Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 115

03 Kasım

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 115

Özgür Gündem davasında iki tahliye yaşanırken Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’na yönelik operasyonda 45 kişi gözaltına alındı

 
 
Kanun hükmünde kararnameyle kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı’nın tutuklu olarak yargılandığı Özgür Gündem ana davasının beşinci duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
31 Ekim günü görülen duruşmada mahkeme heyeti İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı’nın tahliyesine karar verdi. Toplam dokuz gazeteci ve yazarın yargılandığı davada böylece tutuklu sanık kalmamış oldu.
 
Duruşmada Kızılkaya ve Sancılı’yla birlikte tutuksuz yargılanan dil bilimci ve Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu üyesi Necmiye Alpay ve avukat ve Özgür Gündem yazarı Eren Keskin hazır bulundu.
 
Duruşmanın açılışında söz alan avukat Özcan Kılıç tutukluların tahliyesini ve Eren Keskin hakkında uygulanan adlî kontrolün kaldırılmasını istedi. Kılıç, davada Kızılkaya hakkında tutuklama gerekçesi olarak “örgüt bağı” denmesine rağmen müvekkillerinin gazetecilik dışında bir faaliyetlerinin olmadığını söyledi. Kılıç, Kızılkaya’nın Basın Kanunu kapsamında görev ifa ettiğini belirterek bu kanuna göre yargılanması gerektiğini savundu.
 
Kılıç, Sancılı’nın ise gazetenin haber ve yayın politikasından sorumlu olmadığını, bu davada yargılanmaması gerektiğini belirtti.
 
Kılıç’tan sonra söz alan Kızılkaya, 441 gündür özgürlüğünden yoksun olduğunu söyledi. “Ben gazeteciyim, sivil bir insanım. Yaptığım bütün haberlerin arkasındayım,” diyen Kızılkaya, başına gelen en kötü şeyin 441 gündür özgürlüğünden yoksun olması değil, gazetesinin kapanmış olması olduğunu söyledi.
 
Duruşmada daha sonra savcı mütalaasını sundu ve Kızılkaya ile Sancılı’nın tutukluluklarının devamını istedi. Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme ise Kızılkaya ve Sancılı’nın tahliyesine karar vererek yurt dışına çıkış yasağı koydu. Mahkeme Eren Keskin’in yurt dışı yasağının ise sürdürülmesine karar verdi.
 
Davanın bir sonraki duruşması 6 Mart’ta görülecek.
 
Özgür Gündem ana davasında yazar ve yayın danışma kurulu üyesi Aslı Erdoğan, yazar ve yayın danışma kurulu üyesi Necmiye Alpay, Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya, Özgür Gündem Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, yazar Eren Keskin, yazar ve yayın danışma kurulu üyesi Filiz Koçali, yazar ve yayın danışma kurulu üyesi Ragıp Zarakolu, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve yayın danışma kurulu üyesi Bilge Oykut  “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” başlıklı 302/1, “Silahlı terör örgütü üyeliği” ve “Terör örgütü propagandası” suçlamalarıyla yargılanıyor.
 
Kızılkaya ve Sancılı’nın tahliyeleriyle Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak cezaevinde bulunan gazeteci sayısı 153 oldu. Ayrıntılı listeye buradan ulaşılabilir.
 
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı operasyonunda 45 gözaltı
 
Aralarında gazeteciler Nuh Gönültaş, Mehmet Gündem, Şule Büyükçizmeci ve Behram Kılıç’ın da olduğu 45 kişi 1 Kasım günü kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı üyesi ve çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen operasyonda gözaltına alındı.
 
Operasyonun İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce 17 ilde düzenlendiği ve toplam 111 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu bildirildi. 
 
Gözaltı kararı verilenler arasında kapatılan Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, ve Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil’in de bulunduğu belirtildi.
 
Cumhuriyet davasında tahliye yok
 
Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileriyle Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinin yargılandığı davanın dördüncü duruşması 31 Ekim günü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Beşi tutuklu 20 kişinin yargılandığı davada mahkeme tüm tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay hakkındaki tutukluluğa devam kararına üye hâkim Halit İçdemir şerh düştü.
 
Mahkeme ayrıca Mehmet Faraç, Leyla Tavşanoğlu ve dosyaya son anda eklenen Doğan Satmış’ın zorla getirilmelerine karar verdi.
 
Bir sonraki duruşma 25-26 Aralık’ta görülecek.
 
Davada savcılık, sanıkların “Silahlı terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” ve “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçlarından cezalandırılmalarını talep ediyor.
 
