Anasayfa / Medya izleme / “10 Ekim katliamını planlayan polis takibindeymiş!”

21 Kasım

“10 Ekim katliamını planlayan polis takibindeymiş!”

Günün haberi yine Evrensel gazetesinin manşetinde yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Katliamı planlayan polis takibindeymiş!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “10 Ekim Ankara Katliamı’nın firari sanıklarından Edremit Türe’nin, el Kaide üyesi olarak emniyet tarafından 2012 yılından beri takip altında olmasına rağmen yakalanmadığı ortaya çıktı! Bütün bunlara rağmen Kırşehir’e gelen, burada günlerce kalan Türe, hiçbir engelle karşılaşmadan Türkiye’ye defalarca girip çıktı. Türe, 10 Ekim Ankara Katliamı iddianamesinde katliamı organize eden isimler arasında yer alırken, yarın görülecek 10 Ekim davası açısından da kritik isimlerden biri. Hakkında takip kararı bulunan bir kişinin elini kolunu sallayarak, ülkeye defalarca girip çıkması ve katliamlarda rol alması ‘Bu nasıl takip?’ sorusunu akıllara getirdi” ifadeleri kullanıldı. 

Benzer bir haber Birgün gazetesinde manşetin altında, “IŞİD bombacılarının adresleri biliniyormuş” başlığıyla yer aldı. Haberde, “Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen belge, IŞİD katliamlarıyla ilgili bir skandalın ortaya çıkmasına neden oldu. Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 08.05.2015 tarihli 37-26 soruşturma sayılı yazılardan özetle Suruç ve Ankara katliamlarını düzenleyenlerin ve bombacılarının bilindiği anlaşıldı. Belgeye göre Adıyaman’ı IŞİD bomba merkezine ve bombacı birimine dönüştüren Mustafa Dokumacı adlı örgüt üyesi ile birlikte diğer şüpheliler de dinlendi; potansiyel bombacılar Kasım Dere ve Mahmut Gazi Dündar ile ilgili bilgiler tespit edildi. Öte yandan Yunus Emre Alagöz de dinlenenler arasındaydı. ‘Suruç bombacısı’ olarak bilinen Yunus Emre Alagöz’ün dinlenmesine rağmen bir şey yapılmaması dikkat çekti. Dinleme tapeleri de belgeye eklendi” ifadelerine yer verildi. 

“Halkbank için BBDK devrede”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “BDDK devrede” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “ABD’deki Sarraf davası nedeniyle Halkbank ile bazı bankalara ceza verileceği iddiaları, BDDK’yi harekete geçirdi. BDDK’nin ‘bir bankanın devredilmesi süreci’yle ilgili yeni yönetmeliği, ‘ABD’nin Halkbank’a vereceği cezaya hazırlık mı yapılıyor’ sorusuna neden oldu. BDDK Başkanı ise düzenlemenin bu nedenle yapılmadığını ileri sürdü. Sarraf davasında dün yapılması planlanan 12 kişilik jüri seçimi 27 Kasım’a ertelendi. Sanık ifadelerinin alınacağı jürili ilk duruşmaya zaman kaybetmeden başlanacağı duyuruldu. Dün New York’taki oturumda Halkbank yöneticisi Atilla hazır bulundu. Geçen haftaki ara duruşmaya gelmeyen Sarraf ve avukatları ise yine yoktu” ifadeleri kullanıldı.

Gazetenin manşetinde ise, “Ortak kumpas tazminatı” başlıklı haber yer aldı: “28 Şubat döneminde kurulan Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) fişlemeleri, 2008’de Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Bugün gazetesine sızdırıldı. Gazete, BÇG fişlemelerine dayanarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK’ye yasadışı örgüt üyeleri ile Alevi-Kürt 10 bin kişiyi aldığına dair haber yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, haberi mahkemeye taşıdı. Mahkemenin bilgi istediği Başbakanlık Güvenlik İşleri Müdürlüğü, gerçeğe aykırı fişlemeleri doğruladı. Kılıçdaroğlu’nun avukatları bu kez Başbakanlık aleyhine dava açtı. Süreç Danıştay’a kadar uzadı. Danıştay kusurlu bulduğu Başbakanlık’ın Kılıçdaroğlu’na tazminat ödemesi kararı verdi. Başbakanlık’ın karara itirazı da Danıştay tarafından reddedildi

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design