Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 111

10 Ekim

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 111

MİT tırları haberi davasında Enis Berberoğlu’nun cezası bozulurken hak savunucularının iddianamesi tamamlandı

  
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel mahkeme tarafından Suriye sınırı yakınında durdurulan MİT tırlarıyla ilgili Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan haber üzerine açılan davada CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na verilen 25 yıl hapis cezasını bozdu ve yeniden yargılama kararı verdi.
 
Berberoğlu, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askerî casusluk maksadıyla açıklamak” suçlarından 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi kararında suçun unsurları yönünden net bir belirleme yapılmadığı, eylemin hangi gerekçelerle casusluk suçunun unsuru olduğunun gösterilmediği belirtildi.
 
Kararda ayrıca Cumhuriyet eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın aynı suç kapsamında aldığı cezanın Yargıtay aşamasında olduğu, Yargıtay kararının beklenmesi gerektiği belirtilirken Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan görüntülerle benzer içerikte görüntülerin Aydınlık gazetesinde daha önce haber yapıldığı da ifade edildi.  
 
Dava dosyasının yeniden incelenmek ve hüküm verilmek üzere İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderen daire, kaçma şüphesinin bulunması, mevcut delil durumu ve adlî kontrol tedbirlerinin yeterli olmayacağı gerekçeleriyle Berberoğlu'nun tutukluluk hâlinin devamını kararlaştırdı.
 
Hak savunucuları hakkında iddianame
 
İstanbul Büyükada’da katıldıkları bir toplantı sırasında gözaltına alınan ve sekizi hâlen tutuklu bulunan 10 insan hakları savunucusu ve daha önce başka bir soruşturma çerçevesinde tutuklanan Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç hakkında iddianame hazırlandı.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 17 sayfalık iddianamede Kılıç hakkında “Silahlı terör örgütü FETÖ üyesi olmak" iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar, diğer kişiler hakkında ise "silahlı terör örgütüne yardım etme" iddiasıyla beş yıldan 10'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 
Büyükada’daki toplantıya katılan Almanya vatandaşı Peter Frank Steudtner, İsveç vatandaşı Ali Ghravi, Yurttaşlık Derneği'nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği'nden Özlem Dalkıran ve eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli 5 Temmuz günü toplantının yapıldığı otele yapılan polis baskınında gözaltına alınmıştı.
 
Bu 10 kişiden Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli adlî kontrol şartıyla ve yurtdışına çıkma yasağıyla serbest bırakılmıştı.
 
İddianamede, söz konusu Büyükada'daki toplantıyı Taner Kılıç'ın organize ettiği ancak “FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı” gerekçesiyle İzmir'de gözaltına alınınca toplantıya katılamadığı belirtildi.
 
Meşale Tolu hâkim karşısına çıkıyor
 
İstanbul’da 30 Nisan’da evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan ve 6 Mayıs’ta tutuklanan Etkin Haber Ajansı (ETHA) çevirmeni gazeteci Meşale Tolu’nun davasında ilk duruşma 11-12 Ekim tarihlerinde 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
Türkiye ve Almanya vatandaşı olan Tolu hakkında 2014 yılında katıldığı bazı anma ve yürüyüşler gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 
ETHA, 9 Ekim günü İstanbul İnsan Hakları Derneği (İHD) şubesinde düzenlenen bir toplantıyla duruşmaya katılım çağrısı yaptı.
 
İspanya’da gözaltına alınan Hamza Yalçın İsveç’e döndü
 
Türkiye'nin talebiyle uluslararası polis teşkilatı Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle 3 Ağustos'ta Barcelona'da tutuklanan gazeteci-yazar Hamza Yalçın, İspanya’nın Türkiye’nin iade talebini reddetmesinin ardından 5 Ekim günü 1984 yılından beri yaşadığı İsveç’e döndü.
 
