Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 118

24 Kasım

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 118

Çağdaş Erdoğan hakkındaki iddianame tamamlanırken son tahliyelerin ardında cezaevindeki gazeteci sayısı 153 oldu

 
Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Çağdaş Erdoğan hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
2 Eylül günü Kadıköy’de MİT sosyal tesislerinin fotoğraflarını çektiği iddiasıyla gözaltına alınan ve 13 Eylül’de tutuklanan Erdoğan, “PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanıyor.
 
Erdoğan’ın sosyal medya hesapları ve kişisel sitesindeki paylaşımların ekran görüntülerine geniş olarak yer verilen 37 sayfalık iddianamede bu paylaşımlar her iki suçlamaya da kanıt olarak gösteriliyor.
 
Savcılık, Erdoğan’ın MİT tesislerinin fotoğrafını tesadüfen ve MİT tesisi olduğunu bilmeksizin çektiği açıklamasını “inandırıcılıktan yoksun” olarak nitelerken Çağdaş Erdoğan’ın “PKK/KCK talimat ve görevlendirmesiyle” ve “terör saldırıları planlaması kapsamında keşif mahiyetinde fotoğraflama yaptığı” iddiasında bulunuyor.
 
Erdoğan’ın “PKK/KCK ile organik ve hiyerarşik bağlantısını devam ettirdiği, örgütün talimat ve çağrılarına uygun hareket ettiği” savunulan iddianamede, Erdoğan’ın sosyal medya ve kişisel sitesindeki paylaşımlarıyla da birden çok kez terör örgütü propagandası yaptığı iddia ediliyor.
 
Erdoğan’ın davasında ilk duruşmanın ne zaman yapılacağı henüz belli olmadı.
 
Gazeteciler Alayumat ve Akman’a 45’er yıl hapis istemi
 
Kapatılan Dihaber muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman’la ilgili hazırlanan iddianame Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İki gazeteciye 45’er yıl hapis cezası istendi.
 
İddianamede, Alayumat ve Akman’ın yaptıkları haberler ve WhatsApp yazışmaları delil gösterilerek iki gazeteciye “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “Örgüte üye olma” suçlamaları yöneltildi.
 
Alayumat ve Akman 14 Temmuz’da “makûl şüphe” gerekçesiyle Antep’in İslahiye ilçesinde gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan iki gazeteci Antep’ten Hatay’a getirilerek 13 gün burada gözaltında tutulmuştu. 27 Temmuz’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından gazeteci Akman serbest bırakılırken, Alayumat “casusluk” iddiasıyla tutuklanmıştı.
 
10 gazetecinin yargılandığı dava 13 Şubat’ta başlıyor
 
Aralarında BirGün gazetesi editörlerinden Burak Ekici’nin de bulunduğu 10 gazetecinin yargılanmasına 13 Şubat 2018 tarihinde başlanacak.
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, 24 Kasım günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda gazetecilere davanın “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla açıldığını duyurdu.
 
10 Ağustos günü 11 gazeteci ByLock kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alınmış, dokuzu tutuklanmıştı. Ekici ile beraber tutuklananlar arasında Muhsin Pilgir (Eski Zaman gazetesi ve Cihan Haber Ajansı muhabiri), Ömer Faruk Aydemir (İHA istihbarat şefi), Sait Gürkan Tuzlu (Kapatılan Cihan Haber Ajansı'nın muhabiri), Cüneyt Seza Özkan (Eski Samanyolu Televizyonu Haber Yönetmeni),  Ahmet Feyzullah Özyurt, Mutlu Özay (Cihan Haber Ajansı muhabiri), Mehmet Ali Ay ve Yasir Kaya (spor spikeri) bulunuyordu.
 
Zaman muhabiri Ayşenur Parıldak’a 7 yıl 6 ay ceza
 
Kapatılan Zaman gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak, 21 Kasım günü "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak" suçlamasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 
Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Parıldak ve avukatı katıldı. Esas hakkındaki savunmasını yapan Parıldak, ByLock kullandığı ve suç içerir tweetler attığı yönündeki suçlamaları reddetti ve "Tek suçum Zaman gazetesinde çalışmak. Keşke çalışmasaydım,” dedi.
 