P24’ün mahkeme salonundan takip ettiği duruşmada adlî bilişim uzmanı Tuncay Beşikçi ifade verdi. Beşikçi telefonunda ByLock kullandığı iddiasıyla tutuklu bulunan Cumhuriyet muhasebe çalışanı Emre İper’in telefonunda ByLock emaresine rastlamadığını söyledi. Beşikçi, İper’in kullandığı bir müzik uygulamasının kullanıcıları otomatik olarak ByLock sunucusuna yönlendirdiğini söyledi.
 
Beşikçi "İper ile benzer durumda birçok insan olabilir. Müzik dinlemek, namaz kılmak isteyen insanlar telefonları yönlendirildiği için ByLock kullanıcısı sayılabilirler" diye konuştu.
 
Duruşmada ayrıca 1 Kasım günü sabah erken saatlerde tutuklanan sivil toplum çalışmalarıyla bilinen işadamı Osman Kavala ile Cumhuriyet yazarı Aydın Engin ve Cumhuriyet’in eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar arasındaki WhatsApp yazışmaları mahkeme başkanı tarafından okundu.
 
Mahkeme başkanının ardından söz alan avukat Cumhuriyet avukatları Fikret İlkiz ve Ergin Cinmen belgelerin kendilerine verilmesinden önce iktidara yakın gazetecilere sızdırılmasına tepki gösterdi.
 
Avukatların ardından söz alan Ahmet Şık da daha önce de iktidara yakın basına sızdırılan belgelerle ilgili suç duyurusu talebinde bulunduğunu hatırlatarak, “Siz, gözden kaçırdınız demeyeceğim, karar almaktan kaçtınız. Haberlerden terör örgütü arıyorsunuz, duruşma savcısının ağzıyla bir belge dolaşıyor ama bunun kaynağını sormuyorsunuz. Örgütün yerini size söyledim. Örgüt bu binanın içinde hakim savcı kılığında, işbirlikçileri de medyada,” diye konuştu.
 
Duruşmada söz alan Murat Sabuncu ise duruşma günü itibariyle özgürlüklerini kaybedişlerinin üzerinden tam bir yıl geçtiğini söyledi. “Demokrasi dışına çıkılan her dönem Cumhuriyet’e yani bağımsız sese, gazeteciliğe tahammül edemeyenler bu gazetenin yazar ve yöneticilerini işkenceyle, hapisle, gazeteyi kapatarak , ekonomik olarak boğmaya çalışarak susturmaya çalışmış ... Ama Cumhuriyetçiler hiç yılmamış, yılmadı, yılmayacak” diyen Sabuncu, konuşmasını Sokrates’in savunmasından bir alıntıyı kendi durumuna uyarlayarak bitirdi.
 
Sabuncu, “Artık ayrılma vakti geldi çattı... Ben Silivri’ye, hücreye, sizler de yaşamlarınızı sürdürmeye gidiyorsunuz. Hangisinin daha iyi olduğunu tarih yazacak,” dedi.
 
Nedim Türfent davasına devam edildi
 
13 Mayıs 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent’in yargılandığı davanın üçüncü duruşması 1 Kasım günü Hakkâri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Dört saatten fazla gecikmeyle başlayan ve P24’ün mahkeme salonundan takip ettiği duruşmaya Türfent Van Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS’le bağlandı ve savunmasını tercüman aracılığıyla Kürtçe olarak yaptı. Türfent’in avukatlarından Harika Günay Karataş mahkeme salonundan savunma yaparken avukat Barış Oflas ise Türfent’le birlikte duruşmaya Van Kapalı Cezaevi’nden bağlandı.
 
Duruşmada okunan gizli tanık beyanında Nedim Türfent PKK talimatıyla hareket etmekle ve örgüt üyeliğiyle suçlandı. Gizli tanık ifadesinde Türfent’i “örgüt üyesi mavi gözlü birisiyle çok samimi şekilde” konuşurlarken gördüğünü söyledi, Türfent’i “örgüt içinde medyadan sorumlu kişi olarak görev yapmakla” suçladı.
 
Gizli tanık ifadesi üzerine söz alan Türfent, tanığın temelsiz ithamlarda bulunduğunu, sözlerinin iftira olduğunu, daha önce ifade veren tanıkların işkence altında ifade verdirildiklerini söylemeleri üzerine gizli tanık ifadesine başvurulduğunu söyledi.
 
Avukatları ise ifadedeki suçlamaların soyut olduğunu, hiçbir somut eylem ya da zaman dilimi belirtilmediğini söylediler. Avukatlar ayrıca savunma tarafının gizli tanık ifadesi sırasında bulunma talebi değerlendirilmeden tanığın ifadesinin alınmış olması nedeniyle ifadenin hukuksuz olduğunu savundular ve dosyadan çıkarılmasını istediler.
 