Türkiye’de yayımlanan Odak dergisinin başyazarlığını yapan Türkiye ve İsveç vatandaşı Yalçın hakkında Nisan ayında Odak dergisinde yayımlanan bir makalesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla açılmış bir dava ve yine aynı dergideki makalelerinde “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla iki ayrı dava bulunuyor.
 
Evrensel yazarı Yusuf Karataş hâkim karşısına çıktı
 
Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve iki ay tutuklu kaldıktan sonra 22 Eylül’de tahliye edilen Evrensel yazarı Yusuf Karataş’ın ilk duruşması 9 Ekim günü görüldü.
 
Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada savunma yapan Karataş, yargılanmanın hukukî olmadığını, siyasi bir muhalif olduğu için yargılandığını söyleyerek beraatini talep etti. Beraat talebini reddeden mahkeme duruşmayı 17 Ocak 2018 tarihine erteledi.
 
Sözcü davasında ilk duruşma 7 Kasım’da
 
Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, İzmir muhabiri Gökmen Ulu, sozcu.com.tr Haber Müdürü Mediha Olgun ve Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
 
Sözcü gazetesinde 6 Ekim günü yayımlanan habere göre, İddianamede Akbay’ın “Silahlı terör örgütü yönetmek ve propagandasını yapmak” suçlamasıyla 16,5 yıldan 30 yıla kadar hapsi istenirken, Ulu, Olgun ve Yücekaleli hakkında da “Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım ettikleri” suçlamasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.
 
Davanın ilk duruşması 7 Kasım tarihinde görülecek.
 
Dava kapsamında Ulu tutuklu bulunurken yurtdışında olduğu belirtilen Akbay hakkında da yakalama kararı bulunuyor.
 
Tutuklu gazeteci Tunca Öğreten cezaevinden seslendi
 
Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın hacklenen e-maillerinin haberleştirilmesi nedeniyle 25 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınıp 24 günlük gözaltı süresinin ardından tutuklanan Diken eski editörü Tunca Öğreten P24’e verdiği söyleşide cezaevi koşullarını ve yaklaşan duruşmasıyla ilgili görüşlerini anlattı.
 
“Üye olmamakla birlikte DHKP-C ve FETÖ'ye yardımla” suçlanan Öğreten, internet ortamında sızdırılan e-maillerin haberleştirilmesinden kaynaklanan suçlamalara ilişkin olarak, “Yargıca soracağım; yedi milyar insanın bildiği sır mıdır?” diye konuştu.
 
24 Ekim’de kendisiyle birlikte yargılanan diğer beş gazeteciyle birlikte ilk kez hâkim karşısına çıkacak olan Öğreten, “Mahkeme heyeti karar verirken hukuk fakültelerinde kendilerine öğretilenlerle birlikte vicdanlarının da sesini dikkate alırsa tahliye edilmemem için hiçbir sebep yok” dedi.
 
AİHM’den ifade özgürlüğü davasında ihlal kararı
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Vesta dergisinde 2004 yılında yayımlanan bir yazı nedeniyle hakkında hapis cezası verilen derginin editörü Fatih Taş’ın başvurusunda Türkiye’yi mahkûm etti.
 
10 Ekim günü açıklanan kararda mahkeme, Taş’a verilen hapis cezasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesini ihlal ettiğine hükmetti.
 
Taş “Kürt Aydını Hakkında” başlıklı yazının yayımlanması nedeniyle 2008 yılında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 10 ay hapis cezasına hükmedilmiş, hükmün açıklanması geri bırakılmıştı. Kararı daha sonra temyize götüren Taş’ın başvurusu da reddedilmişti.
 
AİHM Türkiye’yi 2500 avro manevi tazminat ödemeye mahkum ederken Türkiye’nin 1930 avroluk masrafları da ödemesi gerektiğine hükmetti.
 
