Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 117

18 Kasım

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 117

Gazeteci davalarında tahliye çıkmazken son tutuklamalarla cezaevindeki gazeteci sayısı en az 155 oldu

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent’in terör suçlamalarıyla 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın dördüncü duruşması 17 Kasım günü Hakkâri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada savcılık esas hakkındaki mütalaasını sundu ve Türfent’in sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasını istedi. Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme tutukluluk hâlinin devamına hükmetti ve davayı 15 Aralık tarihine erteledi.

13 Mayıs 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan Türfent duruşmaya SEGBİS aracılığıyla Van Cezaevi’nden katıldı. Türfent’in avukatlarından Harika Günay Karataş mahkeme salonundan savunma yaparken avukat Barış Oflas ise Türfent’le birlikte duruşmaya Van Kapalı Cezaevi’nden bağlandı.

Duruşmada önce üç tanığın ifadesi okunurken iki tanık da SEGBİS aracılığıyla Yüksekova’dan bağlandı. Mahkemede okunan tanık ifadelerinden sonra söz alan Nedim Türfent beyanların doğru olmadığını söyledi. Savunmasını yine Kürtçe yapan Türfent, “Yüksekova’da sokağa çıkma yasağı başladığı sırada Yüksekova’yı gazetecisiz bırakmak istediler. Tek tip haber çıksın istediler. Twitter’da JİTEM isimli hesaptan defalarca tehdit edildim. Bu sıradan bir tehdit değildi. Kamuoyu baskısı olmasaydı ben şu an burada olmayabilirdim,” dedi.

Hakkındaki dosyanın polis zoruyla alınan ifadelere dayandırıldığını, kendisini gözaltına alan polislerin “seni en az 20 yıl içeride tutacak dosya hazırladık, kolay kolay çıkamazsın” dediklerini söyleyen Türfent, mahkemede dinlenen tanıkların ifadelerinin zorla imzalattırıldığını söylediklerini hatırlattı.

“Tanıkların polis ifadeleri noktası, virgülüne kadar aynı” diyen Türfent, “Zorla alınan tanık ifadeleri tutmayınca önce yeni tanık ifadelerine, sonra gizli tanık ifadesine başvurdular,” diye konuştu.

Duruşmada ifadesi okunan tanıklardan ilkinin 15 yaşında olduğu öğrenildi. Avukatlar tanığın ifadesinin Çocuk Koruma Kanunu'na uygun alınmadığını, bu nedenle hukuksuz olduğunu belirttiler. İkinci tanığın ifadesi ise başka dosyadan alındığı için Türfent'in avukatları tanığın bu davada dinlenmesi gerektiğini savundular. Avukatlar mahkemede ifadesi okunan üçüncü tanığın ifadesine ise tanığın ruh sağlığı yerinde olmadığı gerekçesiyle itiraz etti. Duruşmada bu tanığın başka bir dosyadaki ifadesinde yer alan tutarsız beyanatları okundu.

Duruşmaya Yüksekova 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nden bağlanan ilk tanık, Türfent’in gazeteci olduğunu sosyal medyadan bildiğini herhangi bir faaliyetine tanık olmadığını, emniyetteki ifadesini baskı ve uzun süreli hapis tehdidi altında verdiğini söyledi.

Duruşmaya yine Yüksekova 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nden bağlanan ikinci tanık ise Türfent’i tanımadığını söyleyerek mahkemede okunan emniyetteki ifadesinin kendisine ait olmadığını söyledi.

Tanıkların dinlenmesinden sonra tekrar söz alan Türfent, davayı bir “komplo” olarak niteledi ve 2015’te Yüksekova’da yaptığı ve elleri ters kelepçeyle bağlı yere yatırılmış bazı vatandaşlara polisin kötü muamelesini gösteren video haber nedeniyle hakkındaki dosyanın hazırlandığını savundu.

Duruşmada daha sonra şu an itibariyle yerlerinin tespit edilemediği bildirilen üç tanığın emniyetteki ifadeleri okundu.

