Anasayfa / Medya izleme / “Hiç bu kadar uzak olmadılar”

10 Ekim

“Hiç bu kadar uzak olmadılar”

Basının gündeminde dün olduğu gibi bugün de ABD ile yaşanan vize krizi geniş yer buldu.

Cumhuriyet manşetinde, “Hiç bu kadar uzak olmadılar” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinin ardından ‘Hiç olmadığımız kadar yakınız’ demişti. Ancak ABD ve Türkiye, 1974’teki Kıbrıs krizinden bu yana böyle gerilim yaşamadı. Kriz sürerken ABD Başkonsolosluğu’nun bir Türk personeli hakkında daha FETÖ’den gözaltı kararı alındığı ortaya çıktı. ABD’nin Türkiye’den Türk vatandaşlarına vize vermeyi durdurma kararına kısa süre içerisinde aynı yöntem ve aynı kelimelerle misilleme yaparak yanıt veren Ankara, bu kararın üzerinden 24 saat geçmeden, ABD’ye ‘karardan vazgeçelim’ çağrısı yaptı” ifadeleri yer aldı.
Evrensel gazetesi, “Fatura yine halka” manşetiyle çıktı ve “ABD ile restleşmenin görünürdeki ucu ‘FETÖ’ olsa da, iş emperyalist politikalara uzanıyor. Hükümetin Rusya ve ABD gibi iki emperyalist ülke ile dans ederek Ortadoğu’daki emellerine ulaşma politikası duvara tosladıkça bedeli; ağır vergi, yüksek kur, yoksulluk ve ölüm oluyor. Vize krizi sonrası TL, ABD doları ve avro karşısında değer kaybetti. Vize açıklamalarının ardından dolar 3.80, avro da 4.52 seviyesine kadar çıkarak tarihi rekor kırdı. Borsa dünü kayıpla geçirdi. Kur, rekor sonrası daha düşük seviyelerde dengelense de ekonomistlerden şu tespit geldi: Bu politik-diplomatik krizle, sonbaharı bile görmeden kışa adım attık” ifadelerine yer verdi.
Birgün gazetesi manşetinde, “Bağımlı ülkenin konsolosluk krizi” başlıklı habere yer verdi: “ABD’nin vize yasağı sonrası ekonomi ve siyaset adeta altüst oldu. Konuyla ilgili tavrı merak edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan önce basın toplantısını iptal etti, ardından ‘Çok çok üzüntü verici’ yorumunu yaptı. Bu arada ABD’nin vize yasağı koyduğu ve Türkiye’nin aynen karşılık verdiği  krizin sebebinin tanıdık olduğu ortaya çıktı. Almanya’yla yaşanan siyasi krize benzer bir biçimde ABD ile yaşanan kriz de ‘tutuklama’ya dayanıyor. ABD, 13 Eylül’de Kamboçya, Sierra Leone, Gine ve Eritre için aynı uygulamayı başlatmıştı. Türkiye ekonomisinin sıcak paraya bağımlı yapısı ABD ile yaşanan vize krizi ile birlikte bir kez daha kendisini gösterdi. Geçen haftayı 3 lira 61 kuruş seviyesinde kapatan dolar, krizle birlikte önceki gece saatlerinde 20 kuruş birden artarak 3 lira 80 kuruşu gördü. Tarihi zirvesine yenisini ekleyen avro ise 4 lira 40 kuruşa yükseldi. Borsa İstanbul’da gün içi kayıplar yüzde 4’ü aştı ve endeks 99 bin 271 seviyesini görerek uzun bir aradan sonra ilk kez 100 bin seviyesinin altına düştü.”      
Sözcü gazetesinin manşetinde, “Hem suçlu hem güçlü” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Müttefikimiz ABD, bizi sürekli sırtımızdan hançerliyor. Suriye’de PKK-PYD teröristlerine yüzlerce TIR silah verdiler. Teröriste terörist demediler. FETÖ elebaşı Feto’yu iade etmiyorlar. Barzani’ye kol kanat geriyorlar. Türkiye’ye düşmanca davranan ABD, son olarak vizeleri askıya aldı. Nedeni ise İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan 2 FETÖ şüphelisi personeli. Bunlara arka çıkarak FETÖ’nün hamisi olduklarını gösteriyorlar” ifadeleri kullanıldı.
Sabah gazetesi ön sayfasının altında, “Washington’a vizede ‘krizi uzatma’ mesajı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Dışişleri Bakanlığı’na çağırılan ABD Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı’na ‘Vize kararından dönülmesi’ beklentisi iletildi” ifadeleri kullanıldı.
Yeni Şafak, “Müttefik değil düşman” manşetiyle çıktı ve “ABD’nin, Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu kesip, FETÖ’yle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren, Rusya ve İran ile işbirliğini artıran Türkiye’ye cevabı ‘vizeleri askıya almak’ oldu. Türkiye de ABD’lilerin vize işlemlerini durdururken İncirlik ve Afganistan’da yeni hamleler gelebilir” dedi.
