Anasayfa / Medya izleme / “Devletin polisini devletin muhbiri öldürmüş”

23 Kasım

“Devletin polisini devletin muhbiri öldürmüş”

Ankara Gar Katliamıyla ilgili duruşmada ortaya çıkan skandallar yalnızca Evrensel, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinde yer alabildi.10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 6. duruşması dün görüldü.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Devletin polisini devletin muhbiri öldürmüş” başlığıyla yer verdi ve “10 Ekim Katliamı sanıklarından Suphi Alpfidan’ın, bilgi aktardığını söylediği 3 polisten biri olan Hüseyin Gümüş’ün IŞİD’in içindeki emniyet muhbiri tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı! Antep Emniyeti’nde görev yapan Hüseyin Gümüş’ün ölümü basına, ‘IŞİD’in hücre evini tespit etmek amacıyla terör örgütü militanını takip ederken başından vurularak yaşamını yitirdi’ şeklinde yansımıştı. 10 Ekim davasının 6. duruşmasına skandallar damga vurdu. Antep emniyeti sanık Alpfidan’ın görüştüğünü söylediği polis yerine T.S isimli bir polisi tanık diye gönderdi! Dönemin Antep Emniyeti TEM Şube Müdür Yardımcısı B.B.D ise, IŞİD’lilerin Türkiye’de tedavi olmasına izin verilmesini, ‘IŞİD terör örgütü ilan edilmeden önce yaralanan örgüt mensupları hakkında adli işlem yapılmamış olabilir. ÖSO muamelesi yapılmış olabilir’ sözleriyle itiraf etti” ifadelerini kullandı.  

Cumhuriyet manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Polis IŞİD’lileri biliyor ama unutuyor!” başlığını attı ve “10 Ekim Katliamı davasında tanık olarak dinlenen eski Gaziantep TEM Müdür Yardımcısı Bestami Duman, IŞİD’le ilgili sorulara, ‘bilmiyorum, hatırlamıyorum’ diye yanıt verdi. Duman, kendi imzasını dahi hatırlayamadı. Tanık polislerin ifadeleriyle, polis Hüseyin Gümüş’ün basına yansıyan haberlerin aksine sokakta değil, evde polis muhbiri IŞİD’li Hanifi Çelik tarafından öldürüldüğü de ortaya çıktı” ifadelerine yer verdi.  

Birgün gazetesi manşetin altındaki haber için, “Polisi, Emniyet’in muhbiri öldürmüş!” başlığını kullandı ve “10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı’nda IŞİD’in saldırısı sonucu 102 kişinin öldüğü katliama yönelik davanın altıncı grup duruşması görülmeye devam etti. Miting öncesinde yaşanan katliamın davasında dönemin polis amirleri ile polis memurunun tanıklıklarına başvuruldu. Duruşmada polis amirleri ile yüzleştirildi. Tutuklu sanıklardan Suphi Alpfidan’ın ‘tanıyorum’ dediği eski Antep Terörle Mücadele Müdür Yardımcısı Bestami Duman bu açıklamayı reddeti” dedi.

Akşam gazetesi ise ön sayfasının altında, “Canlı bombalar katliama böyle geldi” başlıklı habere yer verdi: “Ankara Tren Garı önünde 2 yıl önce 102 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyen canlı bombaların olay yerine gelişlerine ilişkin görüntü kayıtları ortaya çıktı.”

“Hedefi sağ-sol kutuplaşması”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Hedefi sağ-sol kutuplaşması” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP lideri Erdoğan’ın bir süredir klasik İslami muhafazakar söyleminin yanına milliyetçiliği de eklemesi ve solun tüm renklerini hedef almasının altında 2019 seçim stratejisi yatıyor. Kulislerde Erdoğan’ın bu stratejiyle seçim öncesinde bir sağ-sol bloklaşması yaratmayı hedeflediği belirtiliyor. Erdoğan, bu strateji nedeniyle Meral Akşener öncülüğündeki İYİ Parti’yi ve bu partiden gelen eleştirileri görmezden geliyor. Aynı şekilde eski yol arkadaşı Abdullah Gül’ün, AKP politikalarına yönelik eleştirileri de bu strateji gereği Erdoğan tarafından suskunlukla karşılanıyor” ifadeleri kullanıldı.

“Halimiz harap”

Birgün gazetesi manşetinde, “Halimiz harap” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İktidara geldiği 2002’den bu yana her fırsatta geçmiş iktidarlar dönemindeki yoksulluğu anlatıp, bitireceğini ifade eden AKP’nin hükümetleri döneminde halkın alım gücü her geçen gün düşüyor. Birçok haneye et girmediği için yandaş marketlerde ‘ucuz et’ kampanyası başlatılmasına karşın yurttaşlar buna da ulaşamıyor. Pazar yerlerine alışverişe giden yurttaşlar tezgahları yalnızca seyretmekle yetiniyor. Buna karşılık şans oyunlarının oynandığı mekanlarda ise oturacak yer bulunamıyor. Uşus’un balıkçı esnafından Halil Gündüz, piyasada 8 TL’den başlayan ve 12 TL’ye kadar yükselen hamsinin kilogram fiyatının 5 TL’ye kadar düştüğünü ancak buna rağmen alıcı bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Kasap Ali Rıza Koçak, ‘Eskiden insanlar yarım kilo da olsa et ya da kıyma alırdı. Şimdilerde sakatat diye tabir ettiğimiz ürünlerimizin satışı yükseldi. Fiyatlar bu ürünlerde en düşük seviyede’ diye konuştu. Ulus Hali’nde manavı olan Doğukan Yılmaz ise akşam saatlerinde sebze ve meyve fiyatlarını gündüze oranla neredeyse yarı yarıya düşürdüklerinde satış yapabildiklerini anlattı” ifadeleri yer aldı.     

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design