Anasayfa / Medya izleme / “Seri iflas riski”

13 Kasım

“Seri iflas riski”

Yandaş gazetelerden Yeni Şafak’ta, ABD’deki Reza Zarrab davasıyla ilgili panik manşete yansıdı.Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Seri iflas riski” başlıklı haber yer aldı. “Japon kredi derecelendirme kuruluşuna göre Türkiye’nin işi zor” üst başlığıyla verilen haberde, “Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, Türkiye’de hem ekonomik hem siyasal anlamda stresin artığını belirterek, ‘üç ayda bir yaptıkları şirket incelemelerini artık haftada bire indirdiklerini söyledi. Ökmen, ‘Başta inşaat sektöründe olmak üzere seri iflas riski büyüyor’ diye konuştu. Ökmen’e göre piyasalardaki stresin temel sebebi OHAL. OHAL’in peş peşe uzatılmasının, piyasalarda ‘Artık OHAL kalıcılaştı’ algısı yarattığını vurgulayan Ökmen, yatırım ortamının hukuk ve demokrasi açısından iyileştirilmesinin temel öncelik olduğunu söyledi” ifadeleri kullanıldı.

“Suriyeli mültecilerin parası kayıplarda!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Suriyeli mültecilerin parası kayıplarda!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Sayıştay, İŞKUR’un hesaplarının da doğru ve güvenilir olmadığını ortaya çıkardı. Sayıştay denetçilerinin hazırladığı raporda, İŞKUR’un mali hesaplarına ilişkin çok sayıda usulsüzlük ve hatalı işlem tespiti yer aldı. Denetim raporlarına göre, kurumun kullanımına tahsis edilen taşınmazlar mali tablolara yansıtılmadı. Bir diğer sorunlu uygulama ise kurumun, maddi duran varlıkların ekonomik ömürlerini ve değerlerini artırmaya yönelik yaptığı bakım onarım harcamalarını doğrudan gider olarak göstermesi. Denetim raporunda en dikkati çeken tespit ise Suriyeli mültecilerin topluma entegrasyonu için kurumun banka hesaplarına gönderilen paranın ve bu paradan yapılan harcamaların kayıt altına alınmadığı oldu. Hatay Valiliği tarafından ‘2016 yılı Geçici Koruma Statüsündeki Suriyeli Nüfusun Toplumsal Uyumu için Sosyal Destek Programı’ kapsamında Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün hesabına gönderilen paranın ve bu paradan gerçekleşen harcamaların kayıt altına alınmadığı tespit edildi” ifadeleri yer aldı. 

“Virgülü bile aynı”

Yeni Şafak gazetesi manşetinde, “Virgülü bile aynı” başlıklı habere yer verdi: “ABD’deki Reza Zarrab iddianamesi, New York Bölge Savcısı Preet Bharara ile FETÖ arasındaki ilişkinin en açık delili oldu. Bhrara, FETÖ’cü polislerin 17 Aralık kumpasında hazırladığı fezlekelerin virgülüne bile dokunmadı. Hatta yazı karakteri, başlıkta kullanılan renkler ve vurgu için italik yapılan kelimeler bile aynı. Savcı Bharara, illegal fezlekedeki dipnotları da kopyalayıp iddianameye koydu. İddianameyi kabul eden Hakim Richard Berman’ın FETÖ bağlantıları dikkat çekiyor. Berman, FETÖ’nün 8-9 Mayıs 2014’te İstanbul’da düzenlediği sempozyuma katılmıştı. İstanbul Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada tutuklanan ABD konsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un, 17 Aralık kumpasının başındaki isim olan eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile görüştüğü tespit edilmişti. İddianame ve fezlekedeki benzerlikler, ‘Dosya ABD’de mi hazırlandı?’ sorusunu da akla getiriyor.”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design