Anasayfa / Medya izleme / “Paralar deplasmanda”

09 Kasım

“Paralar deplasmanda”

Günün haberi yine Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer aldı.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Paralar deplasmanda” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Aralarında kulüp başkanlarının da bulunduğu birçok işadamı, vergi avantajı ve mahremiyet sağlayan Malta ve Jersey’de ortaya çıktı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın 6, Galatasaray’ın eski başkanı Ünal Aysal’ın 2, Futbol Federasyonu Başkanvekili Servet Yardımcı’nın ise 6 off-shore şirketi var. Cumhuriyet’e konuşan Yıldırım, kredi bulmak için Malta’yı tercih ettiğini söyledi. Aysal ve Yardımcı’ya göre ise amaçları vergi kaçırmak değil” ifadeleri kullanıldı.

“Hayat size Paradise!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Hayat size Paradise!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları, dayısı ve yeğeni, ‘vergi cehennemi’ Türkiye’deki yükümlülüklerden kurtulmak için ‘vergi cenneti’ Malta’da kurdukları şirketlerle yurttaşların zaman zaman net gelirlerinin tamamına yaklaşan yüzlerce vergi ve harçtan kurtuldu. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 494 kod altında bir araya getirdiği vergi, harç ve cezaların getirdiği yük, hükümetin TBMM’ye sunduğu torba yasa tasarısı ile daha da artırılıyor. Hükümet sadece 2018 yılında, ‘vergi adaletsizliğine’ yol açtığı için eleştirilen dolaylı vergilerle vatandaşın cebine daha da fazla elini atacak. Ekonomistlerin ortaya çıkması olası ekonomik dalgalanmalar nedeniyle ek vergiler getirilmesine kesin gözüyle baktığı 2018’de 127,3 milyar TL ‘Gelir Vergisi’, 70,7 milyar TL ‘Kurumlar Vergisi’ tahsilatı planlanıyor” ifadelerine yer verildi.      

Evrensel gazetesi ise sürmanşetindeki, “Kendilerine cennet, halka cehennem” başlıklı haberinde, “Dünyanın en zenginlerinin, ülkelerinde vergi ödememek için yöneldikleri vergi cennetlerindeki sırları bir bir ortaya saçılıyor. Ortaya çıkan belgelerde adı geçen Türkiyeli siyaset ve iş dünyasının temsilcileri, 'her şey yasal' savunması yapıyor. Bu savunmanın sahipleri devasa varlıkları eksilmesin diye vergi kaçırırken, ülkenin sabit gelirli vatandaşları, mal satın almadan telefonla konuşmaya, her adımda vergi ödüyor. Vergi cennetlerindeki yatırımların araştırılması için HDP tarafından Meclis’e önerge verildi. Önerge sahiplerinden Filiz Kerestecioğlu, ‘Üst temsildeki siyasetçilerin yakınlarının ‘Vergi Cenneti’ belgelerinde isimlerinin geçmesi kamuoyu vicdanını yaralamaktadır’ dedi. CHP’li Aykut Erdoğdu da, vatandaşlardan ağır vergiler alınırken, siyasetçi yakınları ve zenginlerin vergi cennetlerine kaçmasını ‘çürümüşlük’ olarak değerlendirdi” ifadelerini kullandı.     

“Hepsi aynı çocuklar!”

Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin manşetinde, “Hepsi aynı çocuklar!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Şemzinan olayının 12’nci yılında, davada yargılanan 3 ‘iyi çocuk’ da tahliye edildi. Umut Kitabevi’nin sahibi ve Şemzinan Belediye Eşbaşkanı Yılmaz, ‘İyi çocuklar ordusu’ndan söz ederken, Fikri Sağlar ise, ‘Bugünün derin devleti RETÖ’cülerden oluşabilir’ dedi. Her yerde hezimete uğrayan DAİŞ’liler için Afganistan üzerinden de Avrupa’ya bir koridor açıldığı ileri sürüldü. Afganistan’daki Türk Konsolosluğu üzerinden 18 DAİŞ üyesinin, Türk pasaportuyla Almanya, Fransa ve Avusturya’ya gönderildiği öne sürüldü. Rakka’dan kaçarak Dilok başta olmak üzere, sınır kentlerine yerleştirildikleri belirtilen DAİŞ’lilerin ilişkilerinin Türkiye tarafından kurulduğu belirtilirken, Dilok’ta DAİŞ üyelerine ait birçok hücre evlerinde şu anda üst düzey lider kadrolarının yaşadığı ileri sürüldü” ifadelerine yer verildi.  
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design