Mahkeme, Parıldak'ı önce 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmalardaki iyi hâlini dikkate alan mahkeme, takdiriî indirimle cezayı 7 yıl 6 ay hapse indirdi.
 
Cumhuriyet internet yönetmeni Oğuz Güven’e 3 yıl 1 ay ceza
 
Cumhuriyet gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölümüne ilişkin atılan tweet nedeniyle yargılandığı davada toplam 3 yıl, 1 ay, 2 gün hapis cezasına çarptırıldı.
 
21 Kasım günü İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Güven ve avukatı katıldı. Güven, "FETÖ propagandası yapmak" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün, "PKK terör örgütünün açıklamasını yayınlamak" suçundan ise 1 yıl 2 ay 17 gün olmak üzere toplam 3 yıl 1 ay 2 gün hapis cezasına mahkum oldu. 32 gün cezaevinde kalıp tahliye olan Güven'in cezası onaylanırsa, yaklaşık 1 yıl 3 ay daha hapis yatacak.
 
Güven savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek "İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper'i kamyon biçti" başlığının bir yanlışlık sonucu verildiğini, 52 saniye sonra bu yanlışlığın kendisi tarafından fark edilmesi sonucu düzeltildiğini söyledi. Suçlamaları kabul etmeyen Güven, beraat kararı verilmesini talep etti.
 
Dihaber muhabirine tahliye
 
Sekiz ay önce tutuklanan kapatılan Dihaber muhabiri Selman Keleş ve Van İpekyolu Belediyesi çalışanı Arif Aslan, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandıkları davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.
 
21 Kasım’da Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Keleş ve Aslan katıldı. Keleş ve İpekyolu Belediyesi basın birimi çalışanı olan Aslan 21 Mart’ta belediye önünde çekim yaparken gözaltına alınmış, 30 Mart tarihinde ise tutuklanmışlardı.
 
TRT kameramanı Binali Erdoğan serbest bırakıldı
 
Sosyal medya paylaşımlarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret iddiasıyla tutuklanan eski TRT kameramanı ve Haber Sen yöneticisi Binali Erdoğan, 20 Kasım günü mahkeme kararı ile serbest bırakıldı.
 
Erdoğan sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında açılan idari soruşturma neticesinde memuriyetten atılmış, 20 Ekim tarihinde ise tutuklanmıştı. Erdoğan, Haber Sen avukatlarının yaptığı tutukluluğa itirazın mahkemece kabul edilmesiyle serbest bırakıldı.
 
Keleş ve Erdoğan’ın tahliyeleriyle Türkiye’de cezaevinde bulunan gazeteci sayısı en az 153 oldu. Ayrıntılı listeye buradan erişilebilir.
 
Hak savunucuları davasında Taner Kılıç’a tahliye çıkmadı
 
5 Temmuz’da Büyükada’da düzenlenen bir toplantı esnasında gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusu ve daha önce tutuklanan Af Örgütü Türkiye Direktörü Taner Kılıç’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması 22 Kasım günü İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Bağımsız Gazetecilik Platformu P24’ün takip ettiği duruşmada Kılıç’ın tutukluluk hâlinin devamına karar verildi. Mahkeme diğer tüm sanıklar hakkında adlî kontrolün kaldırılmasına karar verirken bir sonraki duruşmanın 31 Ocak 2018’de yapılmasına hükmetti.
 
Davanın 25 Ekim’de görülen ilk duruşmasında tutuklu sekiz hak savunucusunun tahliyesine karar verilmişti.
 
Duruşmaya ilk duruşmada serbest bırakılan Günal Kurşun, İlknur Üstün, İdil Eser, Nalan Erkem, Özlem Dalkıran ve Veli Acu ile Şeyhmus Özbekli ve Nejat Taştan katıldı. Peter Steudtner ve Ali Garawi serbest bırakılmalarının ardından Türkiye’den ayrılmışlardı.
 