Türfent’in avukatı Karataş ise mahkeme tarafından dinlenmediklerinden bu tanıkların ifadelerine itibar edilemeyeceğini, başka dosyalarda da bu tanıkların isimlerinin yer aldığını söyledi.

Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcılık, henüz dinlenmeyen üç tanığın dinlenmesinden vazgeçilmesini, önceki ifadeleriyle yetinilmesini istedi. Savcılık ayrıca tanık ifadelerinin işkence altında alındığına yönelik iddialara ilişkin somut bir delil bulunmadığını savundu.

Savcılık Türfent’in “silahlı terör örgütüyle organik bağ içerisinde” olduğu gerekçesiyle sevk maddelerince cezalandırılmasını ve tutukluluk hâlinin devamını istedi.

 

Mütalaanın ardından söz alan Türfent, “19 tanık mahkeme karşısında ifadelerinin işkence altında alındığını beyan etti. Savcı ya ifadeleri dinlemedi ya da siyasi saiklerle mütalaa veriyor” diye konuştu. Türfent, 555 gündür hapiste olduğunu, ancak savcılığın bunu değil sadece emniyette verilen ifadeleri göz önünde bulundurduğunu söyledi.

 

Türkiye’de gazeteciliğin karanlık bir dönemden geçtiğini söyleyen Türfent, “Yaptığımız suçsa bir genelge yayınlansın ve gazetecilik yapmak suçtur denilsin,” dedi. Kaçma şüphesi olmadığını, aldığı ölüm tehditlerine rağmen kaçmadığını söyleyen Türfent tahliyesini istedi.

 

Avukat Karataş ise savcının polis fezlekesinin dışına çıkmadığını, emniyette verilen ifadeler dışında mahkeme huzurunda yapılan hiçbir beyanı dikkate almadığını söyledi. Karataş, “Tanık ifadelerinin işkence altında alındığı beyanı bana ya da müvekkilime ait değildir. Bu sizin huzurunuzda ifade veren tanıkların beyanıdır,” dedi.

 

Türfent’in avukatları esas hakkındaki savunmalarını bir sonraki duruşmada verecek.

GYV operasyonunda 3 gazeteci tutuklandı

1 Kasım günü kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’na (GYV) yönelik olarak düzenlenen bir operasyonda gözaltına alınan gazeteciler Nuh Gönültaş, Mehmet Gündem ve Behram Kılıç 9 Kasım’da tutuklandı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce 17 ilde düzenlenen operasyonda toplam 111 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, 45 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 45 kişiden 21'i savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakılırken, 24 şüpheli Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edildi. Savcılık, ifadesini aldığı 24 şüpheliden 14'ünü serbest bırakırken, 10 şüpheliyi ise tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk etti. Nöbetçi Anadolu Sulh Ceza Hâkimliği sevk edilen 10 şüpheliden aralarında eski Milliyet gazetesi yazarı Mehmet Gündem ile gazeteci yazarlar Behram Kılıç ve Nuh Gönültaş'ın da bulunduğu dört şüphelinin "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan tutuklanmasına karar verdi. Hâkimlik, altı şüphelinin ise adlî kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakılmasına hükmetti.

Üç gazetecinin tutuklanmasıyla Türkiye’de cezaevinde bulunan gazeteci sayısı en az 155 oldu. Ayrıntılı listeye buradan erişilebilir.

 

Altanlar davasında avukatlar salondan çıkarıldı

 

Ahmet ve Mehmet Altan ile gazeteci Nazlı Ilıcak’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşması 13 Kasım günü İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada Altan kardeşlerin dört avukatının tamamı savcının mütalaasını sunmasının öncesinde soruşturmanın genişletilmesine dair taleplerini sunmak için konuşmak isteyince mahkeme başkanınca söz verilmeden konuştukları gerekçesiyle mahkeme salonundan dışarı çıkarıldı. Altanların avukatları reddi hâkim talebinde bulundu ancak talep duruşma sonunda mahkemece reddedildi.

Mahkeme heyeti ayrıca dava kapsamında tutuklu bulunan altı sanığın hepsinin tutukluluklarının devamına karar verdi. Mahkeme avukat görüşüne yönelik kısıtlamaların kaldırılması yönündeki talepleri de reddetti.

