Anasayfa / Medya izleme / “Yerli ve milli değil”

06 Kasım

“Yerli ve milli değil”

Gazetelerin manşetinde yeni sınav sistemi yer alırken, günün haberi Cumhuriyet gazetesinin manşetindeydi.


Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Yerli ve milli değil” başlıklı haber yer aldı. “Türkiye Başbakanı’nın oğullarının 5, dayısının 2, yeğeninin 4 şirketi Malta’da kayıtlı” üst başlığıyla verilen haberde, “Farklı ülkelerden 120’den fazla politikacının sırları bir kez daha ortaya saçıldı. ‘Paradise Papers’ olarak adlandırılan ‘sızıntılarda’ ABD Başkanı Trump’ın milyarder ticaret sekreterinin Rusya ile olan bağları, Kanada Başbakanı Trudeau’nun baş bağışçısının gizli ticari ilişkilerinin de aralarında bulunduğu belgeler gün yüzüne çıktı. Belgelere göre her fırsatta ‘yerli ve milli’ vurgusu yapan Başbakan Yıldırım’ın ailesine ait şirketler Malta’da çıktı. Türkiye, dünyanın en yüksek vergisini ödeyen vatandaşlar ve şirketler ülkesiyken Başbakan’ın vergiden kaçınmak için Malta’yı tercih etmesine ilişkin sorularımızı avukatları yanıtlamadı. Yıldırım’ın oğulları Bülent ve Erkam’ın Malta’daki şirketleri: Hawke Bay Marine Co Ltd., Black Eagle Marine Co Ltd., South Seas Shipping N.V., Dertel Shipping Limited ve Nova Warrior Limited” ifadeleri kullanıldı.  

“Ya eğitim göçü ya imam hatip”

Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG’un yerine getirilen yeni sistem aylar sonra açıklandı.

Cumhuriyet manşetin altındaki habere, “Ya eğitim göçü ya imam hatip” başlığını attı ve “MEB, Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG’un yerine ‘Tercihe Bağlı Serbest Kayıt Sistemi’ isimli bir model açıkladı. Yeni sistemle 8. sınıf öğrencileri, MEB’in açıkladığı sadece 600 ‘nitelikli’ okul için merkezi sınava girecek. Sınavı kazanamayan ya da sınava giremeyen öğrenciler, ikametgahlarına en yakın okula yerleştirilecek. İki aya yakındır yeni sistemin açıklanmasını bekleyen öğrenciler ve aileler hayal kırıklığı yaşıyor. Eğitim uzmanı Şükrü Balun, yeni sistemin rekabeti daha da artıracağına, ailelerin okul için ikametgah değişikliğine gitmek zorunda bırakıldığına ve öğrencilerin yine imam hatip liselerine zorlandığına dikkat çekti” ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesi manşetindeki haber için, “Öğrenciler belirsizliğe mahkum edildi” başlığını kullandı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir sözüyle kaldırılan TEOG’un yerine getirilen sistem, eğitimdeki eşitsizliği daha da artırdı. Öğrencilerin yüzde 90’ı sınava girmeden elenecek” dedi. 
  
Birgün gazetesi habere manşetinde, “Bilim değil imam hatipleşme çıktı” başlığıyla yer verdi. Haberde, “19 Eylül’de kaldırılan TEOG’un yerine getirilen ‘Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi’ mevcut sorunlara yeni sorunlar ekliyor. Uzmanlar, eğitimciler ve muhalafet yeni sistemi eleştirdi, ‘Yeni sınav sisteminden de bilim değil imam hatipleşme çıktı’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “Liseliler mahalle okuluna gidecek” başlığıyla yer ayırdı ve “TEOG’a alternatif bulundu: Ortaokulu bitiren artık sınava girmeyecek. Adresine en yakın 5 liseden birini seçecek” dedi.

Sabah gazetesi manşetindeki habere, “Stressiz, kolay, sade, anlaşılır” başlığını attı ve “İşte liseye geçişte TEOG yerine yeni model: Sınav, gözde okullar için olacak. İsteyen girecek, istemeyen evine en yakın okula gidecek” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Sınav artık mecburi değil” başlığını attı ve “Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçişte TEOG yerine getirilen sistemin detaylarını açıkladı. Öğrenciler TEOG’un aksine liseye yerleşmek için sınava girmek zorunda değil. Sınava girmeyenler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek” ifadelerine yer verdi.

Star gazetesi manşetindeki habere, “Sınavsız lise” başlığını attı ve “Liseye geçişte, ‘Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi’ getirildi. Öğrenciler artık evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. Nitelikli okula gitmek isteyen ‘isteğe bağlı’ merkezi sınava girecek” dedi.

Akşam gazetesi habere manşetinde, “Sınavsız en yakın okula” başlığıyla yer verdi ve “Bakan Yılmaz: Öğrenci evine en yakın 5 okul tercih edip, birine yerleşecek. Nitelikli lise isteyen haziranda merkezi sınava girecek” ifadelerini kullandı.

Hürriyet manşetten verdiği habere, “Mahalle okuluna dönüş” başlığını attı ve “TEOG’un yerine gelen yeni sistemde öğrenciler okuldaki başarı puanlarına göre evine yakın olan okula yerleştirilecek” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design