifadeleri kullanıldı.   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design