Star gazetesi manşetinde, “ABD’de suçüstü paniği” başlıklı habere yer verdi ve “Gezi kalkışması ile başlayan 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimleriyle devam eden demokrasi dışı her müdahalede tüm yollar terör örgütlerinin hamisi ABD’ye çıktı. FETÖ ve PKK ile irtibatlı konsolosluk çalışanlarının tespit edilmesi ikili ilişkilerde gerilime yol açtı. ABD’nin Adana Başkonsolosluğu çalışanı Hamza Uluçay’ın PKK, İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un FETÖ’den tutuklanmasının ardından dün de Başkonsolosluk çalışanı N.M.C. ve aile üyeleri hakkında gözaltı kararı alındı. N.M.C başkonsoloslukta tutuluyor” ifadelerini kullandı.
Akşam gazetesi manşetindeki, “FETÖ’cülere vizede sınır tanımamışlar” başlıklı haberinde, “ABD ile vize krizinin çıkış noktası olan Metin Topuz’un tutuklanmasıyla ilgili yeni bilgilere Akşam ulaştı. 17-25 Aralık kumpasının dosyalarını hazırlayan eski polis müdürleriyle ABD savcısı arasında köstebeklik yapan Topuz, FETÖ’cü şüphelilerin uğrak noktası çıktı. Darbe girişimi sürecinde ve sonrasında firar eden FETÖ militanlarının, vize için Topuz’a başvurduğu tespit edildi. Şüphelilerin vize almalarına kolaylık sağlayan Topuz’un, ABD’ye kaçan örgüt üyeleriyle irtibatı kesmediği ve durumlarını sürekli izlediği öğrenildi” ifadelerine yer verdi.
Hürriyet manşetin yanında yer verdiği, “Üçüncü isim mi krizi tetikledi” başlıklı haberinde, “ABD ile vize krizi, Hamza Uluçay ve Metin Topuz’un ardından üçüncü bir ABD Konsolosluğu çalışanı N.M.C.’nin savcılığa çağırılmasının hemen ardından patlak verdi. Savcılık, Topuz’un ifadesi doğrultusunda, N.M.C.’nin eşi ve oğlunun FETÖ yöneticiliği nedeniyle Amasya’da yakalanarak gözaltına alındığını açıkladı. ‘Diplomatik bağışıklığı’ bulunmayan N.M.C.’nin ise ifade için savcılığa davet edildiğini duyurdu. N.M.C.’nin ABD Konsolosluğu’nda bulunduğu iddia ediliyor” ifadeleri yer aldı.
Enis Berberoğlu yeniden yargılanacak
CHP milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki hüküm, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.
Cumhuriyet manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Berberoğlu’nun cezası bozuldu” başlığını attı ve “Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tutuklu CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na MİT TIR’ları davası kapsamında casusluk suçlaması ile verilen 25 yıl hapis cezası kararını bozdu. Kararda, hükmü veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Aydınlık’ta çıkan haberi dikkate almadığı belirtilerek ‘daha önce ifşa edilen bir sırla casusluk olamayacağına’ işaret edildi” dedi. 
Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Berberoğlu yeniden yargılanacak” başlığıyla yer verdi ve “MİT TIR’ları davasında 25 yıla mahkum edilen CHP’li Enis Berberoğlu hakkındaki kararı, istinaf mahkemesi bozdu. Mahkemenin tahliye kararı vermediği Berberoğlu, bu gelişmenin ardından yeniden yargılanacak” ifadelerini kullandı.
Birgün gazetesi manşetin yanındaki habere, “Yeniden yargılanacak” başlığını attı ve “MİT TIR’ları davasında tutuklanan CHP milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki hüküm, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Konuyla ilgili açıklamayı Avukat Murat Ergün yaptı. Ergün tahliye kararı çıkmadığını belirterek, tutukluluğun devamına itiraz ettiklerini açıkladı” ifadelerine yer verdi.  
Sözcü ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Berberoğlu’nun kararı bozuldu” başlığını attı ve “İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun itirazını haklı bulup, MİT TIR’ları davasında verilen 25 yıllık hapis cezasını bozdu. Mahkeme, Berberoğlu’nun tahliye talebini ise reddetti” dedi.
Sabah gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Enis Berberoğlu yeniden yargılanacak” başlığıyla anonsladı.
Star gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “CHP’li Berberoğlu yeniden tutuklu yargılanacak” başlığıyla anonsladı.
Akşam gazetesi manşetin yanındaki haber için, “Usulden bozma, tahliye yok” başlığını kullandı ve “MİT TIR’ları kumpasıyla ilgili davada ‘casusluk’tan 25 yıl hapse çarptırılan CHP’li Enis Berberoğlu hakkındaki hüküm bozuldu. Berberoğlu ‘kaçma şüphesi’ nedeniyle tahliye edilmedi” ifadelerine yer verdi.
Hürriyet ön sayfasının altında yer verdiği habere, “25 yıl ceza kararı bozuldu” başlığını attı: “CHP milletvekili Enis Berberoğlu’na casusluk suçlamasıyla verilen 25 yıl hapis cezası istinaf mahkemesince bozuldu.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design