Anasayfa / Medya izleme / “Korku büyüyor”

12 Ekim

“Korku büyüyor”

Günün en dikkat çeken haberi Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer aldı.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Korku büyüyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Anayasa değişikliğinin ardından tüm planlarını 2019 seçimlerini kazanmak üzere kuran AKP, anket şoku yaşıyor. Yaptırılan anketlerde partinin genel oy oranı kararsızlar dağıtılmadan yüzde 34’lere düşerken, Ankara ve İstanbul gibi bazı illerde belediyelerin oy oranı bunun da altında kalıyor. Partiyi endişelendiren bir başka nokta da kararsızların yüzde 30’lara çıkması. Anketlerdeki kararsız oyların çokluğu AKP’de ‘2001’de böyle iktidara gelmiştik, iktidarı kaybedebiliriz’ kaygısı yarattı. Belediye başkanlarına ‘operasyonun’ bu veriler ışığında başlatıldığı belirtiliyor” ifadeleri kullanıldı.
Manşetin altındaki, “Amaç Sarraf takası” başlıklı haberde ise, “CHP MYK toplantısında ABD’de tutuklu bulunan Rıza Sarraf da konuşuldu. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Hükümet, Sarraf’ın tutuklu olmasının karşılığında bazı adımlar atıyor. Adam takası yapmaya çalışan bir hükümet var. Amaçları Türkiye’nin iyiliği değil, Sarraf’ı kurtarmak’ görüşünü dile getirdiği öğrenildi. Toplantıda Nuriye Gülmen’i ziyaret eden Veli Ağbaba da bilgi verdi. Kılıçdaroğlu, ‘Bir an önce komisyon karar verse bu dram biter. Açlık grevine kadar haklarında dava yoktu. O çocuklar için çok üzülüyorum ve rahatsız oluyorum. Yapılanı aklım ve vicdanım almıyor’ dedi” ifadelerine yer verildi. 
“TÜPRAŞ’ta kar hırsı patladı”
Evrensel gazetesi manşetinde, “TÜPRAŞ’ta kar hırsı patladı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi’nde 4 işçinin can verdiği patlamaya neden olan koşullara adım adım gelindi: Hükümet TÜPRAŞ’ı özelleştirdi, patron taşeronlaştırdı, işçiler üzerindeki üretim baskısını artırdı. İşçilerin uyarıları dikkate alınmadı. Verdikleri mücadele OHAL ile engellendi. Koç Holding karını 11 kat artırırken, işçilere ölüm düştü” ifadeleri kullanıldı.
Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “Patlamada 4 işçi yaşamını yitirdi” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ’ın Aliağa’daki rafinerisinde, alınmayan önlemler ve taşeronlaştırma iş cinayetini beraberinde getirdi. Bakımı yapılan tankta patlama yaşandı, 4 taşeron işçisi hayatını kaybetti. Yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi” dedi.
Sabah gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “TÜPRAŞ’ta patlama” başlığını attı ve “TÜPRAŞ’ın İzmir Aliağa’daki rafinerisinde 1.5 yıldır bakımı yapılan boş tank, devreye alınacağı sırada gaz sıkışması nedeniyle patladı. Dört işçi hayatını kaybetti, bir işçi de yaralandı” ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak birinci sayfasının altında yer ayırdığı habere, “TÜPRAŞ’ta tank patladı” başlığını attı. Haberde, “TÜPRAŞ’ın İzmir Rafinerisi’nde uzun süredir bakımda olan ürün tankındaki çalışmada gaz sıkışması nedeniyle meydana gelen patlamada 4 işçi hayatını kaybetti” ifadeleri yer aldı.
Akşam gazetesi habere manşetin yanında, “Bakım sırasında tank patladı; 4 ölü” başlığıyla yer verdi ve “İzmir Aliağa’daki TÜPRAŞ Rafinerisi’nde boş ürün tankındaki bakım sırasında, gaz sıkışmasının neden olduğu patlama meydana geldi. Olayda 4 işçi hayatını kaybetti, 2 işçi yaralandı. Çalışma Bakanlığı soruşturma başlattı” dedi.
Hürriyet manşetin yanındaki haber için, “TÜPRAŞ’ta gaz faciası 4 can aldı” başlığını kullandı: “İzmir’in Aliağa ilçesindeki TÜPRAŞ rafinerisinde dün sabah saatlerinde gaz sıkışması sonucu büyük bir patlama yaşandı. Patlamada 4 işçi can verdi, 3 işçi de yaralandı.”
“‘Laik devlet’ten helal gıda kurumu”
Birgün gazetesinin manşetinde yer alan, “‘Laik devlet’ten helal gıda kurumu” başlıklı haberde, “İktidar bu kez de ‘Müslüman nüfusun helal ürün ve belgelendirmeye duyduğu ihtiyacı’ gerekçe göstererek özel bütçeli Helal Akreditasyon Kurumu kuruyor. Yurtdışında da ofisler açılabilecek. Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanarak TBMM’ye sunulan tasarıda, ‘HAK’ ismiyle yeni bir kurumun kurulmasının gerekçesi olarak, ‘1.8 milyar Müslüman nüfusunun helal ürün ve belgelendirmeye duyduğu ihtiyaç’ gösterildi. Tasarıda, Müslüman ülkeler arasında ortak bir dil kurulmasında kurumun önemli bir rolü olacağı iddia edilerek, 1999 yılında kurulan Türk Akreditasyon Kurumu’nun çeşitli gerekçelerle Türkiye’de helal akreditasyon işlemlerini yapamadığı ifade edildi. Tasarıya göre HAK; Danışma Kurulu, Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlik olmak üzere üç organdan oluşacak” ifadeleri yer aldı.    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design