Anasayfa / Medya izleme / “Katliama ‘uygun gerekçe’”

05 Ekim

“Katliama ‘uygun gerekçe’”

Günün en önemli haberi Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin manşetinde yer aldı. Habere bir de yalnızca Evrensel gazetesi ön sayfasında yer ayırdı.

Özgürlükçü demokrasi gazetesi manşetinde, “Katliama ‘uygun gerekçe’” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cizir bodrumlarında devlet güçleri tarafından yakılarak katledilen 34 kişi için yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı veren savcılık, ‘Olayda hukuka uygun sebeplerin mevcut olduğunu’ ve devlet güçlerinin ‘meşru müdafaa’ halinde olduğunu iddia etti. Özyönetim sürecinde 3 ayrı binanın bodrumunda yaşanan ve tarihe ‘Cizir Bodrumları’ olarak geçen katliamda yaşamını yitirenler için yapılan suç duyurusunu yanıtlayan savcılık, bazılarının cenazeleri bile bulunamayan insanları ‘örgüt üyesi’ ilan ederek katliamı savundu. Kararlara itiraz eden avukatlar ise, hükümetin AİHM yükümlülüklerine de aykırı hareket ettiğini vurgulayarak, ‘orantılı güç kullanıldı’ ibaresine tepki gösterdi ve ‘Öyleyse neden kimse yaralı yakalanmadı?’ Neden cenazelerde onlarca kurşun girişi var’ diye sordu” ifadeleri yer aldı. 
Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Cizre bodrumlarına üst üste takipsizlik” başlığıyla yer verdi ve “Cizre’deki yasak döneminde mahsur kaldıkları bodrumlarda öldürülen 34 kişiyle ilgili tek tek yapılan suç duyuruları, ‘Olayda hukuka uygun gerekçeler mevcut’ denilerek takipsizlikle sonuçlandı” dedi.
“Yine barış dersi verdi”
Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Yine barış dersi verdi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Ayşe Çelik, telefonla bağlandığı televizyon programında ‘Çocuklar ölmesin’ dediği için hapis cezasına çarptırıldı. Cezası ertelenmezse bebeğini cezaevinde doğuracak olan Ayşe Öğretmen, sözlerinin arkasında. Nazım’ın dizeleriyle, ‘Çocuklar ölmesin, şeker de yiyebilsinler’ diyor. Çelik, sözleri nedeniyle cezalandırılmasına ise ‘Yüreğim sızladı’ sözleriyle tepki gösteriyor. Cezasının Dünya Çocuklar Günü’nde onanmasının ayrı bir trajedi olduğunu söyleyen Ayşe Öğretmen, ‘Çocuğumu tabii ki daha iyi bir dünyaya getirmek isterdim. Böyle bir durumda bırakıldığım için, vicdandan yoksun, zalim ve kötü insanlıktan utanıyorum’ diyor. Sözleri nedeniyle toplumda linçe uğrayan Ayşe Çelik, artık öğretmenlik de yapamıyor” ifadeleri kullanıldı.
“Neyleyim işsiz bırakan ekonomik başarıyı!”
Evrensel gazetesinin manşetinde, “Neyleyim işsiz bırakan ekonomik başarıyı!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “En büyük sanayi kuruluşları listesinde ön sıralarda yer alan fabrikalardan ardı ardına işten atma haberleri geliyor. Trakya’da fırın kapatma bahanesiyle 200’e yakın işçi atan Şişecam, Eskişehir’e yeni fırın kurdu. İşçiler, patronun teşvikle düşük ücretli yeni işçi alacağını söyledi. KDV teşvikinden yararlanarak karına kar katan Arçelik, teşvikin sona ermesiyle yüzlerce sözleşmeli işçiyi kapı önüne koydu. Delphi'de de işten atma sürüyor. İşçiler, kıyıma sessiz kalan sendikacılara tepkili. Çırak, stajyer, kursiyer, taşeron sayısı artıyor. Toplum yararına çalışma adı altında geçici işçilik yaygınlaşıyor. Adına ‘istihdam’ deniyor. Ama yine işsizlik gerilemiyor. Yüksek enflasyon, yüksek işsizlik yetmedi bir de bütçe açığını kapatmak için yüksek vergi. Cumhurbaşkanının nezdinde bu tablonun karşılığı nedir bilinmez ama bu ülkenin emekçileri açısından durum nettir: Neyleyim böyle ekonomik başarıyı!” ifadeleri kullanıldı.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design