Anasayfa / Medya izleme / “Yargılamaya barikat, ailelere saldırı”

11 Ekim

“Yargılamaya barikat, ailelere saldırı”

10 Ekim Ankara Katliamı’nı anmak isteyenlere yapılan polis saldırısı ancak üç gazetede yer alabildi.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Bu neyin öfkesi?” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “10 Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenen ‘Emek, Demokrasi ve Barış’ mitinginde ülke tarihinin en büyük katliamlarından biri yaşandı. Kendilerini patlatan 2 IŞİD’li 102 yurttaşın ölümüne neden oldu. Katliamın yıldönümündeki anmalara izin vermeyen polis, göstericilere sert müdahale etti. Ankara ve İstanbul’da öldürülen yakınlarını anmak için toplananlara biber gazı sıkıldı. Katliamın yaşandığı Ankara Tren Garı polis ablukası altına alındı, mağdur aileler biber gazı ve kalkanlarla kovalandı, birçok kişi gözaltına alındı. CHP milletvekilleri ve birkaç ailenin girebildiği gar önünde ise anma değil isyan vardı” ifadeleri kullanıldı.
Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Yargılamaya barikat, ailelere saldırı” başlığıyla yer verdi. Haberde, “10 Ekim Ankara Katliamı’nda yakınlarını kaybeden ailelere polis, biber gazı ve plastik mermi sıktı. Saldırı üzerine İMO’da anma yapmak isteyen aileler burada da gaza boğuldu. İstanbul Üniversitesi’ndeki anmaya da saldıran polis en az 50 öğrenciyi ters kelepçe takarak gözaltına aldı. Ankara’da polis saldırısının ardından 10 Ekim-Der, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ‘AKP iktidarı katliamda sorumluluğu bulunan siyasileri, kamu görevlilerini tespit ederek yargılanmalarını sağlamak yerine, 10 Ekim’i anmak isteyenlere, 10 Ekim için adalet talep edenlere acımasızca saldırı emri vererek tarafını bir kez daha göstermiştir’ denildi” ifadeleri yer aldı.   

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Katliam anmasına müdahale ayıbı” başlığını attı ve “10 Ekim’in ikinci yıldönümünde katliamda yaşamını yitirenlerin anılmasına yine izin verilmedi. Ankara Tren Garı’na çıkan bütün yollar Valilik kararıyla kapatılırken polisler birçok noktada kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin bile katliamın yaşandığı alana gitmesine izin verilmedi” dedi.

“Ne iş olsa yapan süper imamlar!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Ne iş olsa yapan süper imamlar!” başlıklı haber yer aldı: “Sağlık: Din görevlileri hastanelerde de istihdam edildi. Dini terapi sağlık hizmetlerinden sayılmaya başladı. Doğal afet: Doğal afet bölgelerine artık imamlar da gidecek, yurttaşlara manevi destek hizmeti sağlayacak. Nikah yetkisi: Laik düzene aykırı olarak imamlara resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi ile birlikte imamlar artık nikah kıyacak. Eğitim: 400 bini aşkın öğretmen atama beklerken, mahalle imamları okullarda derslere girmeye başladı. Yurt: 81 ilde bulunan KYK’ye ait 209 yurda yüzlerce din görevlisi atandı.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design