Anasayfa / Medya izleme / “Gündem ‘özgür’ kaldı”

01 Kasım

“Gündem ‘özgür’ kaldı”

Özgür Gündem gazetesi davasındaki tahliyeler yalnızca Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerinde yer alabildi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle ilgili davanın 5’inci duruşmasında mahkeme İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı’nın tahliyesine karar verdi.
Cumhuriyet habere manşetin altında, “Gündem ‘özgür’ kaldı” başlığıyla yer verdi ve “Kapatılan Özgür Gündem gazetesi yönetici ve yazarları hakkındaki davanın 5’inci duruşmasında 441 gündür tutuklu olan Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya ve İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı dün tahliye edildi” dedi.
Evrensel gazetesi sürmanşetindeki haber için, “Özgür Gündem’de nihayet tahliye!” başlığını kullandı ve “Kapatılan Özgür Gündem ana davasında nihayet tahliye çıktı. Dava kapsamında tutuklu yargılanan İnan Kızılkaya 441, Kemal Sancılı ise 301 gün sonra tahliye edildi. Bir sonraki duruşma 6 Mart 2018’de görülecek. Duruşmada savunma yapan Kızılkaya, ‘Yaptığım tüm haberlerin arkasındayım. Gazetecilikten yargılanan herkesin tutuksuz kalması gerekiyor’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Cumhuriyet davasında tahliye çıkmadı”

Cumhuriyet gazetesi çalışanı 18 kişi hakkındaki davanın dünkü duruşmasından da tahliye çıkmadı. Dava 25 Aralık’a ertelendi.
Cumhuriyet gazetesi manşetten verdiği habere, “Zulüm hukuku” başlığını attı. Haberde, “Cumhuriyet davasında arkadaşlarımız ve avukatları, bir yıldır süren hukuksuzluğu bir kez daha gözler önüne serdi. Ancak tüm bunlara rağmen mahkeme heyeti dört arkadaşımızın tutuklu kalmasına karar verdi. 25-26 Aralık’a ertelenen duruşmada ‘tanık gazeteciler’ dinlenecek. TGC, ‘Arkadaşlarını ihbar eden konumuna gelen gazetecilerin varlığı üzüntü verici’ dedi. Akın Atalay duruşmada, ‘Hiç şüpheniz olmasın, bugün güçlü gibi görünenler değil haklı olanlar kazanacaktır’ dedi. Murat Sabuncu ise sözlerini Sokrates’in ünlü savunmasından alıntıyla bitirdi: ‘Artık ayrılma vakti çattı… Ben Silivri’ye, hücreye, sizler de yaşamlarınızı sürdürmeye gidiyorsunuz… Hangisinin daha iyi olduğunu tarih yazacak’” ifadeleri yer aldı.

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “Cumhuriyet davasında adaletsizliğin devamına…” başlığıyla yer verdi ve “Murat Sabuncu, Akın Atalay, Ahmet Şık ve Emre İper’in tutuklu yargılandığı Cumhuriyet davasının dördüncü duruşmasında çöken iddianameye rağmen ‘adaletsizliğe devam’ kararı verildi, tahliye çıkmadı. Cumhuriyet’e yapılan operasyonun birinci yılında görülen duruşma 25-26 Aralık’a ertelendi” dedi.

Birgün gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “İşimizi savcılardan öğrenecek değiliz” başlığını attı ve “Cumhuriyet gazetesinin 4’ü tutuklu 18 çalışanının yargılandığı davaya dün devam edildi. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Sabuncu, ‘Gazeteciliği savcılardan mı öğreneceğiz?’ dedi. Gazetecilerin ve avukatların savunmaları sonrası kararını açıklayan mahkeme, sanıkların tahliye talebini reddetti. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin çalışanlarının yargılandığı davada ise Kızılkaya ve Sancılı şartlı olarak tahliye edildi” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi ön sayfasının altındaki haber için, “Cumhuriyet Davası’nda tahliye yok” başlığını kullandı ve “Mahkeme, bir yıldır hapiste olan 4 sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi” dedi.

Akşam gazetesi habere manşetin altında, “İyi casusluk yapıyoruz, para gönderin” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Cumhuriyet Gazetesi yazarları ‘Avrupa adına iyi çalıştıkları’nı gerekçe göstererek, AB fonları konusunda Kavala’dan yardım istemiş. Cumhuriyet Gazetesi davasındaki yazışmalara göre, Aydın Engin 2 Ekim’de Ahmet İnsel’e e-posta gönderdi ve gazete için AB’den mali destek istedi. İnsel de, bunun için Osman Kavala’ya danışması gerektiği yanıtını iletti. Engin’in irtibata geçtiği Kavala, bir gün sonra kendisine Elmadağ’daki ofisinde randevu verdi” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Cumhuriyet dosyasına Kavala girdi” başlığını attı ve “Cumhuriyet gazetesi çalışanı 18 kişinin yargılandığı davada gözaltındaki işadamı Osman Kavala ile Aydın Engin ve Can Dündar arasındaki bazı yazışmalar dosyaya girdi. Dünkü duruşmadan tahliye çıkmadı” ifadelerini kullandı.

“Ensar çocuklarımıza ‘değerleri’ öğretecek!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Ensar çocuklarımıza ‘değerleri’ öğretecek!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Milli Eğitim Bakanlığı’yla (MEB) imzaladığı protokollerle okullardaki etkinliğini her geçen gün artıran Ensar Vakfı’na yeni bir görev daha verildi. Kalkınma Bakanlığı ile imzalanan protokolle Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Ensar Vakfı, Niğde’deki tüm imam hatip okullarında ‘Kuşaktan Kuşağa Değerler Eğitimi’ verecek. Verilecek eğitimle bölgedeki çocukların yanı sıra gençlerin ve kadınların kendilerini daha iyi ifade etmelerinin hedeflendiği öne sürülüyor. MEB’İ ve diğer devlet kurumlarını arkasına alarak milyonlarca öğrenciye üniversiteye giriş kursundan, din adamlığı kursuna kadar çeşitli konularda eğitim veren Ensar Vakfı, Karaman’daki tecavüz skandalıyla gündeme gelmişti” ifadeleri yer aldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design