Anasayfa / Medya izleme / “Oğuz Güven’e 3 yıl 1 ay tweet cezası”

22 Kasım

“Oğuz Güven’e 3 yıl 1 ay tweet cezası”

Oğuz Güven’e verilen hapis cezası gazetelerin bir kısmında yer buldu. Ayşenur Parıldak'ın 7.5 yıllık mahkumiyeti ise hiçbir gazetede yer almadı.


cumhuriyet.com.tr yayın yönetmeni Oğuz Güven, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cumhuriyet habere manşetinde, “Yargının sefaleti” başlığıyla yer verdi ve “Gazetemizin internet sitesi cumhuriyet.com.tr’nin yayın yönetmeni Oğuz Güven, 52 saniye içinde silinen tweet nedeniyle 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme cezayı ertelemedi. Duruşmanın ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapan Güven, ‘Acı acı gülümsemek zorunda kalıyorum. Hukuk biçilmiştir ve üstüne söyleyecek başka bir şey yok’ dedi” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Adalet 52 saniyede yerle bir edildi” başlığını attı ve “Cumhuriyet gazetesi İnternet Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, 3 yıl 1 ay 2 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelenmezken, avukatlar istinaf mahkemesine başvuracaklarını açıkladı” dedi.  
Sözcü birinci sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Gazeteci Güven’e 3 yıl hapis” başlığını kullandı ve “Cumhuriyet’in internet yayın yönetmeni Oğuz Güven’i, PKK ve FETÖ propagandasından mahkum ettiler” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Oğuz Güven’e 3 yıl 1 ay tweet cezası” başlığıyla yer verdi ve “Cumhuriyet gazetesi internet sitesi genel yayın yönetmeni Oğuz Güven, tweet nedeniyle iki ayrı suçtan toplam 3 yıl 1 ay 2 gün hapis cezasına çarptırıldı” ifadelerini kullandı.

“Her gün biraz daha fazla fakirleşiyoruz”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Her gün biraz daha fazla fakirleşiyoruz” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Enflasyon riski, ABD ve Avrupa ile gerilen ilişkiler, Sarraf davası ve hükümetin Merkez Bankası’nı hedef alan açıklamaları piyasaları allak bullak etmeye devam etti. Dolar dün tarihi zirvesini yaparken Avro da çıkışını sürdürdü. TL, gelişmekte olan piyasalar içinde en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Merkez Bankası, borç alma limitlerini gecelik vadede sıfırladı, gündüz ise iki katına çıkardı. Bu hamle piyasalarda örtülü faiz artışı olarak yorumlandı. Ancak ekonomistler ve yatırımcılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beklentisinin aksine Merkez Bankası’ndan faiz artışı konusunda net adımlar bekliyor” ifadeleri yer aldı.   

Sözcü gazetesi ise manşetindeki, “Hayaller 1.97, gerçekler 3.97” başlıklı haberinde, “ABD Doları dün tüm zamanların rekorunu kırarak 3.9781 lirayı gördü. Merkez Bankası’nın örtülü faiz artışıyla 1-2 kuruş geriledi. Oysa iktidarın, 2013 yılında Meclis’e sunduğu 10’uncu 5 Yıllık Kalkınma Planı’nda doların 2018’de 1.97 lira olması öngörülüyordu. Bu rakam yıllar önce aşılmıştı. 2018 gelmeden dolar 4 liraya yaklaştı” ifadelerini kullandı.

“Suç unsuru varsa Alagöz neden yakalanmadı?”

Evrensel gazetesi sürmanşetinde, “Suç unsuru varsa Alagöz neden yakalanmadı?” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Adıyaman Emniyeti aralarında 10 Ekim Katliamı bombacısı Yunus Emre Alagöz, Diyarbakır HDP Mitingi bombacısı Orhan Gönder ve Dokumacılar Grubu lideri Mustafa Dokumacı’nın bulunduğu 24 kişi hakkında yaptığı telefon dinlemelerinin ardından fayda elde edilemediği sonucuna vardığı ortaya çıktı. Kayıtların imhası istendi. Ancak 10 Ekim Katliamı’nın bombacısı Yunus Emre Alagöz’ün dinlemelerinde ‘suç unsuru’ tespit edildi. ‘Suç unsuru’ tespit edilmesine rağmen hakkında herhangi bir işlem yapılmayan ve yakalanmayan Yunus Emre Alagöz, aylar sonra 102 kişinin hayatını kaybettiği 10 Ekim Katliamı bombacısı oldu” ifadeleri yer aldı.

“Seçim Kurulu’nu da AKP’ye bağlıyorlar”

Birgün gazetesinin manşetindeki, “Seçim Kurulu’nu da AKP’ye bağlıyorlar” başlıklı haberde, “AKP, Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) değişiklik içeren teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Birçok kanun teklifinde olduğu gibi YSK’nın teşkilat yapısının belirlendiği kanun teklifinin satır aralarında da çok önemli değişiklikler var. Teklife seçim güvenliğini sarsan maddeler eklenirken, düzenleme ile sandık kurulu başkanları artık kura ile değil ilçe seçim kurulunca belirlenecek ve yalnızca memurlardan oluşacak. Siyasi partilerin müşahit sayılarına da kota geliyor” ifadelerine yer verildi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design