Anasayfa / Medya izleme / “Taş ve Aksoy’a bir tahliye daha”

25 Ekim

“Taş ve Aksoy’a bir tahliye daha”

Tahliye edilen gazetecilerle ilgili haberler birkaç gazete dışında basında fazla yer bulamadı.

23’ü tutuklu 29 kişinin yargılandığı “FETÖ’nün medya yapılanması” davasında Murat Aksoy, Atilla Taş ve Davut Aydın tahliye edildi.
Cumhuriyet gazetesi habere ön sayfasının altında, “Taş ve Aksoy’a bir tahliye daha” başlığıyla yer verdi ve “Aralarında Murat Aksoy ile Atilla Taş’ın da bulunduğu 10’u tutuklu 29 kişinin yargılandığı davada Atilla Taş, Murat Aksoy ve Davut Aydın tahliye edildi. İlk duruşmada tahliye kararı veren mahkeme heyeti açığa alınmıştı. Mahkemede savunma yapan Murat Aksoy, ‘Benim tek silahım kalemim, klavyem. Bir de tutamadığım dilim’ dedi. Atilla Taş ise kendi ismi ile terörün ancak espride yan yana gelebileceğini söyledi” ifadelerini kullandı.  

Birgün gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Taş ve Aksoy tahliye edildi” başlığını attı ve “FETÖ/PDY’nin medya yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla 23’ü tutuklu 29 kişinin yargılandığı davada, mahkeme, şarkıcı Atilla Taş ile gazeteci Murat Aksoy’un tahliyesine karar verdi” dedi.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki haber için, “‘Hukuk sopasıyla dayaktan yoruldum’” başlığını kullandı. Haberde, “‘FETÖ medya yapılanmasına’ yönelik olduğu iddiasıyla aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy’un da bulunduğu 29 kişinin yargılandığı dava dün görüldü. Duruşmada savunma yapan Atilla Taş, ‘Mahkemeler bizim için var, bize karşı değil. Hukuk sopası ile dayak yemekten yoruldum’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Taş’a tahliye” başlığıyla yer verdi ve “FETÖ’nün medya yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla 23’ü tutuklu 29 kişinin yargılandığı davada mahkeme, şarkıcı-köşe yazarı Atilla Taş, gazeteci Murat Aksoy ile Davut Aydın’ın tahliyesine karar verdi” dedi.

“Bakan Albayrak müdahil, tahliyeler eksik”

Bakan Albayrak’ın maillerini haberleştirdikleri için haklarında dava açılan 3’ü tutuklu 6 gazetecinin 304 gün sonraki ilk duruşmadında yalnızca Ömer Çelik tahliye edildi. 

Cumhuriyet manşetin altında yer ayırdığı habere, “Kanaat ve Öğreten’e tahliye yok” başlığını attı ve “Tutuklu gazeteciler Tunca Öğreten, Mahir Kanaat ve Ömer Çelik dün hakim karşısına çıktı. Üçü tutuklu altı gazeteci Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-postasındaki bilgileri haberleştirdikleri için yargılanıyor. DHKP-C, FETÖ/PDY ve PKK/KCK suçlaması yöneltilen gazetecilerden Ömer Çelik, ilk duruşma sonunda tahliye edildi. Kanaat ve Öğreten’in ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. Mahkeme 6 Aralık’a ertelendi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi habere sürmanşetinde, “İddianame çöktü, mahkeme dinlemedi” başlığıyla yer verdi ve “Birgün çalışanı Mahir Kanaat’in de aralarında olduğu 6 gazetecinin yargılandığı Sosyal Medya Davası görüldü. 304 gün sonra hakim karşısına çıkan Kanaat ve Öğreten’e tahliye çıkmadı, Çelik serbest bırakıldı” dedi. 

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki haber için, “Bakan Albayrak müdahil, tahliyeler eksik” başlığını kullandı. Haberde, “Bakan Albayrak’ın maillerini haberleştirdikleri için haklarında dava açılan 3’ü tutuklu 6 gazetecinin davasında karar çıktı. 9 sayfalık iddianamedeki bütün suçlamaları çürüten savunmalara rağmen mahkeme heyeti sadece Ömer Çelik’i tahliye etti. Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat’in tutukluluğunun devamına hükmedildi. Albayrak’ın müdahilliğini kabul eden mahkeme bir sonraki duruşmayı 6 Aralık’a erteledi. Karara itiraz eden avukatlar, basının kamu yararına haber yapmasının ve halkın bilgi alma hakkının önüne geçildiğini vurguladı” ifadeleri yer aldı. 

Sözcü gazetesi habere manşetin altında, “Tutuklu 3 gazetecinin davası 304 gün sonra başladı” başlığıyla yer verdi ve “İnternete sızdırılan bakan maillerini haberleştirdikleri iddiasıyla tutuklanan gazeteciler Tunca Öğreten, Mahir Kanaat ve Ömer Çelik, 304 gün sonra mahkemeye çıkarıldı. Çelik, tahliye edildi. Öğreten ve Kanaat için ise ‘tutukluluğa devam’ kararı çıktı” ifadelerini kullandı.

“‘Ağabey’e de ‘metal yorgunluğu’ teşhisi”

Birgün gazetesi manşetinde, “‘Ağabey’e de ‘metal yorgunluğu’ teşhisi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Meclis’te kasım ayında yapılacak başkanlık, başkanlık divanı ve grup başkanvekilliği seçimleri için kulisler hareketlendi. Belediye başkanlarıyla ilgili ‘istifa’ krizini gecikmeli de olsa sonuçlandıran Erdoğan’ın ‘ağabey’ dediği ve 14 yıllık aradan sonra yeniden milletvekili seçtirerek iki yıl önce başkanlık koltuğuna oturttuğu İsmail Kahraman’ı değiştirmeyi düşündüğü belirtiliyor. AKP grubunda da Kahraman’a dair rahatsızlar var. Kahraman’ın uzun süreli sağlık sorunlarını gerekçe gösterenler olduğu gibi, 15 Temmuz’dan sonra el konulan bir hastanenin ortağı olan damadının yurtdışına kaçtığını anımsatanlar ve TBMM’de devam eden tadilat çalışmalarına yönelik mali konularla ilgili bazı iddiaları dile getirenler de var. Kahraman’dan boşalacak TBMM Başkanlığı için Hayati Yazıcı, Nabi Avcı, İsmet Yılmaz ve Bekir Bozdağ’ın isimleri konuşuluyor” ifadeleri yer aldı. 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design