Duruşmayla ilgili Ahmet ve Mehmet Altan ile Nazlı Ilıcak’ın savunmalarını da içeren ayrıntılı habere buradan erişilebilir.

Duruşmada avukatların mahkeme salonundan çıkarılmasına uluslararası ifade özgürlüğü örgütleri ve İstanbul Barosu tepki gösterdi.

 

Özgürlükçü Demokrasi yöneticilerine hapis cezası

 

Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Yılmaz Yıldız ve Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul’a 10’ar ay hapis cezası verildi.

16 Kasım günü İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya yargılanan gazeteciler katılmadı. Mahkeme Yıldız ve Yasul’a “Örgütlerin cebir ve şiddet içeren söylemlerini yayınlamak” gerekçesiyle birer yıl hapis cezası verdi ancak daha sonra cezayı 10’ar aya indirdi. Mahkeme ayrıca hükmün açıklanmasının 5 yıl geri bırakılmasına karar verdi.

 

Odatv ve Cumhuriyet’e Paradise Papers davası

 

Başbakan Binali Yıldırım ve oğulları, kamuoyunda Paradise Papers (Cennet Belgeleri) olarak bilinen ve dünyanın dört bir yanından politikacı ve işadamlarının vergi cennetlerindeki yatırımlarına ilişkin sırları açığa çıkaran belgelere dair yaptıkları haberler nedeniyle Cumhuriyet gazetesi ve Odatv sitesine toplam bir milyon liralık tazminat davası açtı.

Yıldırım ailesi "kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu" gerekçesiyle Odatv İmtiyaz Sahibi Soner Yalçın ve Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu'dan şikâyetçi oldu. Odatv’nin 15 Kasım tarihli haberine göre, Yıldırım'ın avukatı aracılığıyla Anadolu 28. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sunulan dava dilekçesinde, belgelerle ilgili yayımlanan üç haber nedeniyle Binali Yıldırım için 250 bin, Erkam Yıldırım için 125 bin ve Bülent Yıldırım için 125 bin lira manevi tazminatın Yalçın ve Terkoğlu'ndan tahsil edilmesi istendi.

Cumhuriyet gazetesine yönelik açılan davada da yine Binali Yıldırım ve iki oğlu adına 500 bin lira tazminat talep ediliyor.

Hukukçu Yaman Akdeniz Twitter hesabında belgelerle ilgili pek çok habere erişim yasağı getirildiğini duyurmuştu.

 

Ai Weiwei’den Zehra Doğan’a mektup

Çinli sanatçı ve aktivist Ai Weiwei Uluslararası Yazarlar Birliği'nin (PEN) her yıl 15 Kasım'da düzenlediği Hapisteki Yazarlar Günü etkinliği çerçevesinde cezaevinde bulunan ressam ve gazeteci Zehra Doğan’a bir mektup yazdı.

Kapatılan Jin Haber Ajansı editörlerinden Zehra Doğan, hakkında örgüt propagandası suçlamasından kesinleşmiş 2 yıl 11 ay 22 gün hapis cezası nedeniyle cezaevinde bulunuyor. Doğan, Haziran ayında tutuklanmıştı.

Mektubunda "İfade özgürlüğünün kısıtlandığı otoriter bir toplumdan gelmeme rağmen, günümüzdeki gerçekliği yansıtan bir resim yaptığı için bir sanatçının tutuklanması karşısında şoke oldum” diyen Ai Weiwei, hükümetten düşünceleri yüzünden hapiste bulunan herkesi serbest bırakmasını talep ettiğini belirtti.

 

Binali Erdoğan için yapılan tahliye talebi reddedildi

Sosyal medya mesajlarıyla “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği suçlamasıyla 20 Ekim tarihinde tutuklanan gönderilen eski TRT kameramanı Binali Erdoğan için yapılan tahliye talebi reddedildi.