Gizli tanığın ardından SEGBİS’le ayrı ayrı ifade veren dört tanık ise Türfent’i tanımadıklarını, Emniyet’te işkenceyle ifade vermeye ve teşhis yapmaya zorlandıklarını, kendilerine zorla ifade tutanaklarının imzalattırıldığını söylediler.
 
Tanıkların ifadelerinin ardından söz alan Türfent ise 2015’te Yüksekova’da yaptığı “Türkün gücünü göreceksiniz” başlıklı video haberin yayınlanmasının ardından, İçişleri Bakanlığı’nın vatandaşlara kötü muamelede bulunan polisler hakkında soruşturma başlattığını, haklarında soruşturma açılan polislerin ise intikam almak için bu dosyayı hazırlayıp, kopyala yapıştır ifadelerle davanın açılmasını sağladığını söyledi.
 
Daha sonra mütalaasını veren savcı, “kaçma şüphesi” ve dinlenmeyen tanıkların olması nedeniyle Türfent’in tutukluluk hâlinin devamına karar verilmesini talep etti. Savcının mütalaası üzerine söz alan gazeteci Türfent, tutuklanmadan önce bazı sosyal medya hesaplarından ölümle tehdit edildiğini hatırlatarak, “Ölümle tehdit edilmeme rağmen kaçmadım. Gazetecilik faaliyetlerime devam ettim. 539 gündür tutukluyum. Tutukluluk süremin göz önünde bulundurulmasını istiyorum” dedi.  
 
Mahkeme ise savcının mütalaası doğrultusunda Türfent’in tutukluluğunun devamına karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 17 Kasım’da görülecek.
 
Kanal A televizyonu kapandı
 
21 yıldır yayın yapan Ankara merkezli Kanal A televizyonu 31 Ekim günü yaptığı bir açıklamayla kapandığını duyurdu.
 
Geçtiğimiz günlerde görevinden istifa eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından desteklendiği öne sürülen Kanal A, açıklamasında “bir takım sebeplerden dolayı” televizyon yayınına ara verdiğini, radyo ve internet üzerinden yayınına devam edeceğini söyledi.
 
Kanal A’nın sahibi, Termikel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kara ise hurriyet.com.tr'ye verdiği demeçte kanalın ekonomik nedenlerle kapatıldığını belirtti. Kara, makul bir teklif olursa kanalı satabileceklerini söyledi.
 
Tutuklu gazeteci Tuncer Çetinkaya tedavi göremiyor
 
Kapatılan Zaman gazetesi Antalya temsilcisi Tuncer Çetinkaya’nın tutuklu bulunduğu Antalya L Tipi Cezaevi’nde tedavisine izin verilmediği bildirildi.
 
Kızının verdiği bilgiye göre polikistik böbrek hastası olan ve 23 Temmuz 2016’dan beri tutuklu bulunan Çetinkaya böbreklerinin yüzde 54’ünü kaybetti. Başka rahatsızlıkları da olan Çetinkaya 20 kilo kaybetti.
 
Gazeteci Sedat Sur’a kayyum haberi nedeniyle dava
 
Gazeteci Sedat Sur hakkında Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyumun faaliyetleri ile ilgili yaptığı haber nedeniyle dava açıldı.
 
14 Ocak’ta yayımlanan haber nedeniyle Mardin Cumhuriyet Savcılığı, Sur hakkında soruşturma başlatmış Temmuz ayında ifadesine başvurmuştu. Ardından savcılık, yapılan haber ve Sur’un sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek “Örgüt propagandası” suçlamasıyla iddianame hazırladı. Mahkeme iddianameyi kabul etti.
 
Sur, 26 Ocak 2018’de İzmir 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.
 
Serdar Kuzuloğlu gözaltına alındı
 
Bilişim ve teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu 1 Kasım günü sabah erken saatlerde gözaltına alındı.
 
Kuzuloğlu’nun beş kişiyle birlikte İzmir merkezli olarak altı ilde başlatılan bir FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltıların, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan bir itirafçının, “FETÖ’nün Silikon Vadisi yapılanmasına” ilişkin verdiği ifadeler doğrultusunda gerçekleştiği öğrenildi.
 
Kuzuloğlu ifadesinin ardından aynı gün akşam saatlerinde serbest bırakıldı.
 
Perihan Mağden’in “Cumhurbaşkanına hakaret” davası başladı
 
Gazeteci yazar Perihan Mağden’in “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması 2 Kasım günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Mağden, Nisan 2016’da yayımlanan bir yazısında Survivor isimli televizyon programının yarışmacılarından birini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzeterek eleştirmesi nedeniyle yargılanıyor. Davada gazeteci İnan Ketenciler de sanık olarak yargılanıyor.
 
Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vekilinin davaya katılma talebi kabul edildi. Davanın bir sonraki duruşması 15 Şubat tarihinde görülecek.
 
Sol yazarına para cezası
 
31 Ekim günü, SoL haber portalı yazarı Orhan Gökdemir ilahiyatçı Nureddin Yıldız’ın açtığı hakaret davasında 2,900 TL para cezasına çarptırıldı.
 
Yıldız, Gökdemir’in 21 Mayıs 2016’da yayımlanan bir yazısında geçen “5-6 yaşındaki kız çocuklarının evlenmesini caiz bulan pedofil Nureddin Yıldız” ifadesi nedeniyle dava açmıştı.
 
Gökdemir, mahkemedeki savunmasında “İki duruşma arasında başka bir ilahiyatçı evlenme yaşını 1’e indirdi. Bunun toplumsal maliyeti ağırdır. Bunun sorumluluğu, sorumsuz ilahiyatçılara aittir. Dava sürecinde çokça sunduğumuz belgelerde bu söylemin pedofiliye girdiğini söyledik. Bu bir hastalıktır. Bir gazeteci ve kız babası olarak pedofiliyi savunanlar, her an beni karşılarında bulacaklardır,” diye konuştu.
 
Cezaevinde bulunan gazeteciler listesi
 
1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kılıç, Habertürk
3          Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
4          Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
5          Ahmet Altan
6          Ahmet Feyzullah Özyurt
7          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
8          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi
9          Ahmet Şık
10       Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
11       Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12       Akın Atalay, Cumhuriyet
13       Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
14       Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
15       Ali Aşikar – Azadiya Welat
16       Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
17       Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
18       Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
19       Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
20       Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
21       Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
22       Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
23       Ayşe Nazlı Ilıcak
24       Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
25       Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
26       Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
27       Bayram Kaya, Zaman muhabiri
28       Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
29       Binali Erdoğan, TRT kameramanı
30       Burak Ekici, BirGün gazetesi internet editörü
31       Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
32       Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
33       Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
34       Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
35       Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
36       Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
37       Çağdaş Erdoğan, foto muhabir
38       Deniz Yücel, Die Welt
39       Emin Demir, Serbest Gazeteci,
40       Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
41       Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
42       Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
43       Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
44       Erdoğan Alayamut, Dihaber
45       Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46       Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
47       Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
48       Faruk Akkan, Cihan Ajansı
49       Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
50       Fevzi Yazıcı
51       Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
52       Gökmen Ulu, Sözcü
53       Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
54       Gültekin Avcı
55       Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
56       Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
57       Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
58       Hakan Taşdelen
59       Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
60       Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
61       Hamza Günerigök, TRT spikeri
62       Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
63       Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
64       Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
65       Havva Cuştan, ETHA muhabiri
66       Hayati Yıldız, Azadiya Welat
67       Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
68       Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
69       Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
70       İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
71       İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
72       İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
73       İdris Sayılgan, DİHA
74       İsmail Avcı, Zaman
75       İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
76       İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
77       İsminaz Temel, ETHA editörü
78       Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
79       Kemal Özer, Evrensel
80       Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
81       Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu
82       Mehmet Ali Ay
83       Mehmet Altan
84       Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
85       Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
86       Mehmet Güleş, DİHA
87       Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
88       Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
89       Meltem Oktay, DİHA
90       Meşale Tolu, ETHA çevirmen
91       Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
92       Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
93       Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
94       Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
95       Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
96       Murat Avcıoğlu, Zaman
97       Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
98       Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
99       Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni
100     Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
101     Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
102     Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
103     Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
104     Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
105     Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
106     Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
107     Nedim Türfent,DİHA
108     Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
109     Nur Ener, Yeni Asya
110     Nuri Durna, TRT
111     Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
112     Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
113     Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
114     Osman Yakut, Zaman Antalya
115     Ömer Faruk Aydemir, İHA istihbarat şefi
116     Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
117     Özcan Keser, TRT muhabiri
118     Özkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi
119     Rabia Özkaya, Özgür Halk
120     Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
121     Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
122     Sadık Demir – Radyo Karacadağ
123     Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
124     Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
125     Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
126     Selman Keleş, Dihaber
127     Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
128     Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
129     Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
130     Serkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
131     Seyid Kılıç, TRT Haber
132     Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
133     Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
134     Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
135     Şeref Yılmaz, Irmak TV,
136     Şerife Oruç, DİHA muhabiri
137     Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı
138     Togay Okay, Özgür Gelecek
139     Tunca Öğreten, eski Diken editörü
140     Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
141     Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
142     Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
143     Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
144     Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
145     Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
146     Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
147     Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü
148     Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
149     Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
150     Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
151     Zafer Özsoy
152     Zehra Doğan, Jinha
153     Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design