Anasayfa / Medya izleme / “AYM OHAL suskunu”

14 Kasım

“AYM OHAL suskunu”

Suruç katliamı davasının üçüncü duruşmasıyla ilgili gelişmeler yalnızca Evrensel gazetesinde yer bulabildi.


Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “AYM OHAL suskunu” başlıklı haber yer aldı. “16 aylık süreçte neredeyse hiçbir hak ihlali başvurusu hakkında karar veremedi” üst başlığıyla verilen haberde, “Hak ihlalleri konusunda karar verici olması gereken Anayasa Mahkemesi, darbe girişiminden sonra birçok anayasal hakkın sınırlandırılmasına seyirci kalıyor. AYM’den 16 aylık OHAL sürecinde neredeyse hiçbir hak ihlali kararı çıkmadı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri de artık AYM’den umudu kestiğinin mesajını verdi. Toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren birçok dosya Yüksek Mahkeme’nin kararını bekliyor. Aralarında Cumhuriyetçilerin de olduğu 150’ye yakın tutuklu gazeteci, 10 tutuklu HDP’li milletvekili, CHP’li Berberoğlu, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve barış akademisyenlerinin dosyaları hala karara bağlanmış değil” ifadeleri kullanıldı.

Gazete manşetin altında ise, “Kış ağır geçecek” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Türkiye ekonomisi ile ilgili peş peşe olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası verilerine göre cari açık eylül ayında 4.53 milyar dolar ile 4.13 milyar dolar olan beklentilerin üzerinde gerçekleşerek rekor kırdı. 12 aylık cari işlemler açığı ise 39.27 milyar dolar oldu. Merkez Bankası kasım ayı beklenti anketinde yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 9.89’dan yüzde 10.68’e sıçradı. Yıl sonu dolar kuru beklentisi ise 3.8624’e çıktı. IMF’ye göre azalan mali destek ve sıkı para politikasıyla 2018’de Türkiye’nin büyümesi yavaşlayacak” ifadeleri yer aldı.  

Benzer bir habere Sözcü gazetesi de manşetinde yer verdi. Gazete, “Ekonomi, tekerleği patlak kamyon gibi, üstelik fren de yok!” başlıklı haberinde, “Türkiye’nin, 2001 krizindeki sürece çok benzer günler yaşadığını belirten Durmuş Yılmaz, ‘Ekonomi dışarıdan kuşatılmış gibi…’ dedi ve devam etti: ‘Her şeye tek bir ses karar veriyor. Bir numaralı sorun şeffaf olmamak. 2001’deki sürece çok benzer günlerdeyiz. Sayısız bitçe dışı harcama var, nereye gittiğini bilmiyoruz. Türkiye en yüksek büyümeyi 1930’larda sağladı. Bu akıl, niye şimdi işlemiyor? Açılan tek bir fabrika var mı? Yok… Tekerleği patlak kamyon gibi gidiyoruz, üstelik fren de yok!” ifadelerine yer verdi. 

“Suruç davasında sanık davaya getirilmeyecek”

Suruç katliamı davasının üçüncü duruşması dün görüldü.

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Suruç davasında sanık davaya getirilmeyecek” başlığıyla yer verdi ve “Urfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD’in canlı bomba saldırısı sonucu 33 gencin yaşamını yitirmesine ilişkin açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü. Davanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin yine duruşmaya getirilmedi. Avukatların ve müştekilerin sanığın davaya getirilme talebini ise mahkeme kabul etmedi. Dava sonunda yapılmak istenen açıklamaya da müdahale edildi” ifadelerini kullandı.
 
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design