Erdoğan hâlen Buca Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

 

Cezaevinde bulunan gazeteciler

 

1    Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri

2    Abdullah Kılıç, Habertürk

3    Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri

4    Abdulvahap İş, Serbest gazeteci

5    Ahmet Altan

6    Ahmet Feyzullah Özyurt

7    Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi

8    Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi

9    Ahmet Şık

10    Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı

11    Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)

12    Akın Atalay, Cumhuriyet

13    Alaattin Güner, Cihan meya direktörü

14    Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü

15    Ali Aşikar – Azadiya Welat

16    Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı

17    Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı

18    Ali Ünal, Zaman köşe yazarı

19    Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi

20    Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü

21    Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek

22    Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi

23    Ayşe Nazlı Ilıcak

24    Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman

25    Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar

26    Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi

27    Bayram Kaya, Zaman muhabiri

28    Behram Kılıç

29    Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi

30    Binali Erdoğan, TRT kameramanı

31    Burak Ekici, BirGün gazetesi internet editörü

32    Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri

33    Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı

34    Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi

35    Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar

36    Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü

37    Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni

38    Çağdaş Erdoğan, foto muhabir

39    Deniz Yücel, Die Welt

40    Emin Demir, Serbest Gazeteci,

41    Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,

42    Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü

43    Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü

44    Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü

45    Erdoğan Alayamut, Dihaber

46    Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı

47    Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü

48    Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum

49    Faruk Akkan, Cihan Ajansı

50    Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi

51    Fevzi Yazıcı

52    Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı

53    Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi

54    Gültekin Avcı

55    Habip Güler, Eski Zaman muhabiri

56    Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen

57    Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı

58    Hakan Taşdelen

59    Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)

60    Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı

61    Hamza Günerigök, TRT spikeri

62    Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı

63    Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı

64    Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü

65    Havva Cuştan, ETHA muhabiri

66    Hayati Yıldız, Azadiya Welat

67    Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı

68    Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri

69    Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar

70    İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü

71    İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü

72    İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri

73    İdris Sayılgan, DİHA

74    İsmail Avcı, Zaman

75    İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı

76    İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi

77    İsminaz Temel, ETHA editörü

78    Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri

79    Kemal Özer, Evrensel

80    Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni

81    Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu

82    Mehmet Ali Ay

83    Mehmet Altan

84    Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,

85    Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni

86    Mehmet Güleş, DİHA

87    Mehmet Gündem

88    Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman

89    Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar

90    Meltem Oktay, DİHA

91    Meşale Tolu, ETHA çevirmen

92    Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü

93    Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü

94    Mizgin Çay – Radyo Karacadağ

95    Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni

96    Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri

97    Murat Avcıoğlu, Zaman

98    Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

99    Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi

100    Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni

101    Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,

102    Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi

103    Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)

104    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü

105    Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri

106    Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı

107    Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni

108    Nedim Türfent,DİHA

109    Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi

110    Nuh Gönültaş

111    Nur Ener, Yeni Asya

112    Nuri Durna, TRT

113    Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi

114    Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi

115    Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü

116    Osman Yakut, Zaman Antalya

117    Ömer Faruk Aydemir, İHA istihbarat şefi

118    Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri

119    Özcan Keser, TRT muhabiri

120    Özkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi

121    Rabia Özkaya, Özgür Halk

122    Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri

123    Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri

124    Sadık Demir – Radyo Karacadağ

125    Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri

126    Salih Erbekler – Radyo Karacadağ

127    Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü

128    Selman Keleş, Dihaber

129    Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi

130    Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi

131    Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri

132    Serkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı

133    Seyid Kılıç, TRT Haber

134    Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi

135    Şahabettin Demir, DİHA muhabiri

136    Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı

137    Şeref Yılmaz, Irmak TV,

138    Şerife Oruç, DİHA muhabiri

139    Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı

140    Togay Okay, Özgür Gelecek

141    Tunca Öğreten, eski Diken editörü

142    Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya

143    Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı

144    Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni

145    Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi

146    Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri

147    Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü

148    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)

149    Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü

150    Yener Dönmez, Habervaktim sitesi

151    Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni

152    Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü

153    Zafer Özsoy

154    Zehra Doğan, Jinha

155    Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design