Anasayfa / Medya izleme / “‘Büyükada’da 8 tahliye kararı”

26 Ekim

“‘Büyükada’da 8 tahliye kararı”

İnsan hakları savunucularının tahliyesine belli başlı birkaç gazete dışında havuz medyasından Star ve Akşam da sayfalarında yer ayırdı.Büyükada’da gözaltına alınıp tutuklanan insan hakları savunucuları 113 gün sonra çıktıkları ilk duruşmada tahliye edildi. 

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin yanında, “‘Büyükada’da 8 tahliye kararı” başlığıyla yer verdi ve “Büyükada’da tutuklanan insan hakları savunucuları, 113 gün sonra hakim karşısına çıktı. Sanıklar tüm suçlamaları reddetti. Özlem Dalkıran ‘Suçlama varoluşumla taban tabana zıttır’ dedi. Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ‘İnsan hakları savunucusu olarak gerekeni yaptım’ dedi. Savcı, ‘Veli Acu dışındaki 7 kişinin tahliyesini talep etti, heyet Acu dahil 8 tahliye kararı verdi” ifadelerini kullandı.  

Birgün gazetesi eksik ve yanlış da olsa ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Yedi kişiye tahliye talebi” başlığını attı ve “Çağlayan Adliyesi’nde ilk kez görülen Büyükada davasında insan hakları aktivistlerinin kaynakları hedef tahtasına oturtuldu. Savunmaların ardından savcı, 8 tutuklu sanıktan Veli Acun hariç 7’sinin tahliyesini talep etti” dedi.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki haber için, “Verdiğimiz insan hakları mücadelesinin arkasındayız” başlığını kullandı. Haberde, “İnsan hakları alanında yaptıkları çalışmalar delil gösterilerek ‘örgüte yardım’ suçlamasıyla haklarında dava açılan 8’i tutuklu 11 hak savunucusu, 113 gün sonra hakim karşısına çıktı. Duruşmada söz alan insan hakları savunucuları ‘Bugüne kadar verdiğimiz insan hakları mücadelesinin arkasındayız, faaliyetlerimiz suç değildir. Hakkımızdaki iddialar kurmaca’ dediler” ifadeleri yer aldı. 

Star gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Büyükada davasında 4 sanığa yurt dışı yasağı” başlığıyla anonsladı.

Akşam gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “Büyükada davasında sürpriz tahliye” başlığıyla anonsladı.

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Büyükada’ya ilk duruşmada tahliye” başlığıyla yer verdi ve “İstanbul Büyükada’da oteldeki toplantı sonrası 8’, tutuklanan 11 insan hakları aktivisti dün ilk kez mahkemeye çıktı. Savcı, 7’si için tahliye istedi ama mahkeme hepsini serbest bıraktı. ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’yle suçlanan Taner Kılıç ile ‘terör örgütüne yardım’la suçlanan aktivistler dün savunma yaptı. Özlem Dalkıran, ‘Otelde gizli toplantı mı olur? Müşteri listesi Emniyet’e gönderilir. Toplantı en kalabalık yerde, havuz yanında yapıldı’ dedi” ifadelerini kullandı.

“Özgür bırakın”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Özgür bırakın” başlıklı haber yer aldı. “Avrupa Parlamentosu’nda 5 ayrı gruptan Türkiye’deki tutuklu gazetecilere destek açıklaması” üst başlığıyla verilen haberde, “Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu’nda (AP) basın toplantısı düzenleyen beş parlamenter, tutuklu beş gazetecinin fotoğrafını taşıyarak, Türkiye’de cezaevlerinde tutulan gazetecilerin durumuna dikkat çekti. Parlamenterler açıklamalarında, ‘Cezaevindeki gazetecilerin asla unutulmaması gereken kişisel öykülerinin altını çizmek istiyoruz’ dedi. Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı’ndan Rebecca Harms şu dilekte bulundu: ‘Serbest bırakılmalarını ve Türkiye’nin geleceği için yaptıkları önemli işi sürdürebilmelerini umuyorum.’ Sloven parlamenter Tanja Fajon ise ‘Gazeteciler taciz ya da tutuklanma korkusu olmadan haber yapamaz veya siyasi liderleri sorgulayamazsa etkin bir siyasi tartışma da olmaz’ dedi” ifadeleri kullanıldı.  
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design