Anasayfa / Medya izleme / “Off-shore kardeşler”

07 Kasım

“Off-shore kardeşler”

“Paradise Papers”la yine yalnızca Cumhuriyet yakından ilgilendi. Gazetenin manşetinde bu kez Enerji Bakanı Damat Berat Albayrak ve kardeşi yer aldı.


Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Off-shore kardeşler” başlıklı haber yer aldı. “Enerji Bakanı Albayrak ve kardeşi de bir dönem Malta’yı tercih etmiş” üst başlığıyla verilen haberde, “Malta’daki kayıtlardan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak ile ağabeyi Serhat Albayrak da çıktı. Albayrak kardeşlerin yönetici olduğu Çalık Holding de Malta’da bir şirkete sahip. Frocks International Trading şirketinin yöneticisi, Serhat Albayrak. Berat Albayrak aynı dönemde Çalık Holding’in genel müdürlüğünü yapıyordu. Çalık Holding, şirketi 2006’da tasfiye ettiğini iddia etti” ifadeleri kullanıldı.

Gazete manşetin altında ise, “AKP kavga yorgunu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP lideri Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ adı altında başlattığı süreç ve ‘tek belirleyici’ olması parti içinde de tartışma yaratıyor. Kulislerde, AKP’lilerin de ekonomideki kötü gidiş, içeride ve dışarıda herkesle kavgalı olma halinin yarattığı gerilimden rahatsız olduğu konuşuluyor. Erdoğan görüşünü açıklamadan kimsenin konuşamadığını belirten AKP’liler, gündemden düşmeyen gözaltı, tutuklama ve yargı süreçlerinin ikna edici deliller üzerinden yürütülmemesi ve haksızlık yapıldığı yönündeki eleştirilerin de gergin havayı pekiştirdiğini düşünüyor” ifadeleri yer aldı.

“Maden işçisi direnişte”

Zonguldak ve Bartın’da binlerce maden işçisi TTK’da özelleştirmenin önünü açan torba yasa maddesinin geri çekilmesi için kendilerini ocağa kilitledi.
Evrensel gazetesi manşetten verdiği habere, “Özelleştirmeye karşı madene kapandılar” başlığını attı ve “Zonguldak maden işçileri, hükümetin uyarılara kulak asmaması üzerine özelleştirmeye karşı ocaklara kapanarak yerin 200 metre altında direnişe başladı. GMİS yöneticileri, ‘Özel sektör demek, ölüm demek. Bu maddenin bir an evvel geri çekilmesini talep ediyoruz. Sendika olarak arkadaşlarımızın aldığı kararın her zaman arkasındayız’ dedi” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “Maden işçisi direnişte” başlığıyla yer ayırdı ve “Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri, özelleştirmenin önünü açan torba yasa tasarısını protesto etmek için Zonguldak’ta Armutçuk ve Üzülmez, Bartın’da ise Amasra müesseselerinde ‘Maden ocağından çıkmama’ eylemi başlattı. Gece vardiyasındaki işçilerin başlattığı direnişe gündüz vardiyasındaki işçiler de destek verdi. Amasra’da işçiler haricinde madene giriş çıkışlar yasaklandı” dedi.

Birgün gazetesi manşetindeki haber için, “Binlerce madenci yeraltında eylemde” başlığını kullandı. Haberde, “Zonguldak ve Bartın’da binlerce maden işçisi, maden ocaklarından çıkmama eylemi başlattı. İşçiler, TTK’ya ait sahaların parça parça özelleştirilmesinin yolunu açan 58’inci maddenin torba yasa tasarısından çıkarılmasını istiyor” ifadeleri yer aldı.  

Özgürlükçü demokrasi gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “Bu kavga ekmek kavgası” başlığını attı ve “Zonguldak’ta maden işçileri, özelleştirmenin önünü açan torba yasa tasarısını protesto için ocaklardan çıkmama eylemi başlattı. Üzülmez, Gelik, Armutçuk ve Amasra’da dün sabah gece vardiyası ocaktan çıkmadı ve gündüz vardiyası da kendilerini ocağa kilitledi” ifadelerine yer verdi. 

Sözcü gazetesi manşetin altındaki haber için, “3000 maden işçisi kendini ocağa kilitledi” başlığını kullandı ve “Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun özelleştirilmesinin önünü açan Torba Yasa, maden işçilerini isyan ettirdi. Dün, Zonguldak başta olmak üzere pek çok maden ocağında eylem vardı. İşçiler, ‘Özel sektör ölüm demek, maddenin geri çekilmesini istiyoruz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Özel kömüre yeraltında işçi direnişi” başlığıyla yer verdi ve “TTK’da özelleştirmenin yolunu açan torba yasa maddesine karşı maden işçileri eyleme geçti. Kendilerini ocaklara kilitleyen işçilerin tek talebi maddenin geri çekilmesi” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design