Haziran ayında tutuklanan Kılıç hakkında “terörizmin finansmanı ve casusluk" iddiasıyla İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ayrı bir dava açılmış, bu dava daha sonra İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davayla birleştirilmişti.
 
Birleştirilen davada ilk defa savunma yapan Kılıç, hakkındaki ByLock kullanıcısı olduğu yönündeki iddiaları reddetti. SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanan Kılıç, ByLock kullandığı ve Bank Asya’ya para yatırdığı gerekçesiyle “silahlı terör örgütü üyeliği” ile suçlandığını ancak bu iddiaların doğru olmadığının dosyadaki rapor ve belgelerle ortaya çıktığını söyledi.
 
Kılıç, “ByLock'un telefonuma hiçbir zaman yüklenmediği, kurulup silinmediği raporlara tespit edilmiştir. Bank Asya’ya para yatırdığım iddiası da doğru değildir, Bank Asya’ya para yatırmadım, 2014’te paramın tamamını çekerek hesabımı kapattım,” diye konuştu.
 
Büyükada’da gerçekleşen toplantı hakkında da konuşan Kılıç, bu tür toplantıların sivil toplum örgütlerince sık sık yapıldığını ve bir toplantının alenî olmamasının bir toplantıyı hukuk dışı kılamayacağını belirtti. Kılıç, "Bu iddianamenin dernekler mevzuatından habersiz yazıldığını düşünüyorum” dedi.
 
Kendisi tutuklandığı için toplantıya Af Örgütü adına İdil Eser’in katıldığı iddiasının da doğru olmadığını ifade eden Kılıç, insan hakları alanında çalışanları kriminalize edici ve gerçeği yansıtmayan iddiaların kamuoyuna servis edildiğini söyledi.
 
Sekiz kişinin kalması gereken koğuşta 24 kişiyle kaldığını söyleyen Kılıç, “mağduriyetime son verilmesini” istediğini söyledi.
 
Taştan: Açık toplantı hayatın akışına aykırı
 
Kılıç’ın ardından duruşmada gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli savunma yaptı.
 
“Hak mücadelesi verdiğimiz için yargılanıyoruz” diyen Taştan, savcılık makamının sanıkların lehine olan hiçbir delili dosyaya koymadığını söyledi. Soruşturmada gizlilik kararı bulunmasına rağmen kendilerine ve avukatlarına verilmeyen bilgilerin medyada yayımlandığını söyleyen Taştan, “Veri güvenliği konuşacağımız bir toplantının kamuoyuna açık olması, bir çalışma toplantısı dışına çıkılması bence hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur. Mağdurlarla ilgili çalışma yapan tüm hak örgütleri verilerinin güvenliğini sağlamak zorundadır,” diye konuştu.
 
ByLock kullanıcısı olduğu söylenen bir kişiyle görüşme yapması nedeniyle suçlandığını belirten Taştan, ancak görüşmede kullanılan telefonun kendisine ait olmadığını, boşandığı eski eşine ait olduğunu söyledi.
 
Özbekli: Gezi Parkı nerede bilmiyorum
 
Özbekli ise kendisinin sadece üç aydır aktif olarak çalışmakta olan 24 yaşında bir avukat olduğunu söyledi. Büyükada’da katıldığı toplantının gizli olduğu iddialarını reddeden Özbekli, toplantıya katılmak için bağlı bulunduğu Diyarbakır Barosu’ndan izin aldığını ve adada çekilmiş fotoğraflarını Instagram hesabından paylaştığını anlattı.
 
“Ben mesleğe yeni başlamış bir avukatım. Tek amacım insan hakları mücadelesi vermek, aynı burada sanık sandalyesinde oturan diğer arkadaşlar gibi,” diyen Özbekli, “İddianamede 'ikinci Gezi ayaklanması yapacağımızdan' bahsediliyor. Ben Gezi Parkı nerede, bunu bile bilmiyorum,” diye konuştu.
 
