Anasayfa / Medya izleme / “Enflasyon zirvede”

04 Ekim

“Enflasyon zirvede”

13 yılın zirvesine çıkan enflasyon rakamları üç gazete dışında basında yer bulamadı.

Yıllık enflasyon yüzde 11.20’ye yükselerek 13 yılın zirvesine çıktı.
Cumhuriyet manşetin altındaki habere, “Enflasyon zirvede” başlığını attı ve “Eylül ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 0.65 artış gösterdi. TÜFE’de eylülde gıda hariç diğer tüm ana harcama gruplarında artış gözlenirken, yıllık enflasyon yüzde 11.20’ye yükseldi. Çekirdek enflasyon ise 13.5 yılın zirvesine geldi. Enflasyonun yıl sonu hedefi yüzde 9.5. Ekonomistler, artışta hesaplamada kullanılan yöntem değişikliğinin de etkisi olduğuna dikkat çekiyor. Önümüzdeki aylarda, beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimlerinin sona ermesi ve iç talebin gücünü koruyacak olması nedeniyle yıllık enflasyondaki yüksek seyrin sürmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.
Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Gel de geçin” başlığıyla yer verdi ve “Eylül ayı enflasyonu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.20 arttı. Böylece eylül ayı enflasyonu 13 yılın zirvesini gördü. Okulların açılması ailelere büyük yük getirdi. Aylık en yüksek artış eğitim grubunda yaşandı. Eğitim yılı giyim fiyatlarını da yükseltti. Gıda enflasyonu yüzde 12.50 oranıyla ‘Mutfakta yangın var’ dedirtti. Ulaşım geçen yıla göre yüzde 16, sağlık yüzde 1190 oranında yüksek artış gösterdi. Emekçilerin hayatı zorlaştı. Buna bir de hükümetin vergi artışı eklenecek. 3. kademede 27’lik gelir vergisi yüzde 30’a çıkacak, memur maaşları eriyecek. 2018 ocakta yapılacak yüzde 4’lük memur maaşı zammı daha şimdiden uçup gitti. Yurt içi enflasyonu yüzde 16.28 ile genel enflasyonun 5 puan üzerinde. Bu büyük farkı şirketlerin, yakında fiyatlara yansıtması kaçınılmaz. Üstelik çekirdek enflasyon da çift hane. Bu enflasyonun kalıcılığının habercisi. Piyasaya kredi pompalanıyor, vatandaş borçla, şirketler kredi ile harcamalarını artırıyor. Bütün bunlar enflasyonu körüklüyor” ifadelerine yer verdi.
Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Enflasyon uçuyor, faiz yüne gündemde” başlığını kullandı. Haberde, “Eylülde tüketici fiyatları yüzde 0,65 artarken yıllık enflasyon yüzde 11,2’ye yükseldi. 13 yılın zirvesine çıkan çekirdek enflasyon ise zamların süreceği endişesini güçlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ‘Faizlerdeki düşüşü başaramazsak birçok musibet bizi beklemektedir’ Enflasyonda hala düşüşü sağlayamıyoruz yüksek faiz sebebiyle’ dedi” ifadeleri yer aldı.
“Kumpas belgesi Yazıcı’daydı”
Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Kumpas belgesi Yazıcı’daydı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Deniz Baykal ile bazı MHP’lilere yönelik ‘FETÖ’nün kaset kumpası’ soruşturmasının iddianamesinde AKP’li Hayati Yazıcı’nın da ismi geçiyor. Baykal ile birlikte 24 mağdur arasında yer alan isimlerden, dönemin Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Aydın Deliktaşlı, resen emekli edilmesine neden olan kumpas fotoğrafının dönemin Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı’da olduğunu ileri sürdü. Deliktaşlı ifadesinde, ‘kumpas fotoğrafının 2008 yılı Ağustos ayında dönemin Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı tarafından makam odasında genel müdürüne gösterildiğini ve Yazıcı’nın emriyle emekli edildiğini’ söyledi. Yazıcı ile görüşerek neden emekli edildiğini sorduğunu anlatan Deliktaşlı, ‘Kendisi de ‘Bunun böyle olmasına karar verdik’ şeklinde gerekçeyi açıklamadan cevap verdi’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design