Cezaevinde bulunan gazeteciler listesi
 
1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kılıç, Habertürk
3          Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
4          Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
5          Abdürrahim Ersöz, Antalya
6          Ahmet Altan
7          Ahmet Feyzullah Özyurt
8          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
9          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi
10       Ahmet Şık
11       Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
12       Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13       Akın Atalay, Cumhuriyet
14       Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
15       Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
16       Ali Aşikar – Azadiya Welat
17       Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
18       Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
19       Ali Konar, Azadiya Welat temsilcisi
20       Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
21       Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
22       Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
23       Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
24       Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
25       Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
26       Ayşe Nazlı Ilıcak
27       Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
28       Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
29       Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
30       Bayram Kaya, Zaman muhabiri
31       Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
32       Burak Ekici, BirGün gazetesi internet editörü
33       Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
34       Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik muhabiri
35       Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
36       Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
37       Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
38       Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
39       Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
40       Çağdaş Erdoğan, foto muhabir
41       Deniz Yücel, Die Welt
42       Emin Demir, Serbest Gazeteci,
43       Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
44       Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
45       Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
46       Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
47       Erdoğan Alayamut, Dihaber
48       Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
49       Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
50       Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
51       Faruk Akkan, Cihan Ajansı
52       Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
53       Fevzi Yazıcı
54       Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
55       Gökmen Ulu, Sözcü
56       Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
57       Gültekin Avcı
58       Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
59       Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
60       Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
61       Hakan Taşdelen
62       Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
63       Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
64       Hamza Günerigök, TRT spikeri
65       Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
66       Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
67       Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
68       Hayati Yıldız, Azadiya Welat
69       Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
70       Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü
71       Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
72       Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
73       İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
74       İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
75       İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
76       İdris Sayılgan, DİHA
77       İlker İlkan, Azadiya Welat
78       İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü,
79       İsmail Avcı, Zaman
80       İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
81       Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
82       Kemal Özer, Evrensel
83       Kemal Sancılı
84       Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
85       Lokman Erdoğan, Çorum Manşet
86       Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu
87       Mehmet Ali Ay
88       Mehmet Altan
89       Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
90       Mehmet Çakmakçı, Medyascope.tv muhabiri
91       Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
92       Mehmet Güleş, DİHA
93       Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
94       Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
95       Meltem Oktay, DİHA
96       Meşale Tolu, ETHA çevirmen
97       Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
98       Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
99       Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
100     Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
101     Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
102     Murat Aksoy,eski Yeni Şafak yazarı
103     Murat Avcıoğlu, Zaman
104     Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
105     Murat Çelikkan
106     Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
107     Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni
108     Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
109     Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
110     Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
111     Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
112     Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
113     Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
114     Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
115     Nedim Türfent,DİHA
116     Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
117     Nur Ener, Yeni Asya
118     Nuri Durna, TRT
119     Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
120     Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
121     Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
122     Osman Yakut, Zaman Antalya
123     Ömer Çelik, DİHA haber müdürü
124     Ömer Faruk Aydemir, İHA istihbarat şefi
125     Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
126     Ömer Özdemir, Antalya eski Zaman muhabiri
127     Ömer Sezgin
128     Özcan Keser, TRT muhabiri
129     Özkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi
130     Rabia Özkaya, Özgür Halk
131     Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
132     Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
133     Sadık Demir – Radyo Karacadağ
134     Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
135     Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
136     Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
137     Selman Keleş, Dihaber
138     Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
139     Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
140     Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
141     Serkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
142     Seyid Kılıç, TRT Haber
143     Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
144     Sezgin Kartal, Sosyalist Dayanışma Yazı İşleri Müdürü
145     Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
146     Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
147     Şeref Yılmaz, Irmak TV,
148     Şerife Oruç, DİHA muhabiri
149     Şirin Çoban, Azadiya Welat
150     Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı
151     Togay Okay, Özgür Gelecek
152     Tunca Öğreten, eski Diken editörü
153     Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
154     Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
155     Ulaş Sezgin, ETHA muhabir
156     Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
157     Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
158     Vedat Beki, Sözcü 18
159     Vedat Demir, eski Yarına Bakış Yazarı
160     Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
161     Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
162     Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
163     Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü
164     Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
165     Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
166     Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
167     Zafer Özsoy
168     Zehra Doğan, Jinha
169     Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design