Bilirkişi: Kılıç'ın telefonuna ByLock yüklenmemiş
 
Duruşmada daha sonra bilişim uzmanı Koray Peksayar bilirkişi olarak dinlendi. Peksayar, Kılıç’ın telefonunda ByLock yüklendiğine ya da indirildikten sonra silindiğine dair bir iz bulunmadığını söyledi.
 
Peksayar, bazı uygulamaların ByLock sistemiyle IP bağlantısı kurduğunun görüldüğünü, Freezy isimli müzik uygulamasının her şarkı değiştiğinde ya da reklam çıktığında bu tür IP bağlantıları yaptığını anlattı.
 
Cezaevindeki Gazeteciler
 
1         Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2         Abdullah Kılıç, Habertürk
3         Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
4         Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
5         Ahmet Altan
6         Ahmet Feyzullah Özyurt
7         Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
8         Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi
9         Ahmet Şık
10       Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
11       Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12       Akın Atalay, Cumhuriyet
13       Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
14       Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
15       Ali Aşikar – Azadiya Welat
16       Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
17       Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
18       Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
19       Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
20       Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
21       Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
22       Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
23       Ayşe Nazlı Ilıcak
24       Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
25       Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
26       Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
27       Bayram Kaya, Zaman muhabiri
28       Behram Kılıç
29       Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
30       Burak Ekici, BirGün gazetesi internet editörü
31       Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
32       Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
33       Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
34       Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
35       Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
36       Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
37       Çağdaş Erdoğan, foto muhabir
38       Deniz Yücel, Die Welt
39       Emin Demir, Serbest Gazeteci,
40       Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
41       Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
42       Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
43       Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
44       Erdoğan Alayamut, Dihaber
45       Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46       Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
47       Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
48       Faruk Akkan, Cihan Ajansı
49       Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
50       Fevzi Yazıcı
51       Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
52       Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
53       Gültekin Avcı
54       Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
55       Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
56       Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
57       Hakan Taşdelen
58       Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
59       Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
60       Hamza Günerigök, TRT spikeri
61       Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
62       Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
63       Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
64       Havva Cuştan, ETHA muhabiri
65       Hayati Yıldız, Azadiya Welat
66       Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
67       Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
68       Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
69       İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
70       İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
71       İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
72       İdris Sayılgan, DİHA
73       İsmail Avcı, Zaman
74       İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
75       İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
76       İsminaz Temel, ETHA editörü
77       Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
78       Kemal Özer, Evrensel
79       Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
80       Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu
81       Mehmet Ali Ay
82       Mehmet Altan
83       Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
84       Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
85       Mehmet Güleş, DİHA
86       Mehmet Gündem
87       Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
88       Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
89       Meltem Oktay, DİHA
90       Meşale Tolu, ETHA çevirmen
91       Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
92       Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
93       Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
94       Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
95       Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
96       Murat Avcıoğlu, Zaman
97       Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
98       Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
99       Murat Sabuncu, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni
100     Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
101     Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
102     Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
103     Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
104     Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
105     Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
106     Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
107     Nedim Türfent,DİHA
108     Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
109     Nuh Gönültaş
110     Nur Ener, Yeni Asya
111     Nuri Durna, TRT
112     Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
113     Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
114     Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
115     Osman Yakut, Zaman Antalya
116     Ömer Faruk Aydemir, İHA istihbarat şefi
117     Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
118     Özcan Keser, TRT muhabiri
119     Özkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi
120     Rabia Özkaya, Özgür Halk
121     Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
122     Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
123     Sadık Demir – Radyo Karacadağ
124     Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
125     Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
126     Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
127     Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
128     Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
129     Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
130     Serkan Erdoğan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
131     Seyid Kılıç, TRT Haber
132     Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
133     Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
134     Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
135     Şeref Yılmaz, Irmak TV,
136     Şerife Oruç, DİHA muhabiri
137     Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesi Ulaştırma Departmanı
138     Togay Okay, Özgür Gelecek
139     Tunca Öğreten, eski Diken editörü
140     Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
141     Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
142     Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
143     Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
144     Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
145     Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
146     Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
147     Yasir Kaya, Fenerbahçe TV haber müdürü
148     Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
149     Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
150     Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
151     Zafer Özsoy
152     Zehra Doğan, Jinha
153     Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design