Anasayfa / Medya izleme / “Kaybeden Türkiye”

20 Kasım

“Kaybeden Türkiye”

Evrensel gazetesinin manşeti, günün en dikkat çeken haberi oldu.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Kaybeden Türkiye” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP’nin hazırladığı, ‘OHAL, İş Dünyası ve Kaybeden Türkiye’ raporuna göre KHK’lerle OHAL’in gerekçesi dışında ekonomi ile ilgili düzenlemeler yapılması, yerli ve yabancı firmalar için risk ve belirsizlik oluşturuyor. Bu, yatırımların yavaşlamasına ve askıya alınmasına neden oluyor. Birçok şirkete el konulması da yatırımcılarda tedirginlik yaratıyor. Raporda şu tespitler yer alıyor: OHAL nedeniyle Türkiye’den ithalat yapan şirketler başka ülkelere kayıyor, uluslararası firmaların CEO’ları ve üst düzey yöneticileri Türkiye’ye gelmiyor, Batılı turist başka ülkelere gidiyor, kongre organizasyonları için Türkiye tercih edilmiyor. Ekonomik göstergeler de OHAL’den sonra hızla bozuldu” ifadeleri kullanıldı.  

“Günleri var, hakları yok”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Günleri var, hakları yok” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Çocuklar günlerine şiddetin, savaşın, göçün, işçiliğin, ölümün girdabında girdiler. Türkiye, çocuklar için kötülüğü sürekli büyüten bir yer! Avrupa’da çocuk yoksulluğunda en kötü ülke olan Türkiye’de çalışma hayatında iki milyona yakın çocuk var. Geçen yıl, oyun ve eğitim yerine çalışmak zorunda bırakılan en az 56 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Cezaevindeki çocuk sayısı sürekli artıyor. 2016 yılında 2 bin 106 çocuk özgürlüğünden mahrum bırakıldı. Çocuklara cinsel istismar vakaları son on yılda yüzde 700 arttı. Sadece 2016’da açılan dava sayısı 15 bini aştı. Bölgede şehirlere yağan bombalardan, oyuncak diye oynadıkları savaş artıklarından ölen çocuk sayısı artıyor. Diyarbakır Barosunun hazırladığı rapora göre, 2016 yılında evlenen her 100 kişiden 18’i maalesef çocuk” ifadelerine yer verildi.  

Cumhuriyet gazetesi benzer bir habere ön sayfasının altında, “Mahpus çocuklara işkence de ‘serbest’!” başlığıyla yer verdi: “Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin (CİSST) hazırladığı rapor, Dünya Çocuk Günü’nde cezaevlerindeki çocukların yaşadıkları ihlalleri gözler önüne serdi. Çıplak arama, istem dışı sevk, işkence, hücre cezası, akran şiddeti başlıca ihlallerden. Türkiye’de 7 Nisan 2017 tarihli verilere göre 2 bin 800 çocuk mahpus var. Rapora göre en fazla şikayet Sincan Çocuk Cezaevi’nden geliyor. Şikayette bulunan 203 çocuktan 111’i işkence ve kötü muamele mağduru olduğunu belirtiyor.”   

Birgün gazetesi ise manşetin yanındaki, “Çocuk gününde karne içler acısı” başlıklı haberinde, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, Türkiye’deki çocukların içler acısı halini bir kez daha gözler önüne serdi. SGK’ye göre 1 milyon 170 bin çocuk işçi, çırak adıyla çalıştırılıyor. 10 bölge barosu, geçen yıl evlenen her 100 kişiden 18’inin çocuk olduğunu, çocuğa yönelik 15 bin 51 cinsel istismar davası açıldığını kaydetti. 2 bin 106 çocuk ise özgü

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design