Anasayfa / Medya izleme / “Milyonluk ‘unutkanlık’”

30 Ekim

“Milyonluk ‘unutkanlık’”

Gündemin dikkat çeken haberi Cumhuriyet gazetesinde yer alırken, Star ve Akşam gazetelerinin hedefinde ABD Büyükelçisi John Bass vardı.


Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altında, “Milyonluk ‘unutkanlık’” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP’li İstanbul Gaziosmanpaşa ve Gaziantep belediyeleri, Sayıştay raporlarına takıldı. İki belediyenin de hesaplarında milyonlarca liralık tutarsızlık belirlendi. Belediyeler ise Sayıştay’a gönderdikleri savunmalarda ‘Unuttuk, düzeltiriz’ cevabı verdi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GASKİ, İller Bankası’ndan aldıkları proje kredilerini bitçe hesaplarında göstermedi. Gaziosmanpaşa Belediyesi ise İller Bankası’ndan yatan paranın eksik olduğunu Sayıştay raporuna kadar ‘fark edemedi’” ifadeleri kullanıldı.

“Cihatçılar döndü, tehlike çok büyük”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Cihatçılar döndü, tehlike çok büyük” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “İstanbul’da hücre evlerindeki patlamalar, yakalanan bombalı araçlar ile ülke genelindeki operasyonlar gözleri bir kez daha IŞİD’e çevirdi. Soufan Center’a göre 900 IŞİD’ci Türkiye’ye döndü, uzmanlar uyarıyor. İstanbul’da son günlerde nedeni tüp olarak açıklanan esrarengiz patlamaların arkasından IŞİD çıktı. Arnavutköy ve Esenyurt’taki iki ayrı evde yarım saat arayla meydana gelen patlamaların örgütün hücre evinde yaşandığı ortaya çıkarken, evlerdeki tüp ve benzin bidonları örgütün yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu ortaya çıkardı. Hemen ardından Bayrampaşa’da bir AVM’nin otoparkında bomba yüklü bir araç ve motosiklet etkisiz hale getirildi. Emniyet’in açıklamasında iki IŞİD hücresinin çökertildiği, evlerde bomba yapımında kullanılan malzemelerin ele geçirildiği duyuruldu. Ülke çapındaki operasyonlarda 143 şüpheli yakalandı. İstanbul’daki patlama ve ülke genelindeki operasyonlar bir kez daha gözleri IŞİD’e çevirirken, ABD merkezli Soufan Center’ın geçen hafta yayımladığı bir rapor cihatçı tehlikesini bir kez daha gözler önüne serdi. Rapora göre, Suriye ve Irak’ta sürdürülen operasyonlarla büyük darbe alan IŞİD’in militanları ülkelerine dönmeye başladı. Türkiye’ye dönen yaklaşık 900 cihatçı var. Güvenlik uzmanları Cevat Öneş ve Do. Dr. Serhat Erkmen, IŞİD tehlikesinin sanılandan da büyük olduğuna dikkat çekiyor” ifadelerine yer verildi.      

Star ve Akşam gazeteleri ise konuyla ilgili, ABD Büyükelçisi John Bass’ı hedef gösteren “öncü” haberleri manşete taşıdı.

Star gazetesi manşetindeki, “DEAŞ’ın düğmesine kim bastı” başlıklı haberinde, “Terör örgütü DEAŞ’ın Cumhuriyet kutlamalarını hedef alan eylem planı başarılı operasyonlarla önlendi. Uzun süredir sesi çıkmayan örgütün bu hareketliliği Büyükelçi Bass’ın DEAŞ üzerinden yaptığı tehdidi akıllara getirdi” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi ise manşetinde yer verdiği, “Korkunç plan faka Bass’tı” başlıklı haberinde, “İstanbul polisi, ABD elçisi Bass’ın ‘9.5 aydır DEAŞ saldırmıyorsa sayemizde’ açıklamasından 17 gün sonra patlamaya hazır 40 bombayla katliam planlayan iki terör hücresini çökertti” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design